Kwiaty na imieniny - jakie wybrać, ile powinno być w bukiecie

Kwiaty na imieniny to zawsze dobry pomysł. Zastanawiasz się jak skomponować bukiet z okazji imienin? Sprawdź nasz mini przewodnik po kwiatach i wybierz najlepszą opcję dla solenizanta. Ten miły gest sprawi, że ktoś dowie się, że o nim pamiętasz.

Wiązanki imieninowe - polska tradycja 

Imieniny to modne święto, które dorośli obchodzą często zamiast urodzin. Polacy chętnie organizują i zapraszają gości na imieniny, traktując je jako kolejną okazję do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Imieniny często obchodzi się też w miejscu pracy, chociaż młode pokolenie pracowników nie przywiązuje do nich tak dużej uwagi. Popularnym prezentem z tej okazji są wiązanki imieninowe. Bukiet kwiatów na imieniny to miły i niezobowiązujący gest, ale przed podarowaniem kwiatów warto zwrócić uwagę na ich symbolikę oraz zasady. Z tego artykułu dowiesz się jak dawać kwiaty, ile kwiatów w bukiecie to odpowiednia ilość i czy lepszym pomysłem będą kwiaty cięte, czy doniczkowe. 

Kwiaty na imieniny. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na imieniny. Zdjęcie ilustracyjne JoliePhotography/shutterstock.com

Kto komu wręcza kwiaty - zasada nr 1

Polacy do kwiatów podchodzą z takim samym pietyzmem, jak Francuzi do wina. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że kwiaty to nasza narodowa obsesja i istnieje wiele niepisanych zasad, których nie można łamać. Na początku warto zastanowić się kto komu wręcza kwiaty? Generalnie to mężczyzna wręcza kwiaty kobiecie, nawet jeśli przychodzi w parze ze swoją partnerką. Odstępstwem od tej reguły są właśnie imieniny lub urodziny, kwiaty dla solenizanta ofiarowuje także kobieta. 

Kwiaty na imieniny w jasnych kolorach. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na imieniny w jasnych kolorach. Zdjęcie ilustracyjne KAMONRAT/shutterstock.com

Jak dawać kwiaty? - zasada nr 2

A jak dawać kwiaty? To kolejna bardzo ważna kwestia. Idąc z bukietem kwiatów, niesiemy je zawsze do dołu, natomiast podczas wręczania bukiet należy skierować kwiatami do góry. Tej zasady uczy się już małe dzieci, które chcą ofiarować bukiet pani ze szkoły lub przedszkola. Dużym faux-pas jest wręczenie bukietu ściętym końcem, dlatego o tej zasadzie szczególnie warto pamiętać. 

Kwiaty na imieniny - różnokolorowe róże. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na imieniny - różnokolorowe róże. Zdjęcie ilustracyjne Skinfaxi/shutterstock.com

Kwiaty cięte czy doniczkowe? - zasada nr 3

Podarować kwiaty cięte czy doniczkowe? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w charakterze relacji, na oficjalne okazje na przykład w pracy oferujemy kwiaty cięte. Ta zasada nie dotyczy bliskich koleżanek, które siedzą po sąsiedzku i często wcześniej między sobą ustalają, które kwiaty chciałaby otrzymać od współpracowników. Tę samą zasadę można przenieść na grunt rodzinny, babcię lub ciocię zdecydowanie bardziej ucieszą kwiaty doniczkowe, które zostaną z nimi na dłużej.

Kwiaty na imieniny - rośliny doniczkowe. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na imieniny - rośliny doniczkowe. Zdjęcie ilustracyjne Inthemood/shutterstock.com

W relacjach partnerskich ponownie należy uważać, tutaj odpowiedź na pytanie kwiaty cięte czy doniczkowe może sprawić problem. Generalnie mężczyzna powinien kupić kobiecie cięte kwiaty, które są synonimem luksusu. Dotyczy to zarówno małżeństw, jak i  związków w początkowej fazie. Kwiaty doniczkowe kupuje się wspólnie do mieszkania. Dobrym pomysłem są też kwiaty doniczkowe na nowe mieszkanie, ale powinny być naprawdę okazałe i jednocześnie niewymagające. 

Kwiaty na imieniny - rośliny doniczkowe. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na imieniny - rośliny doniczkowe. Zdjęcie ilustracyjne everything possible/shutterstock.com

Jakie kwiaty doniczkowe na imieniny? - zasada nr 4

Jakie kwiaty doniczkowe na imieniny będą najlepsze? Tutaj wybór jest bardzo duży, ostatnio bardzo modne są storczyki, których nie trzeba przesadzać i nie wymagają przesadnej pielęgnacji. Solenizantom, którzy mają dużo miejsca w mieszkaniu można podarować też modną ostatnio palmę. Floryści polecają też Kalanchoe kwitnące, jako idealną opcję dla zapominalskich. To bardzo ładny i okazały kwiat, który z wyglądu przypomina trochę różane drzewko.

Kwiaty na imieniny - rośliny doniczkowe. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na imieniny - rośliny doniczkowe. Zdjęcie ilustracyjne Syda Productions/shutterstock.com

Ile kwiatów w bukiecie? - zasada nr 5

W jakiej liczbie dawać kwiaty? To kolejna bardzo ważna kwestia, Polacy zdecydowanie zwracają uwagę na ilość kwiatów w bukiecie. Podstawowa zasada mówi o tym, że liczba kwiatów powinna być nieparzysta, wyjątkiem są wiązanki na pogrzeb lub z okazji okrągłych jubileuszy. Chociaż i w tym ostatnim przypadku Polacy są bardzo przesądni i zawsze ofiarowują o jeden kwiat mniej lub więcej właśnie po to, aby uzyskać nieparzystą ilość. To, ile kwiatów powinno być w bukiecie, zależy też od ich gatunku. Im mniejsze kwiaty tym powinno być ich więcej. Duże róże można ofiarować w minimalnej liczbie, czyli trzy sztuki. 

Kwiaty na imieniny - trzy róże. Zdjęcie ilustracyjneKwiaty na imieniny - trzy róże. Zdjęcie ilustracyjne GladkovPhoto/shutterstock.com

Bukiet kwiatów na imieniny- zasada nr 6

Bukiet kwiatów na imieniny można stworzyć z dowolnego rodzaju roślin, idealne będą zarówno róże, tulipany, jak i słoneczniki. Dużo większe znaczenie od rodzaju kwiatów ma ich kolor. Czerwony zarezerwowany jest dla osób, które pozostają w bliskiej relacji, żółte oraz pomarańczowe to bezpieczna opcja dla każdego. 

Kwiaty na imieniny. Zdjęcie ilustrująceKwiaty na imieniny. Zdjęcie ilustrujące Sunny studio/shutterstock.com

Zobacz wideo Nie wiesz jak pozbyć się osadu z wazonu? Mamy na to dwa skuteczne myki
Więcej o: