Czy wiesz od kiedy obchodzimy w Polsce Halloween? Jest to tradycja, która na zachodzie ma dość długą historię, jednak w Polsce celebrowana jest dopiero od kilku, może kilkunastu lat. W ostatnich czasach jednak obchodzi się ją coraz chętniej, zwłaszcza w szkołach i na dużych miejskich osiedlach, gdzie organizowane są dla dzieci specjalne zabawy i wieczorne zbieranie słodyczy. Coraz głośniej o Halloween jest także za sprawą Kościoła katolickiego, który stanowczo i zdecydowanie wyraża sprzeciw wobec celebrowania tego pogańskiego obyczaju. W ten sposób niegroźna zabawa stała się celem nagonki, która odnosi odwrotny do oczekiwanego skutek. Większość rodziców nie widzi niczego złego w tym, że dzieci przebierają się, samodzielnie robią lampiony z dyni czy zbierają słodycze wieczorem w dniu Halloween. Jest to więc kolejna okazja do aktywności i zabawy z rówieśnikami.
Zobacz też: Paznokcie na Halloween- sprawdź pomysły na straszny manicure
Data Halloween przypada dokładnie 31 października, czyli dzień przed Wszystkimi Świętymi. Nie jest to przypadek - zarówno wywodzące się z pogańskich tradycji Halloween, jak i chrześcijańskie Święto Wszystkich Świętych są wyrazem troski o dusze zmarłych (które właśnie w tym czasie według starożytnych wierzeń mogą wracać na ziemię). Inne jest jednak podejście co do tego w jaki sposób czcić pamięć zmarłych. Halloween to radosna, kolorowa celebracja, której towarzyszą imprezy, muzyka, przebieranki. Tymczasem Święto Wszystkich Świętych i następujące po nich Zaduszki to raczej dni zadumy, refleksji i powszechnie panującej ciszy, która sprzyja rozmyślaniu nad życiem doczesnym i wiecznym. Rozdźwięk jest spory, jednak coraz więcej osób decyduje się wziąć udział zarówno w jednym, jak i drugim święcie.
Termin Halloween sprzyja organizowaniu różnych przedsięwzięć z tym związanych w szkołach i przedszkolach. Dzieci mogą przygotowywać samodzielnie lampiony z użyciem dyń, a także brać udział w różnego rodzaju przebieranych przyjęciach organizowanych z tej okazji. Jest to także dobry moment na zapoznanie się ze zwyczajami i świętami obchodzonymi w innych krajach. Warto wykorzystać termin Halloween do poszerzania wiedzy najmłodszych i tych starszych dzieciaków o kulturze i tradycjach pielęgnowanych przez inne społeczności. I bynajmniej nie chodzi tu o przedkładanie cudzych tradycji nad własne, ale o poszerzenie świadomości o świecie i innych kręgach kulturowych.
Myśląc Halloween widzimy przed oczami przede wszystkim dynie. Tak to one, a raczej lampiony z nich wykonane, wydają się być najpopularniejszym symbolem Halloween, który możemy podziwiać chociażby w filmach amerykańskich lub na zdjęciach pochodzących z USA czy Wielkiej Brytanii, gdzie stoją przed niemal każdym domem. Aby stworzyć taką ozdobę należy nabyć duża dynię, a następnie wydrążyć jej wnętrze. Następnie w pozostałej skorupie należy wyciąć otwory przez które będzie wydobywać się światło. Gdy już dynia będzie gotowa wystarczy wewnątrz umieścić zapaloną świecę i oryginalny lampion gotowy.
Kolejnym symbolem Halloween stają się różnego typu przebrania. Najczęściej w dniu tym spotkać można wiedźmy, zombi, wampiry, kościotrupy, mumie i inne przerażające potwory, które często obficie polane są sztuczną krwią.
Zobacz też: Makijaż na Halloween dla dorosłych. Sprawdź 5 pomysłów na straszny make-up