Coraz więcej osób głośno wyraża swoje niezadowolenie związane z sytuacją w Kościele katolickim. Afery pedofilskie czy mieszanie się hierarchów w sprawy polityczne - to tematy, które spotykają się z wyraźną dezaprobatą społeczną i to nie tylko sceptyków, ale także zadeklarowanych wiernych Kościoła katolickiego. Podupadający autorytet i osłabienie wiary powoduje, że coraz większa rzesza osób decyduje się na odejście z kościoła i to nie tylko w sposób nieformalny, np. poprzez zaniechanie uczestnictwa w kulcie religijnym i rezygnację z przyjmowania sakramentów świętych. Wiele osób decyduje się na formalne i oficjalne wystąpienie ze wspólnoty Kościoła, które fachowo nazywane jest apostazją. Według obowiązującego prawa każdy człowiek ma możliwość całkowitego porzucenia religii (gwarantuje to m.in. Karta Praw Podstawowych lub Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych). W zależności od kraju i religii odbywa się ono w różny sposób i pociąga za sobą różnego typu konsekwencje.
Według obecnie obowiązujących przepisów, aby dokonać aktu apostazji konieczne jest przygotowanie pisemnego oświadczenia woli wystąpienia z Kościoła katolickiego. Musi ono spełniać wymogi formalne, aby zostało zaakceptowane przez proboszcza, a następnie biskupa, który będzie rozpatrywał sprawę. Co musi znaleźć się w oświadczeniu?
Apostazji w Polsce może dokonać tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia. To pierwszy warunek konieczny do przeprowadzenia rozstania z Kościołem. Apostata powinien w pierwszej kolejności udać się do parafii, w której został ochrzczony i uzyskać z niej świadectwo chrztu. Jak dokonać apostazji krok po kroku?
Apostazja w Polsce dokonywana jest coraz częściej, zwłaszcza przez ludzi młodych. Dokładna procedura postępowania w przypadku apostazji została zmieniona w 2016 mocą "Dekretu Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła". Dokument zmienił zasady procesu wystąpienia z kościoła w następujący sposób:
Przez długi czas nie prowadzono statystyk dotyczących dokonywania apostazji w Polsce. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego dopiero w 2011 przedstawił pierwsze konkretne dane mówiące o tym, że w 2010 roku dokonano 459 aktów apostazji, z czego najwięcej było ich w metropolii warszawskiej (105), a najmniej: w przemyskiej i częstochowskiej (po 4). Według oficjalnych informacji po 2011 roku nie prowadzono badań w tym temacie ze względu na marginalność problemu.