Pepromia. Jak pielęgnować peperomię? Uprawa i odmiany "pieprzówki"

Pepromia. Jak ją pielęgnować, aby utrzymała się w jak najlepszym stanie? Peperomia, inaczej określana jako pieprzówka, należy do grupy popularnych roślin doniczkowych. Zobacz, jakie odmiany są najczęściej wybierane do domów i jak należy o nie dbać.

Kwiat peperomia - co trzeba o nim wiedzieć?

Kwiat peperomia należy do grupy roślin doniczkowych. Popularnie określa się ją jako tak zwana "pieprzówka". Uprawia się ją zarówno w mieszkaniach jak i na świeżym powietrzu. Domowa wersja może sprawiać nam bardzo częste problemy. W przypadku tej rośliny musimy pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia. Nie bez przyczyny podlewanie peperomii stanowi bardzo duży problem dla początkującego ogrodnika. Dzieje się tak dlatego, że roślina na cechuje się dosyć dużą kapryśnością. W przypadku tej rośliny bardzo łatwo następuje proces gnicia korzeni oraz podstawy pędów. Dlatego też peperomie powinno podlewać się dość rzadko. Latem - co tydzień. Zimą raz na 2 - 3 tygodnie. Istotnym jest, aby pomiędzy poszczególnymi etapami podlewania wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschła. Woda, którą używamy do procesu podlewania powinna być wolna od wapnia. W najlepszej sytuacji powinna ona odstać co najmniej 1 dzień  w temperaturze pokojowej. Musimy pamiętać o tym, aby wodę wlewać nie bezpośrednio do kwiatka, ale na podstawkę pod doniczkę, aby nie moczyć poszczególnych liści i łodyg. Pamiętajmy o tym, aby nadmiar wody usunąć z podstawki. W okresie wiosny postarajmy się o to, aby nasza roślina była nawożona raz na dwa tygodnie. Możemy użyć w tym celu płynnego nawozu przeznaczonego dla roślin doniczkowych.

Zobacz też: Maranta - kwiat o pięknie wybarwionych liściach. Odmiany i uprawa rośliny

Peperomia to około 1000 gatunków roślin doniczkowychPeperomia to około 1000 gatunków roślin doniczkowych Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Peperomia. Jakie światło lubi?

Kolejnym istotnym elementem uprawy peperomi jest odpowiednie oświetlenie. Pod tym względem uprawa tej rośliny może być mocno kłopotliwa. Decydując się na ten rodzaj kwiatów pamiętajmy o odpowiednim stanowisku. Powinno być ono jasne, ale jednocześnie nie bezpośrednio nasłonecznione. Światło musi być rozproszone. Dlatego nie powinniśmy ustawiać rośliny bezpośrednio na parapecie. Z kolei gdy peperomia ma "zbyt ciemno", wówczas tak zwane międzywęźla stają się nienaturalnie wydłużone, liście drobne, a pędy wiotkie. W takich sytuacjach warto jest przestawić roślinę na miejsce, które jest lepiej oświetlone.

Jak dbać o peperomię? "Pieprzówka" - temperatura i wilgotność

Peperomia jest kwiatem, który wymaga wilgotnego powietrza.Dlatego, też roślina tego typu świetnie sprawdzi się zarówno w kuchni jak i w łazience. Pamiętajmy o tym, aby nie stawiać jej bezpośrednio w pobliżu kaloryfera. Jeżeli powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, doskonale sprawdzi się zastosowanie podstawki lub tak zwanego płytkiego korytka z wodą, które możemy ustawić w pobliży miejsca wzrostu rośliny. Innym sposobem jest jest ustawienie doniczki z peperomią na szerokiej podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem. Za pomocą kamyków zwiększa się powierzchnia parowania wody. Peperomia należy do typu roślin, które nie należy spryskiwać bezpośrednio wodą, bowiem liście są bardzo podatne, na działanie różnego rodzaju grzybów. Najbardziej optymalna temperatura dla tego rodzaju rośliny mieści w granicach (od wiosny do jesieni) od 18 do 22 stopni Celsjusza, zatem jest to typowa temperatura jaką posiadamy zazwyczaj w mieszkaniach. Zimą peperomia musi mieć nieco chłodniej. Jednakże temperatura nie może spaść poniżej 10 stopni Celsjusza.

Peperomia - odmiany. 

Do rodziny peperomii należy aż około 1000 gatunków. Występuje ona głównie na obszarach tropikalnych. W Polsce najbardziej popularne odmiany tej rośliny to:

  • peperomia hope
  • peperomia watermelon
  • peperomia tępolistna
  • peperomia capera peperomia rosso

Peperomia hope - ozdoba każdego wnętrza

Peperomia hope to wyjątkowa odmiana pod wieloma względami. To, co szczególnie ją wyróżnia, to atrakcyjny wygląd i piękne ulistnienie. Posiada ona grube, mięsiste, okrągłe liście zebrane są po 3-4 w okółkach. Są one rozmieszczone są w regularnych odstępach na długich, zwisających, grubych pędach. Zielona, błyszcząca powierzchnia blaszki liściowej zdobiona jest dodatkowo jaśniejszym żyłkowaniem. Co ważniejsze odmiana "hope" nie jest bardzo wymagającą. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje jedynie jasnego stanowiska, przepuszczalnego podłoża i niewielkiej ilości wody. Przepięknie prezentuje się posadzona w wiszących donicach. Najlepszą temperaturą dla tej odmiany jest w lecie 24 stopnie, a zimą 16. Musimy pamiętać, że w przypadku tej odmiany nadmiar wody powoduje gnicie rośliny. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Jeżeli idzie o nawożenie, to o okresie wegetacji powinniśmy zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym co około 2 tygodnie. Istotnym jest, także przycinanie. Taki proces sprzyja równomiernemu zagęszczaniu się rośliny.

 

Peperomia tępolistna - większa wersja "pieprzówki"

Peperomia tępolistna jest rośliną, która cechuje się nieco większym wzrostem aniżeli inne gatunki z tej rodziny. Peperomia tępolistna osiąga do 30 centymetrów wysokości. Kolejną kwestią, która wyróżnia ją na tle innych to oczywiście walory dekoracyjne liści. W tym typie gatunkowym są one jasnozielone, szeroko -owalne, a jednocześnie błyszczące. W uprawach możemy spotkać odmiany peperomii tępolistnej o liściach z jaśniejszymi zabarwieniami lub lub jasno obrzeżonymi, jak np. u odmiany 'Variegata'. Jeśli chodzi o ten typ, to znajdziecie go także wśród monster

 

Peperomia capera peperomia rosso - czyli tak zwana peperomia kędzierzawa

Peperomia capera peperomia rosso powszechnie określa się jako peperomia kędzierzawa.  Peperomia kędzierzawa jest byliną stosunkowo dużą. Osiąga ona około 15 centymetrów wysokości. Jej głównym walorem są oczywiście ozdobne liście. Charakteryzują się one ciemnozielonym odcieniem, o mięsistej i mocno pomarszczonej formule. Na szczególną uwagę zasługują białe kwiaty wyrastające na grubych łodygach. Są to tak zwane głąbiki. Z wyglądu przypominają one "mysie ogonki". Odmiana ta wyróżnia się pstrymi lub fioletowymi liśćmi.

Peperomia watermelon - kwiat, którego liście przypominają skórkę arbuza

Peperomia watermelon inaczej nazywana peperomią arbuzową. Dzieje się tak za sprawą nietypowych liści, które swoim wyglądem przypominają skórkę arbuza. Jest ona głównie ceniona za ogromne i nietypowe liście. Peperomia watermelon rośnie szybko, tworząc jednocześnie gęste kępki. Ma stosunkowo zwartą budowę. Osiąga aż do 20 centymetrów wysokości. Niewątpliwie ogromnym plusem jest fakt, że jest ona bardzo łatwa w uprawie. Dlatego, też będzie to dobra propozycja dla tak zwanego początkującego ogrodnika. Odmiana ta, bowiem potrafi "wybaczyć wiele błędów pielęgnacyjnych". Peperomia watermelon lubi jasne stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła. Jeżeli idzie o podlewanie wystarczy jej umiarkowana ilość wody.

Peperomia watermelon, czyli arbuzowaPeperomia watermelon, czyli arbuzowa Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Zobacz też: Wrzos w domu oraz ogrodzie - sezon na te rośliny właśnie się zaczyna. Zasady uprawy i pielęgnacji

Peperomia jest doskonałym kwiatem dla początkujących ogrodników. Nie posiada ona szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, a jednocześnie stanowi wspaniały element dekoracyjny każdego wnętrza. Istotnym plusem jest, także aspekt finansowy. Kwiaty z tego gatunku możemy kupić w bardzo dobrym wariancie cenowym.

Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o: