Monstera dziurawa to roślina, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Często można zobaczyć ją na fotografiach udostępnianych na portalach społecznościowych. Kwiaty są wspaniałym sposobem na ozdobienie wnętrz naszego domowego zacisza. Przy niskim budżecie i odrobinie uwagi możemy z powodzeniem stworzyć "tropikalną dżunglę" w samym środku miasta. Monstera dziurawa i monstera monkey mask to dwa rodzaje roślin, które są bardzo dobrą propozycją dla ludzi, którzy cenią egzotyczne rozwiązania, a jednocześnie niw czują się pewnie jeżeli chodzi o uprawę kwiatów. Jak dbać o roślinę, by służyła nam nie tylko do pięknych zdjęć?
Pielęgnacja monstery nie jest skomplikowana. Są one bardzo łatwe w uprawie. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu.
Monstera variegata to piękna i bardzo cenna odmiana monstery dziurawej. Charakteryzuje się pstrym ubarwieniem - liście są np. w kolorach zielonych i białym. Jej posiadanie wiąże się także z większym kosztem - nie jest dostępna w każdej kwiaciarni, a koszt sadzonki wynosi nawet pół tysiąca złotych. Odmiana ta dobrze funkcjonuje w cienistym pomieszczeniu. Przy dużej ilości słońca jej liście stają się mocno postrzępione. Jak w przypadku każdej monstery bardzo istotne jest nawożenie.
Monstera monkey mask to bardzo efektowna roślina, która ma mniejsze, lekko zwężające się liście. Gatunek ten różni się od monstery dziurawej przede wszystkim wzrostem. Mimo, że nie jest ona pokaźnych rozmiarów - jest bardzo imponująca. Maksymalnie osiąga ona wzrost 100 centymetrów. Jasno zielone liście w kształcie serca o lekkim wydłużonej formie zachwycą nie jednego miłośnika botaniki. Roślina posiada efektowne pnącze. Jest to doskonała ozdoba wnętrz. Kolejnym plusem jest to, że nie wymaga od nas specjalnego traktowania jeżeli chodzi o uprawę. Zasady są adekwatne tak jak w przypadku monstery dziurawej.
Czarne plany na monsterze to oznaka choroby. Zjawisko to określa się jako plamistość liści filodendronu. Charakteryzuje się ona ciemnobrązowymi, wodnistymi, szybko powiększającymi się plamami na liściach monstery. W przypadku spadków wilgoci powietrza, plamy te zasychają i kruszą się. Tkanka liści monstery wokół plam żółknie i tworzy się obwódka. Na powierzchni, w górnej stronie liścia zaczynają pojawiać się czarne punkty. Są to zarodniki grzyba. Chcąc ograniczyć rozwój choroby musimy podlewać monsterę bezpośrednio do podłoża w taki sposób, aby nie moczyć liści. Pamiętajmy o tym, aby usunąć chore liście. Pozostałe części kwiatu opryskujemy 3-4 razy co 7-10 dni, stosując specjalistyczne preparaty.