Solenizant a jubilat. Jak prawidłowo stosować oba określenia?

Solenizant czy jubilat? To pytanie pojawia się dość często w przypadku, gdy musimy napisać lub wygłosić życzenia z różnych okazji. Zobacz, jak poprawnie stosować oba określenia.

Kim jest solenizant? Definicja pojęcia

Kim jest tytułowy solenizant? Jest to osoba, która w danym dniu obchodzi swoje urodziny lub imieniny. Taką definicję możemy znaleźć w słowniku języka polskiego. W potocznie używanym języku polskim zazwyczaj to określenie kojarzy się tylko z osobami obchodzącymi imieniny, a jest to jak się okazuje błędne przekonanie.

Kim jest jubilat? Z czym wiąże się to pojęcie?

A kim jest jubilat? Jubilatem nazywamy kogoś, kto w danym dniu obchodzi ważny jubileusz. Zazwyczaj chodzi o doniosłą rocznicę, np. 25-lecie pracy zawodowej czy 50-lecie małżeństwa. Dopuszcza się także zastosowanie określenia jubilat w stosunku do osób obchodzących urodziny, jednak tylko w przypadku okrągłych liczb, np. 40, 50 czy 60. 

Jubilat czy solenizant?

Jak już wyżej wskazano, solenizant obchodzi imieniny lub urodziny. Tymczasem wiele osób ciągle żyje w przekonaniu, że określenie solenizant przynależy do osoby obchodzącej imieniny, natomiast co do tych obchodzących urodziny powinno się stosować zwrot jubilat. Jednak określenie jubilat zwykło się odnosić jedynie do osób obchodzących ważną rocznicę jakiegoś wydarzenia i nie ma to nic wspólnego z urodzinami. 

Warto pamiętać, że ani solenizantami, ani jubilatami nie są babcie w Dniu Babci, nauczyciele w Dniu Edukacji Narodowej czy górnicy w Barbórkę. 

Solenizant a jubilat: kiedy użyć sformułowań?

Tak więc kiedy chcemy poprawnie użyć zwrotów solenizant lub jubilat, warto pamiętać, że życzenia urodzinowe lub imieninowe składamy solenizantowi. Natomiast jubileusz świętujemy np. podczas rocznicy ślubu czy rocznicy rozpoczęcia pracy zawodowej. Jubileusz może obchodzić nie tylko konkretna osoba lub grupa osób. Może go także świętować organizacja, związek zawodowy, grupa muzyczna itp. Dla przykładu w tym roku swój jubileusz - 40-lecie pracy artystycznej obchodzi zespół Perfect założony w 1980 roku. 

Zobacz wideo Jak zapakować wino na prezent?
Więcej o: