Grudnik- sprawdź, jak pielęgnować bożonarodzeniowego kaktusa

Grudnik to ciekawa roślina doniczkowa. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza zimą, ponieważ kwitnie w okresie Bożego Narodzenia. Grudnik jest dobrym pomysłem na prezent oraz dekorację mieszkania. Sprawdź, jak pielęgnować tego wyjątkowego kaktusa.

Grudnik: kwiat, który zachwyca zimową porą- jak go rozpoznać? 

Grudnik to bardzo dekoracyjny kwiat, należący do rodziny kaktusowatych. Inne nazwy tej rośliny to: grudniak, kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus lub szlumbergera. Występuje w brazylijskich lasach, gdzie można go spotkać w koronach drzew. Kwiaty grudnika pojawiają się w okolicy listopada, wynika to z kraju pochodzenia- w Brazylii wiosna trwa od połowy września do połowy grudnia.

Cechy charakterystyczne grudnika to płaskie łodygi w kolorze ciemnej zieleni, które składają się z kilku członów. To roślina pozbawiona liści, ten brak rekompensują przepiękne kwiaty, które zaczynają kwitnąć na przełomie jesieni i zimy, można się nimi cieszyć przez długie tygodnie. Kolorystyka kwiatów to bogate spektrum- od intensywnej czerwieni, fioletu po delikatny róż i biel.

Grudnik występuje w sześciu odmianach, są to:

  • Schlumbergera microsphaerica
  • Schlumbergera truncata
  • Schlumbergera orssichiana
  • Schlumbergera opuntioides
  • Schlumbergera russelliana
  • Schlumbergera kautskyi

Grudnik jest rośliną łatwą w uprawie. Zdjęcie ilustracyjneGrudnik jest rośliną łatwą w uprawie. Zdjęcie ilustracyjne Natalia Sidorova/shutterstock.com

Araukaria to iglak, który można z powodzeniem uprawiać w doniczce. Zdjęcie ilustracyjne Araukaria - oryginalny iglak w Twojej doniczce. Odmiany, pielęgnacja, uprawa

Grudnik roślina- warunki uprawy 

Ten wyjątkowy kaktus lubi jasne miejsca, ale bez ekspozycji na ostre słońce. Wynika to z warunków panujących w naturalnym środowisku, w którym występuje ta roślina (jak wspomniano powyżej grudnik rośnie w koronach drzew, często przysłonięty przez liście). Hodowcy grudnika jako najlepsze miejsce w domu wskazują północne okno. Należy pamiętać, że grudnik to roślina, która nie lubi wysokich temperatur, idealna temperatura to około 20 stopni, po przekwitnięciu powinna być nawet niższa. Co istotne, grudnik jest rośliną łatwą w uprawie, która bardzo rzadko choruje. Nie jest też często atakowany przez szkodniki.

Grudnik rozmnaża się poprzez odcięte fragmenty łodygi rośliny, składające się z dwóch spłaszczonych części. Tak przygotowaną sadzonkę należy umieścić w lekko wilgotnym, piaszczystym podłożu. Ukorzenianie kaktusa trwa średnio 3-6 tygodni.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Grudnik: kaktus bożonarodzeniowy- idealne podłoże 

Idealna ziemia dla grudnika, czyli tak zwanego kaktusa bożonarodzeniowego, to przepuszczalna gleba o kwaśnym odczynie. Na dnie donicy umieszczamy keramzyt lub małe kamyki, zapewniające naturalny drenaż. Ważne jest też to, aby roślinę umieścić wysoko, tak aby jej pędy mogły swobodnie zwisać. Idealne będą donice wiszące lub dedykowane półki/kwietniki, które są powszechnie dostępne w sklepach z artykułami do dekoracji wnętrz. 

Grudnik zwany jest kaktusem bożonarodzeniowym. Zdjęcie ilustracyjneGrudnik zwany jest kaktusem bożonarodzeniowym. Zdjęcie ilustracyjne OlenaVasylieva/shutterstock.com

Grudnik: zasady podlewania 

To idealny kwiat dla zapominalskich, roślina magazynuje wodę w łodygach i może poradzić sobie kilka dni bez podlewania. Grudnika należy podlewać w sposób umiarkowany: pilnując, aby ziemia była wilgotna. Kluczowym wsparciem dla rośliny jest też nawóz. W okresie kwitnienia nawozimy kaktusa przez 3-4 tygodnie, aż do przekwitnięcia, czyli momentu, w którym roślina przejdzie w stan spoczynku. Do nawożenia można wykorzystać biohumus, można także zakupić nawóz do zielonych roślin. 

Grudnik nie wymaga częstego podlewania. Zdjęcie ilustracyjneGrudnik nie wymaga częstego podlewania. Zdjęcie ilustracyjne Chongbum Thomas Park/shutterstock.com

Szczawik to bardzo dekoracyjna roślina. Zdjęcie ilustracyjne Szczawik- roślina o różnych obliczach. Odmiany i pielęgnacja

Grudnik- abc kwitnienia 

Grudnik należy do roślin leniwych, okres kwitnienia musi poprzedzać okres spoczynku. W czasie od września do października trzeba zapewnić roślinie niską temperaturę ok. 12 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem będzie wystawienie grudnika na taras lub balkon, ale w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Gdy temperatura na dworze spadnie poniżej 10 stopni, roślinę należy ponownie wnieść do domu.

Po pojawieniu się pierwszych pąków grudnik wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Przed okresem kwitnienia roślinę należy ustawić w dedykowanym miejscu, idealne będzie wspomniane już wcześniej okno po stronie północnej. W przypadku, gdy przeniesiemy go zbyt późno, już po tym, jak pojawiają się kwiaty, może on je nawet stracić. Grudnik nie lubi przeprowadzek. Prawidłowo zaopiekowany grudnik kwitnie każdej zimy, a czasami kwiaty pojawiają się nawet drugi raz w ciągu roku. 

Kwiat grudnika. Zdjęcie ilustracyjneKwiat grudnika. Zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Pantielieiev/shutterstock.com

Więcej o: