Samobadanie piersi w siedmiu krokach. Prosta czynność, która może uratować życie

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Najlepszym sposobem wczesną diagnozę jest comiesięczne samobadanie piersi. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Samobadanie pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości, które mogą pojawić się w piersiach i wcześnie na nie zareagować. Jeśli wyczujesz coś, czego tam wcześniej nie było, umów się zapobiegawczo na wizytę do lekarza. 

Dlaczego samobadanie jest takie ważne?

Zdrowe piersi powinny być samobadane raz w miesiącu. Badanie najlepiej jest wykonywać po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Aby nie pomylić się w obliczeniach i nie ominąć terminu, najlepiej ustal, że wykonujesz samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki.  

Samobadanie piersi przed lustrem

Krok 1: Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze czy teksturze skóry. Zaobserwuj, czy skóra się nie marszczy oraz, czy nie widać jakiegoś wgłębienia, którego wcześniej nie było. Sprawdź także, czy brodawki wyglądają tak jak zawsze, czy skierowane są w tym samym kierunku? 

Krok 2: Oprzyj ręce na biodrach, naciśnij nimi na tułów, napinając klatkę piersiową, przeprowadź takie same obserwacje. 

Krok 3: Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nic z nich nie wycieka. W wyniku ściśnięcia może zdarzyć się, że wypłynie z nich wydzielina, bo w przewodach mlekowych zawsze znajduje się niewielka ilość płynu. Płyn nigdy nie powinien się jednak sączyć sam, bez dotykania brodawki. Jeśli zauważysz, że plami nam biustonosz lub piżamę, skonsultuj się z lekarzem. 

Krok 4: Następnie kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi, aby jak najbardziej rozpłaszczyć pierś. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi po najszerszym jej obwodzie, zmierzając do brodawki, naciskaj opuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego). Zataczaj nimi w każdym miejscu piersi drobne kręgi. Te ruchy wykonuj najpierw przy lekkim ucisku, a następnie, w tym samym punkcie piersi, powtórz je ze zwiększonym uciskiem.

Krok 5: Płynnie przesuń trzy palce do następnego punktu, starając się nie ominąć żadnego miejsca. 

Krok 6: Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone. 

Krok 7: W ten sam sposób skontroluj drugą pierś i pachę. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień, których wcześniej tam nie było. 

Jak wykonać samobadanie piersi? Zobacz nasze grafiki, które ci w tym pomogą >>

Kampania DOTYKAM=WYGRYWAM

W samobadaniu najważniejsze jest, by było ono wykonywane regularnie, co miesiąc, tego samego dnia. Tylko znając swoje piersi, będziesz w stanie wychwycić ewentualne, niepokojące sygnały i szybko na nie zareagować, nie czekając na kolejne badanie USG czy mammografię, pomiędzy którymi zwykle mija sporo czasu. 

Do samobadania zachęcają, jak co roku, ambasadorzy kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, a wśród nich: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Kinga Zawodnik, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Anna Iberszer, Anna Męczyńska, Paulina Koziejowska oraz dwóch panów: Qczaj i Michał Piróg. W gronie ambasadorek kampanii znalazły się także influencerki: Ola Nowak, Siostry ADiHD, Laura Ogrodowczyk, Karolina Cwalina, Anna Jaworska (MumMe.pl) oraz Miss Polonia Karolina Bielawska. Celem towarzyszącego kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM 2020 hasztaga #mojewdotykusą jest zachęcenie kobiet do samobadania, czyli dotykania i poznania własnych piersi.  

 

Może cię także zainteresować:

Zobacz wideo Samobadanie piersi jest bardzo ważne:
Więcej o: