Jak widzi pies? Czy pies widzi kolory?

Jak widzi pies? Bardzo często interesujemy się różnymi aspektami życia naszych czworonożnych przyjaciół. Zastanawia nas też, czy są w stanie rozróżnić kolory. Oto porcja ciekawych faktów na temat psiego postrzegania świata.

Jak widzi pies: które zmysły są dla niego najważniejsze?

Przywykliśmy do tego, że za najważniejszy dla niego zmysł uznaje się węch, co z pewnością jest prawdą. Hodowane są jednak rasy psów, które bardzo dobrze potrafią korzystać ze zmysłu wzroku. Za przykład najczęściej służą charty, przyzwyczajone do podążania w biegu za uciekającą drobną zwierzyną. Podobnie jest z psami pasterskimi, które potrafią obserwować stado i reagować na różne zachowania zwierząt. 

Czekolada i awokado mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie psa.12 produktów, których NIGDY nie należy podawać psom. Jedne powodują biegunkę, inne śpiączkę lub śmierć

Czy psy widzą kolory? Czym różni się psi wzrok o ludzkiego?

Czy psy widzą kolory? W przypadku psów tak samo, jak i kotów, pokutuje wciąż powszechne przekonanie o niemożliwości rozróżniania barw. W praktyce sprawa nie jest tak jednoznacznie prosta i czworonogi mają pewne predyspozycje do widzenia niektórych barw. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że podobnie do człowieka, pies posiada w oku receptory światłoczułe w postaci czopków (widzenie przy dobrym oświetleniu) i pręcików (widzenie przy małej ilości światła). Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że psy mają zaledwie dwa rodzaje czopków, my zaś posiadamy ich trzy. W wyniku tego nasze widzenie obejmuje więcej barw, niż ma to miejsce u czworonogów.

Jakie kolory widzą psy?

Odpowiedź na pytanie, czy psy widzą kolory, musi być zawsze twierdząca. Tyle tylko, że postrzegają ich znacznie mniej, niż ludzkie oko. Jakie zatem kolory widzą psy? W praktyce udaje im się rozróżnić tylko żółty i niebieski. Inne barwy to dla nich odcienie jednego spośród tych dwóch podstawowych kolorów. Można to wykorzystać podczas stymulacji naszych pupili do zabawy. Bardzo dobrym pomysłem będzie kupowanie im zabawek właśnie w kolorach żółtym i niebieskim. 

Zobacz wideo Serowe ciasteczka dla psów, czyli prawdziwy przysmak domowej roboty, który uszczęśliwi twojego pupila

 Co widzą psy w ciemności?

A co widzi pies, gdy ilość światła jest bardzo ograniczona? Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że w takich warunkach doskonale widzą przede wszystkim koty, których oczy dodatkowo świecą się w ciemności. Duża ilość pręcików w oku sprawia, że także psy dobrze radzą sobie po zmroku. Umiejętność ta pozostała im jeszcze ze stanu, gdy musiały polować, żyjąc dziko. Pies posiada także makatę odblaskową w oku - to jej obecność sprawia, że w blasku flesza oczy naszego zwierzęcia nabierają zielonego lub żółtego koloru tworząc wrażenie świecenia. 

Czy pies widzi w ciemności? Zdjęcie ilustracyjneCzy pies widzi w ciemności? Zdjęcie ilustracyjne AntonMaltsev/shutterstock.com

Jak widzi pies? Ostrość i pole widzenia

O tym, jak widzi pies, decyduje także ostrość widzenia. Jest ona niższa, niż w przypadku człowieka. Bardzo wielkie znaczenie posiada także rasa psa. Badania naukowe wykazały, że niektóre rasy wykazują tendencje do krótkowzroczności (rottweilery, owczarki niemieckie), inne z kolei są raczej dalekowzroczne (charty). Psy posiadają również zupełnie inną perspektywę patrzenia na świat, co związane jest także z polem widzenia. W przypadku człowieka wynosi ono 180°, u psa zaś od 240 do 270°.  Psy posiadają jednak znacznie mniejszy zakres widzenia obuocznego, który ma od 30° do 60°. Skutkuje to tym, że wprawdzie to my widzimy bardziej wyraźnie, ale za to pies nie musi odkręcać głowy po to, aby czuwać wobec zagrożeń wokół. 

Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia. Zdjęcie ilustracyjne, Ivan Popovych/shutterstock.comJak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Sprawdzone porady

Wrażliwość wzroku psa na ruch

Omawiając to, jak widzi pies, nie sposób pominąć zagadnienia jego bardzo wysokiej wrażliwości na ruch. Z odległości kilometra potrafi zauważyć poruszający się przedmiot, przy kilkukrotnie mniejszej odległości zaś nie reaguje na ten sam obiekt pozostający w stanie spoczynku. 

Więcej o: