Dracena - egzotyczna i popularna roślina. Sprawdź, jak ją hodować w warunkach domowych

Dracena to tak naprawdę nazwa całej rodziny roślin. Naturalnym środowiskiem dla tego gatunku są wilgotne tereny Azji i Afryki Środkowej, gdzie rośliny te osiągają nawet kilka metrów wysokości. Choć w warunkach domowych też potrafią wysoko wyrosnąć, nie są to aż tak imponujące rozmiary. W tym artykule powiemy, jak dbać o draceny, by długo cieszyły oko domowników.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Draceny różnią się kolorem, wielkością i kształtem. Ich cechą wspólną są długie liście, które wyrastają na zewnątrz i do góry, od centralnej łodygi. Niektóre odmiany wyglądają bardzo egzotycznie dzięki zbiorowemu, ciasnemu ułożeniu liści na długich, twardych łodygach.

Dracena pielęgnacja - podstawowe informacje

Draceny to łatwe do utrzymania rośliny domowe. Powinna stać w miejscu delikatnie nasłonecznionym. Idealnie sprawdza się jako dekoracja wnętrza pomieszczeń, ponieważ nie musi stać przy samym oknie. Jeśli zauważysz, że na liściach pojawiają się brązowe plamy - oznacza to, że roślina ma za dużo światła. Natomiast blade liście i niewielki przyrost nowych, świadczy o za małej ilości światła dostarczanej roślinie. Draceny lubią delikatnie wilgotne powietrze, więc docenią regularne zamgławianie ich spryskiwaczem. Najlepiej czują się w temperaturach pokojowych od 18 do 20 stopni Celsjusza.

 

Jak podlewać dracenę?

Dracena nie lubi, by woda zalewała jej korzenie, te nieprzykryte ziemią. Dlatego roślinę należy podlewać kierując strumień wody na ziemię, podlewać obficie. Co dwa-trzy dni sprawdzać nawodnienie. Kolejne podlanie będzie konieczne, gdy górna część ziemi doniczkowej będzie naprawdę sucha. To istotne, jeśli nie chcemy doprowadzić do gnicia korzeni. Gdy zauważymy brązowe końcówki liści oznacza to, że podlewaliśmy ją zbyt często. Żółte liście to oznaka, że wody zdecydowanie brakuje.

Dracena to bardzo dekoracyjny kwiat. Zdjęcie ilustracyjne Dracena - kwiat, który skutecznie oczyszcza powietrze

Tak jak wspominaliśmy, pod nazwą dracena kryje się całe mnóstwo konkretnych gatunków tej rośliny. Do najpopularniejszych, które hodujemy w domu należą m. in.:

1. Dracena wonna (dracena fragrans)

Główną ozdobą tego gatunku są długie i szerokie liście, jasno lub ciemnozielone, z kremową obwódką. Nazwa pochodzi od pachnących kwiatów, którymi roślina obsypuje się, rosnąc w swoim środowisku naturalnym. Bardzo rzadko kwitnie w warunkach domowych, jednak jej piękne liście stanowią świetną ozdobę pomieszczeń. Dracena kieruje swój wierzchołek w stronę źródła światła. Warto zatem, raz na jakiś czas, obrócić roślinę, by utrzymywała prosty wzrost.  

2. Dracena marginata (obrzeżona)

Dracena marginata charakteryzuje się pojedynczym lub rozgałęziającym się pniem, na którym rosną gęsto obsadzone liście. Wygląd draceny obrzeżonej jest naprawdę egzotyczny. Liście są wąskie, długie, ostro zakończone. Rosną w kępach i tym samym kojarzą się z palmami. Dracena marginata występuje w trzech odmianach kolorystycznych. Klasyczna ma liście z wierzchu ciemnozielone, a od spodu czerwone. Odmiana bicolor ma liście zielone z żółtawym brzegiem, a tricolor ma na liściach kremowo-szkarłatne paski.

3. Dracena lemon lime

Ta odmiana charakteryzuje się prostym, mocnym pniem, równomiernie obrośniętym liśćmi. Liście są szerokie, długie i spiczasto zakończone, w kolorze zielono-żółtym. Jest długowieczna i nie wymaga szczególnej troski w uprawie. Dzięki swoim szerokim liściom polecana jest jako naturalny oczyszczacz powietrza do domu. W warunkach domowych wyrasta do 180-200 cm. Pięknie prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Ze względu na łatwość hodowli polecana jest również do biur.

Mnogość rodzajów liści, barw, kształtów sprawia, że draceny są niezwykle popularne jako kwiat
w naszych domach. A Wy, który rodzaj uprawiacie w swoim domu?

Kwiaty doniczkowe do domu - jednym z ich przedstawicieli jest azalia. Zdjęcie ilustracyjne, Laboko/shutterstock.com Kwiaty doniczkowe do domu, czyli twoja prywatna, zielona oaza

Więcej o: