22 października Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że przerywanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Po tej decyzji w całym kraju rozpoczęły się protesty.
To jest wojna! Milcząco nie będzie, ale pamiętajcie, by zachowywać bezpieczny dystans i cały czas mieć na sobie maseczkę! Weźcie ze sobą parasolki, wieszaki i znicze
- apelowały organizatorki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Wybierając się na manifestację, należy odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Co wolno, a czego nie podczas protestu, jak się do niego przygotować i co zrobić w przypadku zatrzymania przez policję? Poniżej znajdziesz krótki poradnik demonstranta.
Zanim udasz się na protest, napisz na ręce wodoodpornym markerem numer telefonu do bliskiej osoby oraz do centrali prawniczej, która udziela pomocy prawnej oraz zbiera informacje na temat zatrzymanych osób. Koniecznie miej naładowany telefon i miej ze sobą power bank. Poinformuj bliskich, że idziesz na taką demonstrację oraz uzgodnij z nimi zasady bezpieczeństwa (np. sms co 30 min, że wszystko jest dobrze). Zabierz ze sobą wodę, chusteczki higieniczne. Pamiętaj również o maseczce ochronnej, która w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest niezbędna. Nie poleca się zabierać ze sobą niepotrzebnych przedmiotów, które mogą być łatwe do rozpoznania na zdjęciach policyjnych lub takich, które mogą utrudnić ci poruszanie się w tłumie (np. rower). Nie zabieraj również ze sobą zwierząt.
Podczas trwania manifestacji możliwe i naturalne jest posiadanie transparentów, wznoszenie okrzyków oraz podejmowanie innych zwyczajowych działań, jak np. taniec. Zabronione jest natomiast posiadanie przy sobie broni, materiałów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych narzędzi, a także agresywne zachowania, jak np. rzucanie szklanymi butelkami czy kamieniami. W trakcie protestu pamiętaj o zachowaniu dystansu, by chronić siebie i innych oraz uniknąć kary nałożonej przez sanepid. Pamiętaj również by robić zdjęcia, które są tego dowodem. Kręć filmy, jeśli jesteś świadkiem brutalnego traktowania uczestników demonstracji przez policję.
Po zakończonym proteście upewnij się, że wszyscy znajomi, z którymi byłaś/eś dotarli do domu. Ty również poinformuj wszystkich, że jesteś bezpieczna/y. Jeśli podczas manifestacji nagrałaś/eś filmy, na których obecne są inne osoby (niezależnie, czy w trakcie zatrzymania, czy podczas pokojowej demonstracji), prześlij je do centrali prawniczej, gdyż mogą być istotnym dowodem.
Jeśli dochodzi do sytuacji, w której jesteś zatrzymana/y na ulicy, musisz dać się wylegitymować, jednak policja powinna podać ci podstawę prawną, która jest zgodna z prawdą. Być może założą ci kajdanki i zaprowadzą do samochodu policyjnego - wówczas nie szarp się, nie tłumacz, nie obrażaj funkcjonariuszy, gdyż każde słowo może być użyte przeciwko tobie. Jeśli trafisz na komendę od razu żądaj kontaktu z prawnikiem i zadzwoń do centrali prawniczej. Nie zgadzaj się również na sporządzenie artykułu zatrzymania przed przybyciem prawnika. Na komendzie możesz spędzić do 48 godzin. Po tym czasie policja musi cię zwolnic lub złożyć wniosek do sadu o osadzenie w areszcie śledczym. Najczęściej jednak, w kontekście demonstracji, osoby zatrzymane przebywają na komendzie nie dłużej niż kilka do kilkunastu godzin.