Fazy księżyca i pełnia w listopadzie 2020 roku

Pełnia w listopadzie nosi miano Bobrzego lub Mroźnego Księżyca. Z czego wynikają te nazwy i jak wypadają fazy księżyca w przedostatnim miesiącu roku? Na co wpływa pełnia Księżyca?

Zgodnie z kalendarzem faz Księżyca pełnia na początku listopada będzie powiązana z pełnią, która wypada 31 października. W tym roku październikowa pełnia jest bardzo wyjątkowa, ponieważ wypadła dwa razy w tym miesiącu - zjawisko to ma miejsce w październiku po raz pierwszy od II wojny światowej, a dokładnie od 1944 roku. Zjawisko Niebieskiego Księżyca najlepiej widoczne będzie w nocy z 31 października na 1 listopada.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Pełnia księżyca w listopadzie

Kolejna pełnia wypada dokładnie w poniedziałek 30 listopada. Pełnia ta nazwana została przez Indian Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym czasie rozstawiano pułapki na te zwierzęta. Rolnicy z kolei nazywają ją Pełnią Mroźnego Księżyca, ponieważ szczególnie wtedy we znaki dają się jesienne mrozy. Zwiastują one też koniec prac na polach.

Maksimum pełni zostanie osiągnięte o godzinie 10:32 polskiego czasu. Przy dobrych warunkach atmosferycznych Księżyc zacznie być widoczny już o 15:36.  

Pełnia księżyca - zdjęcie ilustracyjnePełnia niebieskiego Księżyca. Kiedy i gdzie najlepiej ją oglądać?

Kwadry księżyca listopad 2020

  • 1 i 2 listopada - pełnia (do 98 proc. widoczności Księżyca)
  • 3-7 listopada - księżyc garbaty (ubywający)
  • 8-10 listopada - trzecia kwadra
  • 11-14 listopada - malejący sierp
  • 15-16 listopada - nów
  • 17-21 listopada - wzrastający sierp
  • 22-24 listopada - pierwsza kwadra
  • 25-29 listopada - księżyc poszerzony
  • 30 listopada - pełnia

Ostatnia pełnia w 2020 roku przypada 30 grudnia. Będzie to tak zwana Pełnia Zimnego Księżyca.

Naukowcy udowodnili, że fazy księżyca wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu, co u niektórych osób może skutkować drażliwością, wzmożonym apetytem czy problemami ze snem. Lekarze zaobserwowali, że podczas pełni Księżyca dochodzi do zaburzeń w procesie produkcji serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia. To ma z kolei bezpośredni wpływ na organizm - zmieniać się może temperatura ciała, ciśnienie krwi czy intensywność skurczów mięśni gładkich. Blokada syntezy serotoniny może skutkować bezsennością, większym apetytem czy podwyższonym ciśnieniem.

Światowy Dzień Oszczędzania przypada 31 października. Zdjęcie ilustracyjneDziś Światowy Dzień Oszczędzania! Co wiesz o tym święcie?

Więcej o: