Drzewko szczęścia: rozmnażanie, uprawa i pielęgnacja

Drzewko szczęścia to inna nazwa grubosza jajowatego. Któż z nas nie chciałby mieć egzotycznej rośliny w swoim domu, która nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji? Takie właśnie są grubosze.

Drzewko szczęścia: podstawowe informacje

Drzewko szczęścia to roślina, którą zna chyba każdy. Inną nazwą, mniej popularną dla tej odmiany jest grubosz jajowaty. Roślina to sukulent, czyli wiecznie zielona bylina. Drzewko szczęścia w warunkach naturalnych osiąga nawet cztery metry wysokości. Hodowane w domu kwiaty dorastają do metra wysokości. Niemniej jednak stanowią one wspaniały element dekoracyjny.

Koronę rośliny stanowią jajowate i mięsiste liście o ciemnozielonej barwie. W niektórych wariantach kolorystycznych są one czerwone na brzegach. W warunkach domowych zakwitają jedynie rośliny wieloletnie, które lato zazwyczaj spędzają na balkonach.

Drzewko szczęścia: pielęgnacja. O czym musimy pamiętać?

Pielęgnacja drzewka szczęścia nie jest trudna. Niemniej jest kilka kwestii, o których należy szczególnie pamiętać. Drzewko szczęścia inaczej grubosz należy do roślin, które trzeba przycinać. Dzięki temu gałązki będą bardzo dobrze się rozkładać. Proces przycinania powinien odbyć się w trakcie wiosny.

Rośliny tego typu lubią piaszczysto-gliniastą ziemię z dodatkiem próchnicy. Odpowiednia będzie dla nich także ziemia uniwersalna, która będzie zmieszana z gruboziarnistym piaskiem. Dobrą opcją będzie zastosowanie warstwy drenażu na dnie donicy. Najlepszym nawozem będzie ten, który działa długoterminowo.

Podlewanie powinno być oszczędne. Jest to związane z faktem, że korzenie bardzo łatwo gniją. W upalne dni podłoże musi być lekko wilgotne. Zimą z kolei musimy ograniczyć je do minimum. Bardzo istotnym czynnikiem jest także rodzaj wody. Woda z kranu jest zbyt twarda, dlatego trzeba ją zagotować i odstawić do czasu, jak wapienny osad opadnie. Innym wariantem jest zastosowanie soku z cytryny, aby nieco ją zakwasić.

Powietrze domowe grubosz znosi stosunkowo dobrze. W celu pozbycia się kurzu z liści, można użyć wilgotnej ściereczki. Należy zaznaczyć, że drzewko szczęścia potrzebuje dużej ilości światła. Musimy pamiętać jednak, że światło na południowym parapecie jest jednak za ostre i powoduje silne zaczerwienienie, a następnie blaknięcie liści. Latem grubosze dużo lepiej wzrastają na balkonie, aniżeli w pomieszczeniach zamkniętych. Nocne chłodne temperatury stymulują ich wzrost i kwitnienie.

Na co należy zwrócić uwagę? Zimą na roślinie mogą pojawić się białe kłaczki, są to tak zwane wełnowce. Szkodniki tego typu można zwalczyć za pomocą specjalistycznych środków.

Młode rośliny można przesadzić z powodzeniem jeżeli korzenie nie mieszczą się w doniczce. Z kolei starsze okazy, dopiero wówczas gdy łatwo się przewracają. Pamiętajmy o tym, aby dosypywać zawsze trochę świeżego żyznego podłoża.

ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Grubosz: rozmnażanie - na co zwrócić szczególną uwagę?

Rozmnażanie grubosza odbywa się zazwyczaj poprzez rozsadzanie pędów w lekko wilgotnym piasku. Roślina, z której pobieramy pędy powinna być starsza. Idealną porą na rozmnażanie dla tego typu gatunku jest wiosna albo lato. Istotnym jest, aby obcięte części pozostawić na kilka dni na świeżym powietrzu. Dzięki temu "powstałe rany" będą miały szansę na regenerację. W przypadku gruboszy często zachodzi proces ukorzeniania liści, które spadły na podłoże.

Sukulenty (m.in. kalanchoe i grubosze) doskonale znoszą długotrwałą suszę, zarówno tę w przyrodzie, jak i w mieszkaniu.
Sukulenty (m.in. kalanchoe i grubosze) doskonale znoszą długotrwałą suszę, zarówno tę w przyrodzie, jak i w mieszkaniu.  FABRIKASIMF

Grubosz - jakie odmiany można uprawiać w warunkach domowych?

Grubosz to roślina, która nadaje się do uprawy domowej, ale musimy wybierać konkretne odmiany, które są przeznaczonego do tego celu. Wybierając grubosze do mieszkania warto zwrócić uwagę szczególnie na takie gatunki, jak:

  • grubosz owalny
  • grubosz szablasty
  • grubosz widłakowaty
  • grubosz skalny
  • grubosz Szmidta
  • grubosz dziurkowany
  • grubosz szkarłatny
Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Drzewko szczęścia grubosz - najpopularniejsza odmiana w polskich domach

Drzewko szczęścia grubosz owalny jest najbardziej popularną odmianą. Inaczej określany jest on gruboszem srebrzystym albo gruboszem jajowatym. Zwyczajowo używa się także terminu drzewko szczęścia. Grubosz owalny jest doskonałą dekoracją balkonu i tarasu. Dostępny jest on w licznych odmianach. Gatunek ten pochodzi z Afryki Południowej.

Drzewka szczęścia uprawiane w mieszkaniu osiągają do około 1 metra wysokości (w naturalnym środowisku do około 2-3 metrów). Cechują się one powolnym wzrostem. Roślina preferuje jasne stanowiska, w okresie letnim można wynieść ją na zewnątrz. Podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością.

Cesarskie drzewko szczęścia - jedno z najpiękniejszych drzew na świecie

Istnieje jeszcze jedna roślina określana mianem drzewka szczęścia. Cesarskie drzewko szczęścia inaczej zwane paulownią to roślina o wspaniałych walorach dekoracyjnych. Ceniona jest przede wszystkim ze względu na wyjątkowe fioletowe kwiaty. Gęsto oblepiają one całe drzewo. Kwiaty pojawiają się w maju, jeszcze przed rozwojem liści. Dzięki temu proces kwitnienia jest jeszcze bardziej widoczny.

Kolejny element, który wpływa na jej walory wizualne to ogromne liście, które osiągają nawet 40 centymetrów. To, co jeszcze wyróżnia cesarskie drzewko szczęścia to jego bardzo szybki wzrost. Roczne sadzonki osiągają wysokość 2 metrów. Największe okazy tego gatunku osiągają nawet 10 metrów wysokości. Młode rośliny wzrastają stosunkowo szybko. Starsze z kolei nieco wolniej. Cesarskie drzewko szczęścia nie jest specjalnie wymagających. Dobrze i szybko rośnie nawet na ubogich glebach.

Cesarskie drzewko szczęściaCesarskie drzewko szczęścia Allegro

Więcej o: