Buty na haluksy: jakie obuwie wybrać, aby poczuć się komfortowo?

Buty na haluksy mają przede wszystkim zapewnić wygodę podczas chodzenia. Które modele wybrać, aby nie nasilać przykrych dolegliwości?

Obuwie na haluksy: jakie powinno być?

Obuwie na haluksy powinno zapewniać maksymalną wygodę podczas chodzenia. Haluksy są to bowiem zwyrodnienia stopy, które powodują jej dość wyraźną deformację, która wpływa na komfort użytkowania obuwia. Występują zdecydowanie częściej u pań, gdyż ich powstawaniu sprzyja noszenie butów na wysokich obcasach, nadwaga oraz stojący tryb życia. Haluksy to inaczej rzecz ujmując koślawienie dużego palca, który odchyla się w kierunku wnętrza stopy, podczas gdy kość śródstopia zaczyna wystawać poza obręb stopy, powodując problemy z chodzeniem oraz uporczywy ból. Schorzenie to można leczyć, lecz ważny jest czas: im szybciej zgłosimy się do ortopedy tym większa szansa na zatrzymanie koślawienia. Lekarz może zalecić stosowanie wkładek ortopedycznych lub fizjoterapię. W bardzo zaawansowanych przypadkach możliwe jest operacyjne leczenie haluksów - w  zależności od stopnia deformacji możemy mieć do czynienia z mniej lub bardziej zaawansowanym zabiegiem korekcji. 

W normalnym funkcjonowaniu z haluksami pomaga odpowiednio dobrane obuwie, które nie może być zbyt ciasne i wąskie. Wspomagać można się także:

  • plastrami, które chronią zmianę przed naciskiem, 
  • klinami międzypalcowymi, które przywracają właściwe ustawienie stopy
  • wkładkami pod przednią część stopy, które pomagają odpowiednio rozłożyć ciężar na stopie
  • opaskami na haluksy, które chronią miejsce zwyrodnienia, a jednocześnie ustawiają paluch we właściwej pozycji.

Wygodne buty na haluksy: które będą najodpowiedniejsze?

Kiedy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu usunięcia haluksów, wówczas konieczne jest zapewnienie sobie wygodnego obuwia, które pozwala na bezbolesne poruszanie się. Nie ma jednego rodzaju butów, które sprawdziłyby się w każdym przypadku. Haluksy bowiem zniekształcają stopy w taki sposób, że konieczne jest indywidualne dobranie obuwia. Wygodne buty na haluksy nie mogą posiadać wysokiego obcasa, nie mogą być też zbyt wąskie. Jakie zasady powinny towarzyszyć wyborowi butów na haluksy?

  • buty powinny być o około 0,5 rozmiaru większe - to zapewni komfort podczas chodzenia
  • muszą mieć stosunkowo szeroki czubek, tak aby palce mogły układać się w nich w naturalny sposób
  • obcas nie powinien przekraczać 5 cm - pozwala to zachować stopie w miarę naturalną pozycję
  • dobrze gdyby były wykonane z naturalnego materiału, np. skóry, gdyż wówczas z czasem but dostosuje się do kształtu stopy i nie będzie jej ranić.

Jeśli problem zwyrodnieniowy jest bardzo poważny wówczas warto poszukać specjalistycznego, ortopedycznego obuwia na haluksy, które można znaleźć w sklepach medycznych lub w internecie.

Zobacz wideo Brudne buty zimą są twoją zmorą? Oto dwa szybkie myki, które je uratują

Eleganckie buty damskie na haluksy

Wydawać by się mogło, że buty na zniekształcone stopy muszą być toporne i brzydkie. Nic bardziej mylnego. Jako, że na schorzenie to cierpią głównie panie, które jednocześnie mają słabość do tej części garderoby nie ma obecnie większego problemu ze znalezieniem eleganckich butów damskich na haluksy. Oczywiście nie będą to szpilki, gdyż tego rodzaju buty są szczególnie zabronione, ale bez problemu znajdziemy eleganckie baleriny, czółenka na niskim obcasie, klapki, sandały czy mokasyny. W zależności od stylizacji i okazji bez problemu uda się dobrać odpowiedni typ obuwia, które będzie się pięknie prezentować, a jednocześnie zapewni wygodę użytkowania. 

Buty na szeroką stopę z haluksami

Największym problemem w kwestii doboru obuwia dla osób, które cierpią na zwyrodnienia stóp jest znalezienie odpowiednio szerokiego modelu. Buty na szeroką stopę z haluksami muszą mieć odpowiednio dużą przednią część, która umożliwi stopie naturalne ułożenie, bez krępowania palców i uciskania wystającej kości. Doskonale sprawdzą się więc klapki i sandały na lato, jesienią i wiosną: mokasyny, baleriny lub botki, a zimą płaskie oficerki z szerokim czubkiem. Tego rodzaju modele bez trudu znajdziemy w sklepach internetowych, ale również w stacjonarnych sklepach z obuwiem przeznaczonym dla stóp problematycznych.

Więcej o: