Kiedy jest Halloween? Nie zapomnij przygotować się na ten wyjątkowy wieczór!

Kiedy jest Halloween nie trzeba chyba nikomu przypominać. Wystarczy spojrzeć na półki wielu sklepów, by przypomnieć sobie, że ten magiczny wieczór już się zbliża.

Halloween: od kiedy obchodzimy ten dzień w Polsce?

Czy wiesz od kiedy obchodzimy w Polsce Halloween? Jest to tradycja, która na zachodzie ma dość długą historię, jednak w Polsce celebrowana jest dopiero od kilku, może kilkunastu lat. W ostatnich czasach jednak obchodzi się ją coraz chętniej, zwłaszcza w szkołach i na dużych miejskich osiedlach, gdzie organizowane są dla dzieci specjalne zabawy i wieczorne zbieranie słodyczy. Coraz głośniej o Halloween jest także za sprawą Kościoła katolickiego, który stanowczo i zdecydowanie wyraża sprzeciw wobec celebrowania tego pogańskiego obyczaju. W ten sposób niegroźna zabawa stała się celem nagonki, która odnosi odwrotny do oczekiwanego skutek. Większość rodziców nie widzi niczego złego w tym, że dzieci przebierają się, samodzielnie robią lampiony z dyni czy zbierają słodycze wieczorem w dniu Halloween. Jest to więc kolejna okazja do aktywności i zabawy z rówieśnikami.

Zobacz też: Paznokcie na Halloween- sprawdź pomysły na straszny manicure

Halloween: data poprzedzająca święto Wszystkich Świętych

Data Halloween przypada dokładnie 31 października, czyli dzień przed Wszystkimi Świętymi. Nie jest to przypadek - zarówno wywodzące się z pogańskich tradycji Halloween, jak i chrześcijańskie Święto Wszystkich Świętych są wyrazem troski o dusze zmarłych (które właśnie w tym czasie według starożytnych wierzeń mogą wracać na ziemię). Inne jest jednak podejście co do tego w jaki sposób czcić pamięć zmarłych. Halloween to radosna, kolorowa celebracja, której towarzyszą imprezy, muzyka, przebieranki. Tymczasem Święto Wszystkich Świętych i następujące po nich Zaduszki to raczej dni zadumy, refleksji i powszechnie panującej ciszy, która sprzyja rozmyślaniu nad życiem doczesnym i wiecznym. Rozdźwięk jest spory, jednak coraz więcej osób decyduje się wziąć udział zarówno w jednym, jak i drugim święcie.

Halloween: termin na imprezy szkolne i nie tylko

Termin Halloween sprzyja organizowaniu różnych przedsięwzięć z tym związanych w szkołach i przedszkolach. Dzieci mogą przygotowywać samodzielnie lampiony z użyciem dyń, a także brać udział w różnego rodzaju przebieranych przyjęciach organizowanych z tej okazji. Jest to także dobry moment na zapoznanie się ze zwyczajami i świętami obchodzonymi w innych krajach. Warto wykorzystać termin Halloween do poszerzania wiedzy najmłodszych i tych starszych dzieciaków o kulturze i tradycjach pielęgnowanych przez inne społeczności. I bynajmniej nie chodzi tu o przedkładanie cudzych tradycji nad własne, ale o poszerzenie świadomości o świecie i innych kręgach kulturowych. 

Zobacz wideo Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe

Halloween: symbole, których nie może zabraknąć w tym dniu

Myśląc Halloween widzimy przed oczami przede wszystkim dynie. Tak to one, a raczej lampiony z nich wykonane, wydają się być najpopularniejszym symbolem Halloween, który możemy podziwiać chociażby w filmach amerykańskich lub na zdjęciach pochodzących z USA czy Wielkiej Brytanii, gdzie stoją przed niemal każdym domem. Aby stworzyć taką ozdobę należy nabyć duża dynię, a następnie wydrążyć jej wnętrze. Następnie w pozostałej skorupie należy wyciąć otwory przez które będzie wydobywać się światło. Gdy już dynia będzie gotowa wystarczy wewnątrz umieścić zapaloną świecę i oryginalny lampion gotowy.

Kolejnym symbolem Halloween stają się różnego typu przebrania. Najczęściej w dniu tym spotkać można wiedźmy, zombi, wampiry, kościotrupy, mumie i inne przerażające potwory, które często obficie polane są sztuczną krwią

Zobacz też: Makijaż na Halloween dla dorosłych. Sprawdź 5 pomysłów na straszny make-up

Więcej o: