Maseczka w samochodzie: czy trzeba nosić ją w swoim aucie?

Maseczka w samochodzie na wiosnę była jednym z ważnych nakazów. W październiku zdecydowano się przywrócić obowiązek jej noszenia we własnym pojeździe, po czym zasady zliberalizowano. Jak brzmią teraz?

Czy trzeba nosić maseczkę w swoim samochodzie? Pierwsza wersja 

Czy trzeba nosić maseczkę w swoim samochodzie? Obowiązek ten pojawił się w kwietniu wraz z postępami pandemii i próbami ich zahamowania. W myśl przyjętych rozwiązań zasłanianie ust i nosa w przestrzeni samochodu było co do zasady obowiązkowe, przedstawiono jednak kilka wyjątków od tej zasady. Można było zrezygnować z maseczki wtedy, gdy jechał sam kierowca, towarzyszyły mu dzieci do lat pięciu lub podróż dotyczyła osób, które żyją w jednym gospodarstwie domowym. Z jednej strony w tak skonstruowanym nakazie noszenia maseczki w samochodzie można było się dopatrywać pewnego sensu w kwestii zahamowania postępów epidemii koronawirusa, z drugiej jednak takie rozwiązanie było trudne do przestrzegania i weryfikowania. 

Jak nosić maseczki, aby maksymalnie chroniły przed zakażeniem?Jak nosić maseczki, aby maksymalnie chroniły przed zakażeniem?

Maseczka w samochodzie - przepisy. Jakie kary groziły?

Jakie przepisy i kary dotyczyły maseczek w samochodzie? Chociaż zakaz wspólnej jazdy w samochodzie bez maseczki rodził pewne problemy, to za brak jego przestrzegania od kwietnia groziły srogie kary. Za taki występek można było odpowiedzieć poprzez mandat w wysokości do 500 zł. W wyjątkowych sytuacjach mogła to być kara administracyjna do 30 tys. zł. 

Maseczka w samochodzie kto musi zakładać? Nowe przepisy

Kto teraz musi zakładać maseczki w samochodzie? Październikowe bardzo szybkie przyrosty liczby chorych na koronawirusa, które sięgnęły ostatnio ponad 20 tys. zachorowań na dobę, skłoniły do powrotu ograniczeń w życiu społecznym. Rozporządzenie z 9 października wprowadziło w tej kwestii dość dużo zamieszania. Wydawało się bowiem, że maseczki w przestrzeni samochodu powrócą. 16 października dokonano zmian, które usunęły wątpliwości.  W związku z tym maseczka ochronna w samochodzie przestała obowiązywać. Wzmianki o wspólnych podróżach z koniecznością zasłaniania ust i nosa z nowej wersji tekstu zniknęły. Pójście obywatelom na rękę wydaje się być słusznym podejściem z uwagi na niewielką możliwą transmisję wirusa właśnie poprzez wspólne podróże samochodami bez maseczek. Sytuację wyjaśnił też Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia:

Zgodnie z przepisami osoby jadące samochodem nie muszą mieć masek, nawet jeśli nie jest to rodzina. Usunęliśmy fragment dotyczący nakazu w paragrafie 27 ust.1 pkt 1 i zmieniliśmy paragraf 27, ust 3 pkt 1 na wyłączenie obowiązku. Zostało to zmienione dlatego, żeby nie było żadnych wątpliwości interpretacyjnych życiowych sytuacji

Jak prać maseczki wielorazowe? Jak utylizować jednorazowe?Jak prać maseczki wielorazowe? Jak utylizować jednorazowe?

Czy można nie zabierać ze sobą maseczki do samochodu?

Nie powinno się nam jednak wydawać, że wraz z brakiem obowiązku podróżowania w samochodzie z maseczką na twarzy, kończy się czas, gdy bezwzględnie musimy mieć ten przedmiot przy sobie. Pamiętajmy, że parkując w jakimkolwiek miejscu publicznym, musimy i tak zakładać maskę i nie ma od tego obowiązku żadnego zwolnienia. 

Nieposłuszeństwo najczęściej jest karane mandatem w wysokości do 500 zł. W szczególnych przypadkach można sobie też zasłużyć na karę administracyjną. W jej przypadku konsekwencje są znacznie bardziej uciążliwe - przewiduje się karę od 5 do 30 tys. zł. Wysokie kary mają mieć za zadanie pomoc w wypracowaniu przez Polaków właściwych reakcji i zapewnić przestrzeganie reżimu sanitarnego. 

Więcej o: