Czego nie może jeść pies? Poznaj listę produktów szkodliwych dla tych zwierząt

Czego nie może jeść pies? To pytanie, które powinien zadać sobie każdy szczęśliwy posiadacz psiaka. Wielu właścicieli uczłowiecza psy i zapomina, że to co odpowiada ludziom, nie będzie zdrowe dla zwierzęcia. Podawanie niektórych produktów psom jest nie tyle niewskazane, co zakazane.
Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Na początku trzeba pamiętać, że psy mają inny układ pokarmowy niż człowiek, dlatego niektóre produkty mogą być dla nich bardzo szkodliwe. Wśród produktów zakazanych dla psa wymienia się czekoladę, winogrona, ciasto drożdżowe czy kości. Jakich produktów nie może jeść pies?

Produkty szkodliwe dla psów - lista

  • czekolada - na pierwszym miejscu produktów zakazanych dla psa znajduje się właśnie czekolada, która jest jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych u tych zwierząt. Toksyczne dla psów są wszystkie słodycze z dodatkiem czekolady czy kakao. Niebezpieczne jest nie tylko zjedzenie dużej ilości czekolady na raz przez psa, ale też jedzenie jej przez długi czas w małych ilościach. Zawarta w czekoladzie teobromina wydala się z organizmu do nawet 17 godzin. Objawy zatrucia mogą pojawić się już po godzinie. Pies jest zaniepokojony, ma zaburzenia oddychania, biegunkę z krwawymi wymiotami i drgawki. Może dojść wtedy do uszkodzenia nerek, śpiączki i śmierci zwierzęcia, która następuje 6-15 godzin po zjedzeniu czekolady.
  • winogrona i rodzynki - w ciągu doby od spożycia, a czasem później, pojawiają się objawy zatrucia takie jak: ospałość, wymioty, biegunka i tkliwość brzucha. Przy ciężkim zatruciu może dojść do niewydolności nerek.
  • pestki owoców - dotyczy to zwłaszcza pestek jabłek, wiśni, brzoskwiń czy moreli. Po ich zjedzeniu w organizmie psa wytwarza się cyjanowodór, który blokuje oddychanie komórkowe. Zwierzę doświadcza wtedy ślinotoku, duszności, wymiotów utraty przytomności i zapaści, która może prowadzić do śmierci. Do zatrucia dochodzi przy połknięciu pękniętych pestek lub ich rozgryzieniu. Zjedzone w całości nie są toksyczne, ale mogą powodować niedrożność jelit.
  • cebula, szczypiorek i czosnek - po zjedzeniu cebuli (surowej, suszonej czy jakkolwiek przetworzonej) w przewodzie pokarmowym psa uwalniają się dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym. Cząsteczki te niszczą prawidłową strukturę czerwonych krwinek, co może prowadzić do anemii. Czosnek jest wykorzystywany w karmach weterynaryjnych, ale nie można podawać go samemu. Toksyczna dawka czosnku to już 5 g na kilogram masy ciała. Zatrucie przejawia się biegunką, wymiotami i ospałością. Najbardziej narażone na zatrucie cebulą są niektóre rasy takie jak Akiba czy Shiba.
  • ciasto drożdżowe - wypieki takie jak bułki, chleb czy pizza mogą być zagrożeniem dla psa. Powodem jest etanol, który powstaje podczas fermentacji drożdży. Po wchłonięciu w przewodzie pokarmowym psa może dojść do kwasicy. U psa przejawia się to problemami z oddychaniem, bradykardią i śpiączką. Czasem może prowadzić do ślepoty. Ciasto drożdżowe może skutkować też skrętem żołądka.
  • orzechy makadamia - zatrucie występuje w ciągu 12 godzin od spożycia. Pies zaczyna wymiotować, ma biegunkę i jest osłabiony. Dochodzić do tego mogą drgawki czy niezborność ruchowa, które mogą trwać do nawet kilku dni. Pies zazwyczaj czuje się lepiej dopiero po 3 dniach od zjedzenia orzechów.
  • awokado - sam owoc nie jest szkodliwy, ale substancja używana w jego uprawie: persin, już tak. Ten środek grzybobójczy może powodować u psów trudność z usuwaniem wody z organizmu. Z tego powodu może dojść do obrzęku płuc, zaburzenia pracy serca i niewydolności krążeniowej. Objawami zatrucia są biegunka, wymioty, senność i utrata apetytu.
  • produkty mleczne - psy bardzo często nie tolerują laktozy, dlatego nie powinny dostawać nabiału. Produkty mleczne mogą powodować u nich biegunkę i wzdęcia.
  • alkohol - prowadzi do obniżenia temperatury ciała, pobudzenia, trudności z utrzymaniem równowagi. W ciężkich zatruciach dochodzi do porażenia ośrodka oddychania i śmierci.
  • ziemniaki - dotyczy to zielonych, kiełkujących ziemniaków lub ich obierków, które zawierają toksyczną dla psów solaninę. Takie ziemniaki wywołują u psa wymioty, biegunkę i ślinotok. Czasem pojawiają się drgawki.
  • warzywa strączkowe (groch, fasola, bób, ciecierzyca) - powodują silne i bolesne wzdęcia żołądka. U niektórych psów może dochodzić do skrętu żołądka.
  • surowe jajka - wywołują biegunkę, nudności, gorączkę i prowadzą do odwodnienia.
  • surowe ryby - bakterie oraz tiaminazyna powodują dolegliwości żołądkowe u psów.
  • niedojrzałe, zielone pomidory, ich łodygi i liście - prowadzą do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ślinotoku i senności.
  • liście szczawiu lub rabarbaru - mogą prowadzić do kamicy i niewydolności nerek.
  • grzyby - są ciężkostrawne. Grzyby jadalne nie powinny być trujące dla psów, jednak nie powinniśmy ich przyzwyczajać do ich jedzenia. Podczas spaceru mogą one zjeść grzyba, który jest trujący. Objawami zatrucia są wtedy ślinotok, drgawki, bolesność brzucha, wymioty, brak apetytu i niewydolność narządów, która prowadzi do śmierci.
  • kości - zarówno te surowe, jak i ugotowane, mogą uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego. Niestrawione masy kostne powodują niedrożność jelit lub mogą utknąć w gardle.
  • kawa - kofeina pobudza psy i prowadzi do zatrucia pokarmowego. Pies wymiotuje, jest osłabiony, niespokojny. Przy dużych ilościach dochodzi do arytmii czy migotania komór. Zatrucie może też prowadzić do porażenia ośrodka oddychania.
  • sól - spożycie dużej ilości soli prowadzi do ślinotoku, pragnienia, drgawek, otępienia, drżenia mięśni, niezborności ruchowej. Toksyny mogą wywołać zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, uszkodzić wątrobę i nerki, a w ciężkich przypadkach także mózg.

Pierwsza pomoc dla psa przy podejrzeniu zatrucia

Jeśli właściciel zauważy, że pies zjadł coś toksycznego lub zachowuje się nietypowo (zwłaszcza jeśli ma biegunkę, wymioty, trudności z oddychaniem, ślinotok, częstomocz) - to trzeba działać jak najszybciej. Należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Jeśli przychodnia jest daleko to wcześniej można wywołać u psa wymioty. Wtedy trzeba podać jedną łyżkę wody utlenionej na 5 kg masy ciała. Wymioty powinny pojawić się po kilku minutach. Przy zatruciu kawą, czekoladą, rodzynkami, winogronami, trutką na gryzonie czy insekty lub lekami należy podać psu węgiel aktywny.

Wymiotów nie wolno wywoływać, jeśli od połknięcia trucizny upłynęły więcej niż dwie godziny, pies jest w śpiączce lub nieprzytomny czy zjadł substancję chemiczną nieznanego pochodzenia. Nie wolno prowokować wymiotów w przypadku zjedzenia np. kości czy ostrego przedmiotu, który może uszkodzić ścianę żołądka lub przełyk.

Więcej o: