Jak widzi pies? Czy pies widzi kolory?

Jak widzi pies? Bardzo często interesujemy się różnymi aspektami życia naszych czworonożnych przyjaciół. Zastanawia nas też, czy są w stanie rozróżnić kolory. Oto porcja ciekawych faktów na temat psiego postrzegania świata.

Jak widzi pies: które zmysły są dla niego najważniejsze?

Przywykliśmy do tego, że za najważniejszy dla niego zmysł uznaje się węch, co z pewnością jest prawdą. Hodowane są jednak rasy psów, które bardzo dobrze potrafią korzystać ze zmysłu wzroku. Za przykład najczęściej służą charty, przyzwyczajone do podążania w biegu za uciekającą drobną zwierzyną. Podobnie jest z psami pasterskimi, które potrafią obserwować stado i reagować na różne zachowania zwierząt. 

Czy psy widzą kolory? Czym różni się psi wzrok o ludzkiego?

Czy psy widzą kolory? W przypadku psów tak samo, jak i kotów, pokutuje wciąż powszechne przekonanie o niemożliwości rozróżniania barw. W praktyce sprawa nie jest tak jednoznacznie prosta i czworonogi mają pewne predyspozycje do widzenia niektórych barw. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że podobnie do człowieka, pies posiada w oku receptory światłoczułe w postaci czopków (widzenie przy dobrym oświetleniu) i pręcików (widzenie przy małej ilości światła). Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że psy mają zaledwie dwa rodzaje czopków, my zaś posiadamy ich trzy. W wyniku tego nasze widzenie obejmuje więcej barw, niż ma to miejsce u czworonogów.

Jakie kolory widzą psy?

Odpowiedź na pytanie, czy psy widzą kolory, musi być zawsze twierdząca. Tyle tylko, że postrzegają ich znacznie mniej, niż ludzkie oko. Jakie zatem kolory widzą psy? W praktyce udaje im się rozróżnić tylko żółty i niebieski. Inne barwy to dla nich odcienie jednego spośród tych dwóch podstawowych kolorów. Można to wykorzystać podczas stymulacji naszych pupili do zabawy. Bardzo dobrym pomysłem będzie kupowanie im zabawek właśnie w kolorach żółtym i niebieskim. 

Zobacz wideo Serowe ciasteczka dla psów, czyli prawdziwy przysmak domowej roboty, który uszczęśliwi twojego pupila

 Co widzą psy w ciemności?

A co widzi pies, gdy ilość światła jest bardzo ograniczona? Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że w takich warunkach doskonale widzą przede wszystkim koty, których oczy dodatkowo świecą się w ciemności. Duża ilość pręcików w oku sprawia, że także psy dobrze radzą sobie po zmroku. Umiejętność ta pozostała im jeszcze ze stanu, gdy musiały polować, żyjąc dziko. Pies posiada także makatę odblaskową w oku - to jej obecność sprawia, że w blasku flesza oczy naszego zwierzęcia nabierają zielonego lub żółtego koloru tworząc wrażenie świecenia. 

Czy pies widzi w ciemności? Zdjęcie ilustracyjneCzy pies widzi w ciemności? Zdjęcie ilustracyjne AntonMaltsev/shutterstock.com

Jak widzi pies? Ostrość i pole widzenia

O tym, jak widzi pies, decyduje także ostrość widzenia. Jest ona niższa, niż w przypadku człowieka. Bardzo wielkie znaczenie posiada także rasa psa. Badania naukowe wykazały, że niektóre rasy wykazują tendencje do krótkowzroczności (rottweilery, owczarki niemieckie), inne z kolei są raczej dalekowzroczne (charty). Psy posiadają również zupełnie inną perspektywę patrzenia na świat, co związane jest także z polem widzenia. W przypadku człowieka wynosi ono 180°, u psa zaś od 240 do 270°.  Psy posiadają jednak znacznie mniejszy zakres widzenia obuocznego, który ma od 30° do 60°. Skutkuje to tym, że wprawdzie to my widzimy bardziej wyraźnie, ale za to pies nie musi odkręcać głowy po to, aby czuwać wobec zagrożeń wokół. 

Wrażliwość wzroku psa na ruch

Omawiając to, jak widzi pies, nie sposób pominąć zagadnienia jego bardzo wysokiej wrażliwości na ruch. Z odległości kilometra potrafi zauważyć poruszający się przedmiot, przy kilkukrotnie mniejszej odległości zaś nie reaguje na ten sam obiekt pozostający w stanie spoczynku. 

Więcej o: