6 niepokojących znaków, które wskazują na to, że tkwisz w toksycznym związku

Szczęśliwy związek powinien opierać się na wzajmnym szacunku, zaufaniu, przyjaźni i miłości. Niestety, u niektórych par w pewnym momencie pojawia się niezdrowa relacja, w której jedna ze stron zaczyna w negatywny sposób dominować nad drugą. Wówczas jest to nic innego, jak związek toksyczny. Oto znaki, które powinny dać ci do myślenia.

Toksyczny związek to rodzaj niezdrowej relacji, w której jedna z osób zaczyna w negatywny dominować nad swoją drugą połówką. Używa do tego manipulacji, szantażu emocjonalnego, a w skrajnych przypadkach nawet przemocy fizycznej. Oto sześć niepokojących znaków, które wskazują na to, że tkwisz w toksycznym związku.

Zazdrość

Odrobina zazdrości w związku jest naturalną rzeczą, która często sprzyja utrzymaniu zainteresowania i chemii między partnerami. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy ta zazdrość staje się chorobliwa. Jeśli druga połówka urządza sceny zazdrości bez powodu, to może być znak, że związek staje się toksyczny.

Brak szacunku

Kłótnie i sprzeczki zdarzają się w nawet w najszczęśliwszym związku. Jeśli jednak przebiegają one bez szacunku do drugiej osoby, a w trakcie padają obraźliwe, pełne pogardy i nienawiści słowa, to należy poważnie zastanowić się nad taką relacją.

Obwinianie 

Druga połówka nieustannie obwinia cię o wszystkie swoje niepowodzenia, mimo że nie masz z tym nic wspólnego? Niestety, jest to zachowanie bardzo charakterystyczne dla toksycznej drugiej połówki.

Samotność

Jesteś w związku, ale nieustannie czujesz się samotna i pozostawiona sama sobie. Nie możesz liczyć na wsparcie czy pomoc swojego partnera lub partnerki? Taka sytuacja to ewidentny znak, że tkwisz w toksycznej relacji.

Emocjonalny szantaż

Często zdarza się, że słyszysz słowa w stylu "jeśli mnie kochasz, to...". To nic innego, jak szantaż emocjonalny, który nie ma prawa pojawić się w żadnym szczęśliwym związku. Jeśli doświadczasz takiego szantażu, to znak, że należy zakończyć taką relację.

Przemoc fizyczna

To najgorszy znak, który jest niezaprzeczalnym dowodem na to, że związek, w którym tkwisz jest toksyczny. Najczęściej ofiara toksycznego partnera lub partnerki broni drugą połówkę i kłamie wszystkim wokół, tłumacząc sobie, że to na pewno więcej się nie powtórzy. Niestety, najczęściej powtarza się i to regularnie. Od takiej relacji trzeba odciąć się natychmiast, a przemoc zgłosić odpowiednim organom.

Zobacz wideo
Więcej o: