Gwiazda betlejemska: uprawa, pielęgnacja, najczęstsze problemy

Gwiazda betlejemska to roślina, która bezapelacyjnie kojarzy nam się z Bożym Narodzeniem. Zobacz, jakie ma wymagania i na co należy zwrócić uwagę podczas jej pielęgnacji.

Gwiazda betlejemska: trująca roślina, której nie może zabraknąć w Twoim domu na Gwiazdkę!

Gwiazda betlejemska, inaczej zwana wilczomleczem lub poinsecją jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Można ją w tym okresie spotkać w niemal każdej kwiaciarni, ale także w supermarketach i innych miejscach oferujących dekoracje bożonarodzeniowe. Mało kto wie, że piękna gwiazda betlejemska jest trująca! Dlatego trzeba poważnie przemyśleć jej hodowlę jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta. Toksyczny jest jej białawy sok wypływający z tkanek po uszkodzeniu rośliny. Spożycie go może wywołać wymioty lub ślinotok, a kontakt ze skórą - miejscowe podrażnienie. 

Gwiazda betlejemska jest rośliną trującą. Zdjęcie ilustracyjneGwiazda betlejemska jest rośliną trującą. Zdjęcie ilustracyjne Sarycheva Olesia/shutterstock.com

Gwiazda betlejemska: jak wybrać odpowiedni kwiat?

Pierwszym krokiem do sukcesu w uprawie gwiazdy betlejemskiej jest wybór odpowiedniego egzemplarza. Obecnie na rynku mamy jej wiele odmian, a co za tym idzie wybór różnych barw kwiatów. Uwagę jednak zwracać należy na kondycję całej rośliny. Barwne przykwiatki powinny mieć mocno nasycony kolor, a liście muszą być zielone i sprężyste. Warto zajrzeć także pod nie, czy nie znajdziemy tam śladów mszycy bądź innych szkodników, które mogłyby osłabić roślinę. Ziemia w doniczce nie powinna być przesuszona.

Gwiazda betlejemska występuje w kilku odmianach. Zdjęcie ilustracyjneGwiazda betlejemska występuje w kilku odmianach. Zdjęcie ilustracyjne Karen J Fernandez/shutterstock.com

Zakupu gwiazdy lepiej dokonać w kwiaciarni lub sklepie - wystrzegajmy się kupowania poinsecji ze stoisk znajdujących się na targowiskach czy na świeżym powietrzu, gdzie kwiaty są narażone na przemrożenia. 

Zobacz wideo Jak dbać o gwiazdę betlejemską, długo cieszyła oczy?

Gwiazda betlejemska: pielęgnacja

Gwiazda betlejemska jest dość trudną rośliną jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Nie oszukujmy się: jedynie najwytrwalsi i najbardziej uważni ogrodnicy będą w stanie utrzymać ją w dobrej kondycji przez cały rok i doprowadzić do ponownego kwitnienia. 

Ale zacznijmy od początku. Zazwyczaj zakup poinsecji ma miejsce zimą. Ważne jest więc, aby transportując kwiat do domu nie przemrozić go. Warto porządnie zabezpieczyć go jedną lub dwoma warstwami papieru na czas podróży, a w domu pozbyć się go po kilku godzinach, gdy roślina "przywyknie" do panującej temperatury. Jest to tak istotne, gdyż gwiazda pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie przez cały rok panują dość wysokie temperatury. 

Gwiazda betlejemska wymaga stanowiska jasnego, pozbawionego przeciągów i z dala od kaloryferów. Najlepiej czuje się w temperaturze około 20-22 stopni Celsjusza. Ważne jest także nawadnianie rośliny. Ziemia powinna być cały czas wilgotna, ale nie przemoczona. W podstawce nie może stać woda. Roślinę warto od czasu do czasu zasilić nawozem - musi to być nawóz o niskiej zawartości azotu, tzw. zimowy.

Po tym jak gwiazda betlejemska przekwitnie należy skrócić jej pędy kwiatowe do wysokości kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie powinny pojawić się nowe pędy. Wiosna to okres silnego wzrostu, dlatego należy:

  • bardzo pilnować regularnego podlewania
  • zasilać roślinę uniwersalnym nawozem do roślin kwitnących lub doniczkowych.

Latem gwiazdę betlejemską można trzymać na zewnątrz. Trzeba jednak znaleźć dla niej miejsce w półcieniu. Jak tylko temperatura zacznie spadać, koniecznie trzeba zabrać ją z powrotem do domu. Do kwitnienia poinsecja przygotowuje się jesienią. Aby doszło do ponownego kwitnienia trzeba jej zapewnić dostateczną liczbę dni z krótkim dostępem do światła słonecznego - nie więcej niż 10 godzin. Warto ją w tym czasie osłaniać grubą kotarą. 

Gwiazda betlejemska jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcie ilustracyjneGwiazda betlejemska jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcie ilustracyjne Africa Studio/shutterstock.com

Gwiazda betlejemska: opadające liście i inne problemy z uprawą

Uprawa gwiazdy betlejemskiej może spotkać się z wieloma problemami. Do najpowszechniejszych należy opadanie liści. Może być ono spowodowane przez wiele czynników, np. przemrożenie podczas transportu, przesuszenie, niedożywienie rośliny. 

Roślina ta może zostać także zaatakowana przez mszyce lub tarczniki. Wówczas wystarczy zastosować odpowiedni preparat, który zwalcza daną chorobę. 

Więcej o: