Cóż to za roślina, ta araukaria? Drzewo to w naturze może osiągać wysokość nawet do 70 metrów. Tymczasem uprawiane w doniczce będzie ozdobą salonów czy tarasów. Z powodzeniem można tę roślinę wykorzystać również jako drzewko bożonarodzeniowe. W wielu krajach to właśnie araukaria jest popularnym drzewkiem na święta Bożego Narodzenia, zaś w Indiach nazywana jest ona wręcz drzewkiem bożonarodzeniowym.
Araukaria jest bardzo ciekawą rośliną. Zdjęcie ilustracyjne Delia_Suvari/shutterstock.com
Araukaria, zwana też igławą, pochodzi z Ameryki Południowej, wschodniej Australii, Nowej Gwinei i Nowej Kaledonii, czyli z rejonów o klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym. W swoim naturalnym środowisku rośnie jako olbrzymie iglaste drzewo. Jednak spośród blisko 20 gatunków tej rośliny, w Polsce uprawia się zaledwie dwie jej odmiany, głównie jako rośliny pokojowe. Niestety, ich niewielka mrozoodporność sprawia, że niezbyt często są w stanie przetrwać w ogrodzie. Popularne w Polsce odmiany to araukaria chilijska i araukaria wyniosła.
Zobacz też: Maranta - kwiat o pięknie wybarwionych liściach. Odmiany i uprawa rośliny
Araukaria chilijska pochodzi z podzwrotnikowych lasów w Chile. Do Europy sprowadzono ją około 1780 roku i początkowo uważano za odmianę sosny. W rzeczywistości nie ma ona jednak z sosną nic wspólnego. W swym naturalnym środowisku może osiągać wysokość od 20 do 40 metrów, w naszej szerokości geograficznej rośnie znacznie mniejsza. Roślina ta ma efektowny, symetryczny, szeroko stożkowaty pokrój i równo rozmieszczone wokół pnia okółki gałęzi. Liście araukarii mają postać trójkątnych, szerokich i ostro zakończonych skórzastych, sztywnych łusek bądź tarczek, które układają się na sobie niczym dachówki. Porastają one bardzo gęsto zarówno pędy, jak i pień rośliny.
Araukaria chilijska zwana jest małpim drzewem. Zdjęcie ilustracyjne Mariusz S. Jurgielewicz/shutterstock.com
Araukaria chilijska jest dość popularna wśród wielbicieli ciekawych roślin doniczkowych i uprawiana jest zarówno w mieszkaniach, jak i na balkonach i tarasach. W odpowiednio wilgotnym, osłoniętym i nasłonecznionym miejscu potrafi znieść krótkotrwałe spadki temperatury do około -10 stopni Celsjusza. Toteż w krajach, gdzie panuje łagodny, morski klimat, często zdobi parki, a u naszych zachodnich sąsiadów oraz w Danii i Holandii jest popularną rośliną ogrodową. W Polsce największe szanse na przetrwanie ma w najcieplejszych rejonach kraju, tj. na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Warto ją jednak okrywać solidnie na zimę grubą włókniną oraz ochronić jej korzenie grubą warstwą ściółki w postaci torfu lub kory.
Araukaria wyniosła w naturalnych warunkach jest bardzo wysokim, strzelistym drzewem iglastym, mogącym osiągać od 50 do 70 metrów wysokości. Pochodzi z australijskiej wyspy Norfolk, gdzie przyzwyczajona jest do łagodnego, morskiego klimatu, toteż jako roślina doniczkowa nie jest zbyt łatwa w hodowli. W uprawie doniczkowej rośnie bardzo wolno i osiąga ok. 2 metry wysokości. Jest rośliną wiecznie zieloną, o igiełkowatych liściach, jej boczne gałęzie rozmieszczone są poziomo na pędzie głównym, w regularnych okółkach. Ze względu na swój stożkowaty pokrój i gęściej rozstawione niż w przypadku araukarii chilijskiej okółki, doskonale nadaje się na świąteczne drzewko w doniczce. Jej igiełki nie są kłujące, przybierają ciemnozieloną barwę.
Araukaria wyniosła może zastąpić bożonarodzeniowe drzewko. Zdjęcie ilustracyjne Md. Noor Mahbub Alam/shutterstock.com
Jak pielęgnować araukarię? Preferuje ona stanowisko półcieniste, z rozproszonym światłem słonecznym, najlepiej na wystawie północnej, bądź z dala od okna. Nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy zapewnić jej sporą wilgotność powietrza i chronić przed dużymi wahaniami temperatury. W żadnym wypadku nie wolno stawiać jej koło gorącego kaloryfera. Podlewać trzeba ją regularnie, latem 2-3 razy w tygodniu, zimą rzadziej. Nie wolno dopuszczać do przesuszenia podłoża, które może być dla rośliny zabójcze, ale nie można też pozwolić na to, by korzenie pozostawały w wodzie. Do podlewania najlepiej używać miękkiej, pozbawionej wapnia, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Taką wodą warto też roślinę regularnie zraszać.
Araukaria pochodzi z Ameryki Południowej, wschodniej Australii, Nowej Gwinei i Nowej Kaledonii. Zdjęcie ilustracyjne Philip Schulze/shutterstock.com
Jak prawidłowo uprawiać tę roślinę? Araukaria to samotniczka, nie lubi kontaktu z innymi kwiatami, dlatego warto ustawiać ją z dala od nich, a także w znacznej odległości od ścian czy szyb (jest wrażliwa na dotyk). Od wiosny do jesieni dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, latem można wystawić ją na taras, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego zacienienia. Zimą najlepiej czuje się w chłodnym (10 stopni Celsjusza), jasnym pomieszczeniu. Jest bardzo wrażliwa na dym tytoniowy oraz opary z kuchenek gazowych. Preferuje glebę przepuszczalną i kwaśną. Jeżeli chcemy araukarię posadzić w ogrodzie, musimy zapewnić jej osłonięte od zimnego wiatru, widne stanowisko, w miejscu, gdzie wilgotność powietrza jest przez cały rok stosunkowo wysoka.
Zobacz też: Bromelia - jak pielęgnować tę roślinę, by dobrze rosła?