Andrzejki 2020: jak zorganizować czas w ten szczególny wieczór? Kiedy są Andrzejki 2020?

Andrzejki 2020 będą inne niż wszystkie dotychczas. Do tej pory imieniny Andrzeja sprzyjały dobrej zabawie w szerokim towarzystwie - w obecnej sytuacji będą musiały wyglądać nieco skromniej.

Andrzejki 2020: data szczególna nie tylko dla solenizantów

Wydawać by się mogło, że Andrzejki 2020 to przede wszystkim ważna data dla Andrzejów, którzy obchodzą w tym dniu swoje imieniny. Nic bardziej mylnego. Andrzejki w polskiej tradycji to szczególny wieczór, kiedy panny mogły zajrzeć niejako w swoją przyszłość i dowiedzieć się kiedy na ich drodze pojawi się ukochany. Andrzejki jest to też umownie ostatni wieczór, kiedy można pozwolić sobie na swobodną, beztroską zabawę przed rozpoczynającym się Adwentem, czyli czasem oczekiwania na Boże Narodzenie. Wiele osób ten wieczór spędzało na specjalnie przygotowanych balach czy imprezach lub na domówkach w gronie wielu przyjaciół i znajomych. Jednak w 2020 roku wszystko wygląda nieco inaczej i mało kto planuje huczne Andrzejki. Imprezy gromadzące duże ilości osób nie mogą się odbywać, tak więc pozostaje świętowanie w gronie najbliższych.

Paznokcie andrzejkowe Paznokcie andrzejkowe. Modne propozycje manicure na Andrzejki 2019

Co robimy w Andrzejki, czyli w jeden z najbardziej magicznych wieczorów w roku?

Andrzejki są zakorzenione w polskiej tradycji dość głęboko. Niektórzy doszukują się ich korzeni w czasach przedchrześcijańskich, twierdząc, że tę popularną wśród ludu tradycję katolicyzm na swoje potrzeby dopasował do kultu religijnego, przypisując odpowiednich świętych do obyczaju dotąd pogańskiego. I tak święty Andrzej, który był jednym z pierwszych powołanych przez Jezusa apostołów i zginął męczeńską śmiercią na krzyżu w kształcie litery X, stał się nie tylko patronem rybaków, górników, żeglarzy czy rzeźników, ale także do niego kierowano prośby o dobre małżeństwo. Dzień jego wspomnienia przypada tuż przed rozpoczęciem adwentu, dlatego upatrywano w tym fakcie magicznych właściwości - uważano, że to właśnie w ten wieczór istnieje największa szansa na otrzymanie odpowiedzi dotyczących przyszłości. Co robimy w Andrzejki, aby odkryć karty przyszłości? To idealny moment, by za pomocą magicznych wróżb, dowiedzieć się co czeka na nas w nadchodzącym roku. 

Zobacz wideo Makijaż na Andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Wróżby andrzejkowe: jak sprawdzić co nas czeka?

Wróżby andrzejkowe to tradycja znana od wieków. Mało kto pamięta jednak, że są one skierowane głównie do dziewcząt, które mają jeszcze przed sobą zamążpójście. Zgodnie z tradycją to właśnie młode panny szukały wsparcia w znalezieniu dobrego męża u św. Andrzeja. Jak w Andrzejki można było zajrzeć w swoją przyszłość:

  • karteczki - to popularny sposób na sprawdzenie imienia swojego przyszłego partnera; wystarczy dzień wcześniej na wyciętych karteczkach wypisać imiona męskie i włożyć je pod poduszkę, a w andrzejkowy poranek wyciągnąć jedną z nich tuż po przebudzeniu
  • wosk - ta wróżba jest jedną z najstarszych; wystarczy roztopiony wosk wylać na zimną wodę; następnie zastygnięte kawałki ustawić pod światło tak, aby rzucały cień na ścianę; z kształtów tych próbowano wyczytać np. to, czym zajmować się będzie przyszły wybranek 
  • buty - to wróżba, która przetrwała do dziś; dzięki niej dowiadujemy się, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż; wystarczy, aby każda dziewczyna zdjęła prawy but i ustawiła go jeden za drugim z butami innych dziewcząt; następnie buty trzeba przekładać w kolejności do przodu aż do momentu, gdy jeden z nich przekroczy próg drzwi - to jego właścicielka pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.

Życzenia na andrzejki dla Andrzeja. Najlepsze życzenia imieninowe Życzenia na Andrzejki dla Andrzeja. Najlepsze życzenia imieninowe

Kiedy są Andrzejki 2020? Data uroczystości

Kiedy są Andrzejki 2020? Uroczystości przypadają tradycyjnie w wieczór z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja, które obchodzimy 30 listopada. Warto wykorzystać ten czas na zabawy z wróżbami. Choć według dawnych tradycji w wieczorze andrzejkowym mogły uczestniczyć tylko panny na wydaniu, to obecnie nie przywiązuje się do tego aż tak wielkiej uwagi, można więc zorganizować przyjemny wieczór w rodzinnym gronie urozmaicony zabawami i wróżbami.

Więcej o: