Jak napisać dobre CV, aby już na stracie procesu rekrutacji być na lepszej pozycji? Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które sprawiają że życiorys wygląda przejrzyście, a jednocześnie zawiera wszystkie ważne informacje.
Przede wszystkim warto pamiętać o formie CV. Nie mogą się w nim pojawić żadne błędy, literówki ani inne kłopotliwe sformułowania. Tu warto przypomnieć o oficjalnym adresie mailowym - w adresie nie mogą pojawiać się żadne nieprofesjonalne sformułowania. Jeśli chodzi o formę to trzeba też zwrócić uwagę na rozmieszczenie poszczególnych elementów CV. Tekst pisany "ciurkiem" jest nieatrakcyjny dla oka, a tym samym już na wstępie CV tak skonstruowane ma mniejsze szanse na sukces. Warto skorzystać z dostępnych w internecie szablonów, dzięki którym treść życiorysu jest przejrzyście rozmieszczona, podzielona na sekcje, z wyznaczonym miejscem na fotografię.
Kolejnym ważnym elementem jest właśnie zdjęcie. Chociaż nie ma żadnych oficjalnych wytycznych co do konieczności umieszczania go w CV, to jednak niepisane zasady mówią o tym, że życiorysy bez zdjęcia są na gorszej pozycji startowej niż te, które je zawierają. Niemniej jednak w CV powinna znaleźć się odpowiednia fotografia. Nie może być to zdjęcie o prywatnym charakterze, takie na którym widać inne osoby lub takie które jest ewidentnie wycięte z większego obrazka. Zdjęcie do CV powinno być na jasnym tle, powinno pokazywać postać maksymalne do pasa i odsłaniać twarz. Najlepszy format tego rodzaju zdjęcia to dokładnie taki sam jak do paszportu,czyli 35 mm na 45 mm.
Na czym powinna skupiać się treść CV? Otóż oprócz podstawowych danych osobowych i kontaktowych, w życiorysie powinno znajdować się przede wszystkim wykaz tych umiejętności i doświadczeń zawodowych, które bezpośrednio nawiązują do stanowiska, na które aplikujemy. Oznacza to, że zawieranie w życiorysie całego wykazu kursów i dorywczych zatrudnień jest całkowicie zbędnym zabiegiem, który u pracodawcy wywołuje wrażenie, że ma do czynienia z całkowicie schematycznym CV.
Wiele osób tworzy jeden wzór CV, który następnie służy im podczas wielu rekrutacji. Trudno się w takim wypadku spodziewać sukcesu. Tak jak wspomniano wyżej podczas rekrutacji liczy się to, aby życiorys był celowany, stworzony pod konkretną ofertę pracy. To daje rekruterowi już na samym początku poczucie, że ma do czynienia z osobą profesjonalną, która dokładnie wie o jakie stanowisko się ubiega.
Kolejną ważną kwestią odnoszącą się do tego jak napisać CV jest umieszczanie na wstępie podsumowania swoich umiejętności i doświadczeń. Często rekruter poświęca CV jedynie kilkanaście sekund, warto więc już na początku wskazać swoje mocne strony i doświadczenia, które przydadzą się na nowym stanowisku.
W życiorysie powinny zostać zaznaczone informacje o zainteresowaniach kandydata, ale także jego zaangażowaniu w wolontariat i działalność charytatywną. Dzięki temu CV tworzy bardziej realny obraz kandydata, jako osoby która nie tylko skupia się na karierze zawodowej, ale także rozwija swoje zainteresowania i hobby.
Wszystkie te informacje powinny być zwięźle i przejrzyście zapisane, bowiem dobrze przygotowane CV nie zajmuje więcej niż stronę papieru A4. Jest to jeden z podstawowych błędów, który popełniają kandydaci - przesyłają wielostronicowe dokumenty zawierające dużo zbędnych informacji, które nie mają żadnego znaczenia dla procesu rekrutacji. Wbrew pozorom im bardziej zwięzłe, proste i celowane CV tym większa szansa na rozmowę i zatrudnienie.