Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki? Śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu, choć dokonujemy jej regularnie dwa razy do roku, dość często jest dla nas zaskoczeniem. Warto wiedzieć, kiedy należy przestawić zegarek, choćby po to, by nie spóźnić się na umówione spotkanie, czy też nie wyjść do pracy o godzinę za wcześnie.

Kiedy jest zmiana czasu?

Choć zmiany czasu od wielu lat dokonujemy według tego samego schematu, wciąż niejednemu z nas zdarza się zapomnieć, kiedy jest zmiana czasu. Warto więc zapamiętać, że czas przestawiamy co roku dwukrotnie. Z czasu zimowego na letni przechodzimy zawsze w ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę. Wówczas przesuwamy wskazówki zegarków o godzinę do przodu i de facto śpimy godzinę krócej. Zmiana czasu z letniego na zimowy, witana z uśmiechem przez osoby lubiące dłużej pospać, zachodzi w ostatni weekend października. Wówczas to w nocy z soboty na niedzielę cofamy wskazówki zegara o godzinę.

Jak zapowiada Parlament Europejski, w 2021 roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Zdaniem wielu zmiana czasu nie niesie ze sobą praktycznie żadnych korzyści, zaś przysparza wielu problemów. Na dodatek niezbyt dobrze wpływa na nasze samopoczucie, powodując dezorganizację dobowego rytmu dnia, a często także problemy ze snem. Czy zapowiedzi Parlamentu Europejskiego wejdą w życie? O tym przekonamy się za rok. Nie wszystkie państwa, których dotyczy temat zmiany czasu mają bowiem w tej kwestii jednakowe stanowisko, co może spowodować zmianę zaleceń Parlamentu Europejskiego.

Zobacz też: Zmiana czasu. Czy najbliższa zmiana czasu będzie ostatnią?

Zmiana czasu na zimowy – okazja do dłuższego snu

Zapominalskim przypominamy, że zmiana czasu na zimowy nastąpi już niebawem. Czas letni pożegnamy w nocy z soboty na niedzielę w ostatni weekend października. Ponieważ wskazówki zegara cofniemy wówczas o godzinę, osoby lubiące pospać w niedzielę dłużej, będą miały okazję do dłuższego snu. Z kolei tzw. ranne ptaszki wstaną tego dnia wyjątkowo wcześniej i będą miały możliwość o godzinę dłużej delektować się niedzielą. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że z powodu zmiany czasu na zimowy skróci nam się dzień – zmrok będzie zapadał o godzinę wcześniej, co, biorąc pod uwagę wciąż wydłużającą się noc, nie napawa optymizmem.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Kiedy przestawiamy zegarki?

Jeśli nie mamy w kalendarzu notatki od wydawcy na ten temat, warto zapisać sobie, kiedy przestawiamy zegarki, aby o tym nie zapomnieć. Zmiany czasu z letniego na zimowy dokonujemy co roku w ostatni weekend października. W tym roku czas na przestawienie zegarków przypada w nocy z 24 na 25 października. Jeśli chcemy zmiany czasu dokonać prawidłowo, o godzinie 3:00 w nocy należy przesunąć wskazówki zegara na godzinę 2:00. Oczywiście nikt nie każe nam czekać do godziny 3:00, zegarek możemy przestawić wcześniej, przed pójściem spać. Czynność ta dotyczyć będzie w głównej mierze zegarów analogowych. Wiele sprzętów elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, laptopy czy komputery, zaktualizuje bowiem czas automatycznie (niektóre poproszą nas o potwierdzenie tej aktualizacji).

Zobacz też: Kasztany: co z nich zrobić? Maseczka, płyn do kąpieli, a może świecznik?

Więcej o: