11 listopada. Co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy?

11 listopada przypada w środę. Rokrocznie tego dnia obchodzone jest Święto Niepodległości Polski. Data uroczystości jest stała. W tym roku obchody będą miały zmienioną formę. Poznaj historię ustanowienia Święta Niepodległości i zobacz jakie uroczystości zaplanowano na dziś.

11 listopada: Święto Niepodległości Polski

11 listopada, czyli w środę, przypada 102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień ten został ustanowiony świętem narodowym i jest dniem wolnym od pracy. 

11 listopada 1918 roku po latach zaborów państwo polskie powróciło na mapę Europy. Sukces ten miał wielu ojców, spośród których na pierwszy plan wybija się postać Józefa Piłsudskiego. To on w listopadzie 1918 został zwolniony z więzienia w Magdeburgu, po czym powrócił do Warszawy, gdzie otrzymał z rąk Rady Regencyjnej naczelne dowództwo nad nowo formującymi się oddziałami wojskowymi. 14 listopada postanowiono o rozwiązaniu Rady Regencyjnej i przekazaniu Naczelnemu Dowódcy Wojsk Polskich Józefowi Piłsudskiemu pełni władzy cywilnej  w odrodzonym państwie polskim, do czasu przekazania jej Rządowi Narodowemu. 17 listopada 1918 Piłsudski powołał rząd Jędrzeja Moraczewskiego, a 22 listopada został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa, co można uznać za zakończenie pierwszego etapu formowania nowego państwa polskiego, które do historii przeszło jako II Rzeczpospolita. 

Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy? (zdjęcie ilustracyjne) Święto Niepodległości. Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy i nauki?

11 listopada 2020: Święto Niepodległości w kraju

Zaledwie dwa lata temu hucznie świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 2020 obchody tego święta będą miały znacznie skromniejszą formę. Wszystko to spowodowane jest epidemią koronawirusa, która z dnia na dzień przybiera na sile w całym kraju. Z tego powodu wiele wydarzeń, które co roku odbywały się z okazji rocznicy odzyskania niepodległości zostało odwołanych. Część jednak odbędzie się w zupełnie zmienionej formie, za pośrednictwem internetowych transmisji. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy i kolejne święto będziemy mogli spędzić w tradycyjny sposób, bez konieczności dystansowania się. 

11 listopada 2020: obchody

Obchody święta 11 listopada choć zdalne, mają być równie ciekawe jak co roku. Takie deklaracje składają organizatorzy poszczególnych imprez. Czego możemy się spodziewać? Odwołana została większość marszy i pochodów z okazji święta, m.in. w Krakowie nie odbędzie się pochód patriotyczny ze Wzgórza Wawelskiego ulicami miasta pod Grób Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. W zamian przygotowana jest oferta wydarzeń, w których będzie można uczestniczyć zdalnie. Gdański oddział IPN zaprasza na wirtualny spacer po miejscach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i z powrotem Pomorza do Polski.

Do organizacji narodowego świętowania niepodległości włączyło się także Biuro Programu "Niepodległa". To jego inicjatywą jest akcja "Niepodległa do hymnu", w ramach której każdy w zaciszu własnego domu będzie mógł przyłączyć się dokładnie w samo południe do wspólnego śpiewania hymnu państwowego. Oprócz tego przygotowywany jest także Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, który będzie transmitowany na żywo w internecie od godziny 12.00. Festiwal będzie dostępny on-line. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal i uruchomić transmisję na żywo.

11 listopada: obchody w Warszawie

Obchody 11 listopada najwystawniej obchodzone były w Warszawie. W tym roku nawet tu organizatorzy musieli zrezygnować lub mocno ograniczyć zaplanowane wydarzenia ze względu na wysokie zagrożenie epidemiczne.

Tradycyjnie o 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Od 12.00 trwać będzie Wirtualny Festiwal Niepodległa, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku w formie tradycyjnego koncertu. 

Marsz Niepodległości w Warszawie Marsz Niepodległości. "Żaden Rafał Trzaskowski nas nie powstrzyma"

W stolicy w ramach tegorocznych obchodów miał odbyć się także Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowców, jednak na jego organizację nie została wydana zgoda ratusza, co jest w pełni zrozumiane w obliczu wzrastającej ilości zakażeń. Organizatorzy nie dali jednak za wygraną i podjęli decyzję o zmianie formuły zgromadzenia na przejazd pojazdami. Na ten moment wszystko wskazuje, że w takiej wersji marsz się odbędzie - jego początek ma mieć miejsce na Rondzie Dmowskiego o godzinie 14.00. 

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy
Więcej o: