Monstera dziurawa - co każdy początkujący ogrodnik powinien o niej wiedzieć?

Monstera dziurawa to roślina tropikalna występująca na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. To, co charakteryzuje monsterę to bardzo duże i dekoracyjne liście. Jest to też roślina, która zyskuje na popularności w Polsce. Jakich warunków potrzebuje i co należy o niej wiedzieć?
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Monstera dziurawa to roślina, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Często można zobaczyć ją na fotografiach udostępnianych na portalach społecznościowych. Kwiaty są wspaniałym sposobem na ozdobienie wnętrz naszego domowego zacisza. Przy niskim budżecie i odrobinie uwagi możemy z powodzeniem stworzyć "tropikalną dżunglę" w samym środku miasta. Monstera dziurawa i monstera monkey mask to dwa rodzaje roślin, które są bardzo dobrą propozycją dla ludzi, którzy cenią egzotyczne rozwiązania, a jednocześnie niw czują się pewnie jeżeli chodzi o uprawę kwiatów. Jak dbać o roślinę, by służyła nam nie tylko do pięknych zdjęć?

Monstera - pielęgnacja i podstawowe informacje

Pielęgnacja monstery nie jest skomplikowana. Są one bardzo łatwe w uprawie. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu.

  • Jeżeli zależy nam na tym, aby roślina pięknie kwitła, powinniśmy zapewnić jej temperaturę około 24 stopni Celsjusza.
  • Kolejną kwestią, o której musimy pamiętać, jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody. Dopiero w okresie zimy należy ograniczyć podlewanie. Gatunek ten nie toleruje także nadmiaru wody - rośliny typu tropikalnego należy podlewać dopiero wówczas, gdy podłoże jest zupełnie suche.
  • Monstera deliciosa (monstera dziurawa) jest rośliną tropikalną, która lubi wilgotne powietrze. Konieczne jest więc regularnie zraszanie liści najlepiej miękką wodą. Innym zabiegiem, który można stosować jest przecieranie jej wilgotną szmatką, usuwając tym samym nadmiar kurzu.
  • Zajmując się uprawą nie sposób jest nie napisać o odpowiedniej ziemi. Dla tego gatunku najlepsza będzie ziemia przewiewna, przepuszczalna i torfowa.
  • Monstera deliciosa nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Woli ona stanowiska półcieniste
 
  • Kwiat potrzebuje sporej ilości preparatów służących do nawożenia. W okresie letnim możemy wspomagać ją płynnym nawozem, który dodajemy bezpośrednio do wody. Zabieg wykonujemy przeciętnie raz na 2 tygodnie. Brak regularnego dostarczania monsterze odpowiedniej ilości składników skutkuje tym, że liście stają się blade, a ich krawędzie zaczynają brązowieć. Należy kierować się zasadą: "im niższe nasłonecznienie, tym niższe zapotrzebowanie na dodatkowe składniki odżywcze". Jeżeli roślina jest usytuowana w cienistym kącie, składniki pokarmowe mogą być dostarczane co około 3 tygodnie. W okresie jesienno-zimowym, nawożenie musi zostać wstrzymane.
  • Kolejnym zabiegiem, którym możemy z całą pewnością zaliczyć do jednego z najważniejszych jest przesadzanie. Proces przesadzania monstery możemy wykonać raz do roku na wiosnę. Możemy wykonywać to tylko wtedy, gdy roślina osiągnie wysokość 1 metra. Gdy roślina osiągnie już wyznaczoną wysokość, wystarczy co roku wymienić górną warstwę ziemi w doniczce.

Przesadzenie monstery - krok po kroku:

  1. Podlewamy monsterę;
  2. Usuwamy około 2, 5 centymetrów wierzchniej warstwy podłoża;
  3. Uzupełniamy ubytek świeżą ziemią;
  4. Mocno ugniatamy ziemię wkoło rośliny i upewniamy się czy wszystkie korzenie znajdują się pod powierzchnią;
  5. Następnie odstawiamy monsterę na 2 dni w cieniste miejsce. W tym czasie nie podlewamy!

Monstera variegata - uprawa, nawożenie, przesadzanie

Monstera variegata to piękna i bardzo cenna odmiana monstery dziurawej. Charakteryzuje się pstrym ubarwieniem - liście są np. w kolorach zielonych i białym. Jej posiadanie wiąże się także z większym kosztem - nie jest dostępna w każdej kwiaciarni, a koszt sadzonki wynosi nawet pół tysiąca złotych.  Odmiana ta dobrze funkcjonuje w cienistym pomieszczeniu. Przy dużej ilości słońca jej liście stają się mocno postrzępione. Jak w przypadku każdej monstery bardzo istotne jest nawożenie.

 

Monstera monkey mask - tropikalny kwiat w zaciszu domu

Monstera monkey mask to bardzo efektowna roślina, która ma mniejsze, lekko zwężające się liście. Gatunek ten różni się od monstery dziurawej przede wszystkim wzrostem. Mimo, że nie jest ona pokaźnych rozmiarów - jest bardzo imponująca. Maksymalnie osiąga ona wzrost 100 centymetrów. Jasno zielone liście w kształcie serca o lekkim wydłużonej formie zachwycą nie jednego miłośnika botaniki. Roślina posiada efektowne pnącze. Jest to doskonała ozdoba wnętrz. Kolejnym plusem jest to, że nie wymaga od nas specjalnego traktowania jeżeli chodzi o uprawę. Zasady są adekwatne tak jak w przypadku monstery dziurawej.

 

Monstera - czarne plany. Jakie choroby atakują tę roślinę?

Czarne plany na monsterze to oznaka choroby. Zjawisko to określa się jako plamistość liści filodendronu. Charakteryzuje się ona ciemnobrązowymi, wodnistymi, szybko powiększającymi się plamami na liściach monstery.  W przypadku spadków wilgoci powietrza, plamy te zasychają i kruszą się. Tkanka liści monstery wokół plam żółknie i tworzy się obwódka. Na powierzchni, w górnej stronie liścia zaczynają pojawiać się czarne punkty. Są to zarodniki grzyba. Chcąc ograniczyć rozwój choroby musimy podlewać monsterę bezpośrednio do podłoża w taki sposób, aby nie moczyć liści. Pamiętajmy o tym, aby usunąć chore liście. Pozostałe części kwiatu opryskujemy 3-4 razy co 7-10 dni, stosując specjalistyczne preparaty.

Więcej o: