Pieniążek - kwiat, który stał się popularną ozdobą naszych parapetów [pielęgnacja, uprawa]

Pieniążek to kwiat, który znany jest także pod nazwą pilea peperomiowata. Jego nazwa wzięła się od okrągłego kształtu liści, które przypominają swoją formą monetę. Jak odpowiednio pielęgnować tę roślinę?

Pieniążek to roślina o niskich wymaganiach, a jednocześnie dająca nam wiele radości. Roślina ta jest chętnie ustawiana na parapetach polskich domów, biur, szkół i urzędów. Stanowi doskonałą dekorację. Jakie warunki powinniśmy jej zapewnić, by pięknie rosła?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Pieniążek (pilea peperomiowata) - co powinniśmy wiedzieć o tej roślinie? 

Pieniążek, czy też pilea peperomiowata, to bardzo oryginalna roślina doniczkowa, która charakteryzuje się niewątpliwie bardzo ciekawą formą swoich liści. Osadzone są one na długich ogonkach. Dawniej roślina pieniążek cieszyła się bardzo dużą popularnością - często ozdabiano nią parapety szkolne, budynki publiczne, urzędy i tym podobne. Działo się tak, za sprawą bardzo łatwej uprawy. W późniejszym okresie została ona zapomniana. Jednakże moda na nią powróciła do nas z podwojoną siłą. 

 

Roślina pieniążek - skąd się wzięła i jak wygląda?

Roślina pieniążek znana jest pod różnymi nazwami. W Polsce określa się ją jako "pieniążek", w Norwegii z kolei nazywa się ją "rośliną naleśnikową" , "rośliną misjonarza" albo "rośliną UFO". Pieniążek należy do rodziny wszędobylskiej pokrzywy, jednakże z wyglądu nie jest do niej wcale podobny. Jej walory doceniło także Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) przyznając prestiżową nagrodę Award of Garden Merit. Jak widać to bardzo niepozorna roślina, która podbiła serca wielu botaników.

 

Pilea peperomioides pochodzi z Chin. W tamtejszym środowisku naturalnym występuje ona w prowincji Junnan. Po raz pierwszy została ona odkryta przez George'a Forresta w 1906 roku. W rzeczywistości jej popularyzacją w Europie zajął się norweski misjonarz Agnar Espegren. Przez długi czas kwiat pieniążek był mało znany europejskim botanikom, pomimo że był on uprawiany przez hodowców-amatorów. Pierwsze wzmianki w publikacjach wraz ze zdjęciem pojawiły się dopiero w 1984 roku w gazecie o tytule "Kew magazine".

Pieniążek to roślina, o niewielkich rozmiarach. Zwykle osiąga ona do 30 cm wysokości. W dobrych warunkach może wytwarzać liście o średnicy dochodzącej do 10 cm. Zazwyczaj są one jednak dużo mniejsze. Kwiaty są drobne, niepozorne, zebrane na długich, luźnych pędach kwiatostanowych. Roślina ta uwalnia nasiona w sposób bardzo gwałtowny i na duże odległości. Jednakże w uprawie doniczkowej rzadko dochodzi do owocowania. 

Pieniążek - pielęgnacja. Najważniejsze informacje

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Pieniążek jest rośliną, która jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rozwija się w jasnych miejscach, w których światło jest rozproszone. Roślina może być ustawiana na parapetach okien wschodnich, ewentualnie północnych. Roślina tego typu lubi żyzne i przepuszczalne podłoże. Dobra będzie uniwersalna ziemia, jakiej używamy do kwiatów. Należy wymieszać ją z piaskiem w proporcji 3:1. Na samym dnie należy usypać warstwę drenażową. W tej roli dobrze sprawdzi się żwir, rozbita cegła czy też fragmenty glinianych donic.

Peperomia prostrata. Zdjęcie ilustracyjne Peperomia- sprawdź, jak pielęgnować zielone "Krople Deszczu"

Jeżeli idzie o temperaturę to pieniążek przez większość roku należy zapewnić mu temperaturę pokojową. Zimą natomiast woli ochłodzenie do około 15 stopni Celsjusza. W przypadku tej rośliny nie możemy przesadzić z podlewaniem. Pieniążek posiada duże zdolności przystosowawcze, nie znosi jednak wilgotnego podłoża. Lepiej reaguje na chwilowe przesuszenie, aniżeli spory nadmiar wody. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie zraszania.

Pieniążek jest bardzo "ugodowym kwiatem". Nie potrzebuje specjalnego traktowania. Jest bardzo łatwy w uprawie. Dobrze sprawdzi się w przypadku początkujących.

Pieniążek - rozmnażanie. Krok po kroku

Rozmnażanie pieniążka nie jest trudnym zadaniem. Pieniążek należy rozmnażać poprzez zastosowanie sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki tego typu kwiatów można pobrać wiosną z pędów wierzchołkowych danych roślin, które przeszły proces zimowania w mieszkaniu. W tym celu odcinamy pędy długości około 6 centymetrów. Najlepszym wariantem jest sytuacja, w której dana sadzonka ma po dwie lub trzy pary liści. Musimy pamiętać o tym, aby pozwolić roślinie na wypuszczenie korzeni w pojemniku z wodą. Przeciętnie proces ten trwa około trzech tygodni. Pieniążek należy do grona roślin, które można ukorzeniać bezpośrednio wsadzając je do ziemi. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Ziemia powinna być wilgotna.

Bromelia: jak o nią dbać? Uprawa i pielęgnacja. Zdjęcie ilustracyjne Bromelia: jak o nią dbać? Uprawa i pielęgnacja

Więcej o: