Chociaż koty uchodzą za zwierzęta o doskonałym wzroku, to rodzą się przecież całkowicie ślepe. Czas na otwarcie przez nie oczu przychodzi dopiero pomiędzy 7 a 10 dniem życia. Nawet wtedy koci wzrok nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Bardzo szybko parametry tego zmysłu będą się poprawiały i wraz z węchem i słuchem staną się prawdziwym atutem małego drapieżnika wówczas, gdy wyruszy już na polowanie.
O tym, jak widzi kot, decydują pewne szczegóły budowy jego oka. Pomimo wielu zasadniczych podobieństw, różni się ono od ludzkiego właśnie pewnymi niuansami o bardzo dużym znaczeniu. Chodzi zwłaszcza o siatkówkę, która w przypadku kota jest wyposażona w mniej czopków i więcej pręcików od ludzkiej. Czym to skutkuje? Przede wszystkim znacznie lepszymi możliwościami widzenia w słabym oświetleniu, które mruczący czworonóg wykorzystuje zwłaszcza podczas wieczornych polowań.
Można więc stwierdzić, że koty widzą w ciemnościach. Lepiej postrzegają kształty i ruchy nawet przy bardzo nikłym oświetleniu. Mniejsza ilość czopków i większa pręcików ma również pewne wady dla kociego widzenia świata: w świetle dziennym zwierzę może nie dostrzegać niektórych kolorów lub szczegółów. Co do zasady przy złym oświetleniu koty widzą nawet do ośmiu razy lepiej niż ludzie. Ciekawym elementem budowy oka u każdego spośród naszych domowych pupili jest błona odblaskowa. To z jej powodu jego oczy ''świecą'' w ciemności. Warto jednak dodać, że człowiek widzi świat w znacznie bardziej ostry sposób, niż kot, który z reguły źle widzi to, co znajduje się tuż przed jego pyszczkiem. Najlepszą ostrość widzenia ma wówczas, gdy przedmiot znajduje się od 2 do 6 m od niego.
Czy koty widzą w ciemności? Zdjęcie ilustracyjne Tuzemka/shutterstock.com
Także pole widzenia jest w przypadku kota inne, niż u człowieka. Na to, jak i co widzi kot, wpływa fakt, że jego pole widzenia wynosi 200°. W naszym przypadku pole obejmowane wzrokiem to zaledwie 180°. Również w tym zestawieniu za wszystkim stoi kocia natura - zwierzę musi nie tylko widzieć swoją ofiarę, ale też otoczenie dookoła tak, by chronić się przed ewentualnym atakiem.
Czy koty widzą kolory? Niekiedy pokutuje przekonanie, że świat widziany oczyma kot jest czarno-biały. W rzeczywistości nie jest to prawda, ale też postrzeganie przez niego barw znacząco różni się od ludzkiego. Nasz poczciwy Mruczek nigdy nie będzie więc potrafił odróżnić koloru czerwonego, ale uda mu się to z żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. To jednak nie wszystko, bo posiada przy tym specjalne zdolności, choćby widzenie ultrafioletu. Prawdopodobnie ma to duże znaczenie podczas polowania, gdy kot jest w stanie poznać miejsce ukrycia się zamaskowanej ofiary.
Zmysł wzroku jest bardzo ważny nie tylko dla kociego bezpieczeństwa, ale też możliwości polowania. Nic więc dziwnego, że jest w specjalny sposób chroniony. Służy temu tzw. trzecia powieka. Dodatkowo pomaga ona w oczyszczaniu ważnego narządu z kurzu i innych ciał obcych.
Dbałość o koci wzrok, podobnie jak o czystość uszu, jest ważne z punktu widzenia zdrowia naszego pupila. Choroby oczu u kotów mogą mieć podłoże mechaniczne, ale też wirusowe lub bakteryjne. Niekiedy dochodzi do rozwinięcia się tzw. kociego kataru, który jest nawracający, zakaźny i bardzo niebezpieczny zwłaszcza u kociąt. W przypadku zmian chorobowych należy udać się do weterynarza. Samemu zaś powinno się zadbać o właściwą profilaktykę. Najlepiej używać do tego bezpyłowych chusteczek namoczonych w letniej wodzie. Trzeba zachować dużą ostrożność.