Kontrowersyjna ankieta dla młodzieży z parafii w Łomiankach. Pojawiło się pytanie o aborcję

"Jak myślisz? Czy aborcja jest prawem kobiety, jak to głoszą feministki? Popierasz ich żądania?" - takie pytanie pojawiło się w ankiecie dla młodzieży, która przygotowuje się do bierzmowania w jednej z parafii w Łomiankach. I wzbudziło wiele kontrowersji.

Do sieci trafiło zdjęcie ankiety, którą do wypełnienia dostała młodzież przygotowująca się w tym roku do sakramentu bierzmowania. Kwestionariusz pochodzi z jednej z parafii na terenie Łomianek. Uwagę zwraca ostatnie pytanie, które przez wielu internautów uznane zostało za bardzo kontrowersyjne. Jego treść nawiązuje bowiem do trwających protestów po niedawnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zobacz wideo

Kontrowersyjna ankieta dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w kościele w Łomiankach

Zdjęcie kontrowersyjnej ankiety pojawiło się na Facebooku na profilu mieszkańców Łomianek.

To jest ankieta, którą dzisiaj w kościele w Łomiankach otrzymały do wypełnienia dzieci, uczestniczące w spotkaniu przygotowującym do bierzmowania. Chciałabym wiedzieć, w jakim celu zostało zadane dzieciom 14-16-letnim ostatnie pytanie. Pozostawię to bez komentarza.

- pisze kobieta, która udostępniła zdjęcie ankiety.

Większość pytań w ankiecie nie budzi kontrowersji - są to klasyczne zagadnienia omawianie przed przystąpieniem do sakramentu bierzmowania. Jednak ostatnie nawiązuje do Strajku Kobiet, a brzmi dokładnie tak:

Jak myślisz? Czy aborcja jest prawem kobiety, jak to głoszą feministki? Popierasz ich żądania?

Kontrowersyjna ankieta dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w jednej z parafii w ŁomiankachKontrowersyjna ankieta dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w jednej z parafii w Łomiankach screen: Facebook

Pod postem bardzo szybko rozpętała się burza w komentarzach, przy czym opinie były mocno podzielone. Część internautów twierdziła, że Kościół nie powinien wtrącać się w politykę, inni zaś bronili pytania, podkreślając, że osoby wierzące powinny stosować się do zasad swojej religii.

Najlepiej takie pytanie zadać księdzu prowadzącemu przygotowanie do bierzmowania... Bierzmowanie to sakrament Kościoła Katolickiego i nie jest obowiązkowy, ale aby do niego przystąpić, należy spełnić warunki, jakie Kościół Katolicki ustanowił dla tego sakramentu. Być może jednym z nich jest teraz taka ankieta i takie pytania.
Pytanie bardziej do autora. Kościół rządzi się swoimi prawami. Jeżeli ktoś się z nimi nie zgadza, to po prostu nie powinien być jego członkiem. Tak jak ja się na zgadzam na interwencjonizm Kościoła, tak nie popieram interwencjonizmu przeciwko Kościołowi przez osobę, która chce do tego kościoła należeć.
Dziwi mnie podejście ludzi, których nie oburza, że Kościół wykorzystuje tu bierzmowanie do swojej polityki i włazi z butami do głów młodzieży. I bardzo dobrze, że to zostało opublikowane.
Chcą wykasować edukację seksualną dla dzieci, a zadają takie pytania? Polską rządzi Kościół (nie Bóg) i co do tego chyba już nie ma wątpliwości.

Próbowaliśmy skontaktować się z parafią, z której pochodzi ankieta, jednak dotąd nie dostaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

Więcej o: