Halloween zbliża się wielkimi krokami. Przypadająca na wieczór z 31 października na 1 listopada uroczystość jest przesycona elementami symbolicznymi, które bardziej lub mniej nawiązują do świata umarłych. Już od połowy października w sklepach można znaleźć maski i przebrania halloweenowe, ale także słodycze dedykowane właśnie temu dniu. Nie brak też na półkach sezonowego warzywa jakim jest dynia, która wykorzystywana jest w celach dekoracyjnych.
Lampiony wykonane z wykorzystaniem dyni są nieodłącznym elementem tego święta. Tradycja drążenia dyń rozpoczęła się w Irlandii i Szkocji i stamtąd z powodzeniem rozprzestrzeniła się na inne kraje. Znajdziemy je w wielu domach, ale także na balkonach, gankach czy w ogrodach. Umieszczone wewnątrz świece wieczorem dają niesamowity efekt, budując klimat współgrający z tematyką przenikania świata żywych i umarłych.
Zobacz też: Makijaż na Halloween dla dorosłych. Sprawdź 5 pomysłów na straszny make-up
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić dynię na Halloween to uprzedzamy, że nie jest to bardzo trudne, ale wymaga nieco pracy. Aby cieszyć się idealną ozdobą z dyni warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego egzemplarza. W sklepach dostępne są różne gatunki dyń, jednak do wykonania lampionu nie jest konieczne kierowanie się tym kryterium. Zwraca się uwagę, że najlepiej wydrążeniu poddaje się dynia zwyczajna, gdyż ma miękki miąższ i stosunkowo łatwo go usunąć z jej wnętrza. Bardzo ważny jest natomiast wygląd dyni - powinna mieć zdrową, mocno pomarańczową skórkę, a spód dość szeroki i płaski tak, aby gotowy lampion mógł stać stabilnie na ziemi, półce lub stoliku.
Kiedy już wybierzemy odpowiedni egzemplarz dyni czas przystąpić do wykonania lampionu. Nie ukrywajmy - najwięcej czasu pochłania staranne wydrążenie i oczyszczenie wnętrza warzywa. Oto instrukcja jak krok po kroku wykonać ozdobę:
Najbardziej popularne wzory wycinane w dyni przedstawiają "upiorny uśmiech", który dobrze współgra ze straszną atmosferą Halloween. Jednak z powodzeniem można odejść od utartych schematów i wyciąć w warzywie zupełnie inne wzory, np. podobiznę zwierzęcia, czy prosty ażurowy wzór, który pozwoli nam dużo dłużej cieszyć się dyniową dekoracją niż tylko w jeden wieczór.
Lampion wykonany z dyni zazwyczaj jest w stanie przetrwać w dobrym stanie dwa tygodnie. Aby "przedłużyć" jego wytrzymałość warto miejsca, z których usunęliśmy wycięte fragmenty posmarować olejem lub posypać solą kuchenną, co zabezpieczy te obszary przed gniciem.
Zobacz też: Stroje na Halloween. Sprawdź sprawdzone pomysły na straszne przebrania