Anja Rubik nago na okładce Vogue. Zdjęcie z symbolem Strajku Kobiet przejdzie do historii

Anja Rubik pojawi się na okładce grudniowego wydania polskiego magazynu Vogue. Nagimi fotografiami, które wykonała sama, nawiązała do Strajku Kobiet. - Chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę - mówi modelka oraz aktywistka.
Zobacz wideo Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Anja Rubik jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich modelek, która zrobiła międzynarodową karierę w świecie mody. Na swoim koncie ma współprace z takimi markami, jak Chanel, Gucci, Givenchy, Oscar de la Renta czy Victoria’s Secret. Od kilku lat, Anja Rubik jest również aktywistką, która działa na rzecz edukacji seksualnej, a także wspiera walkę o prawa kobiet. Modelka jest również przeciwna zaostrzeniu kompromisu aborcyjnego, a po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na wady letalne płodu jest niezgodne z konstytucją, przyłączyła się do protestów. Ostatnio, zdecydowała się wystąpić na okładce grudniowego wydania Vogue Polska, a odważnymi fotografiami nawiązała do Strajku Kobiet.

Anja Rubik nago na okładce Vogue. Odważne zdjęcia nawiązujące do Strajku Kobiet przejdą do historii

Magazyn Vogue Polska opublikował właśnie na Instagramie zapowiedź grudniowego swojego magazynu. Na okładce pojawi się Anja Rubik, która nie tylko pozowała do zdjęć, lecz także sama je wykonała. 

- Kiedy w grudniu 1892 r. pojawił się pierwszy numeru nowego periodyku o tytule "Vogue", jego celem było relacjonowanie wydarzeń towarzyskich i mód w konfekcji nowojorskich dam. Podczas tych 127 lat sporo sieę w "Vogue'u" zmieniło, ale wciąż kierujemy nasze treści (w głównej mierze) do czytelniczek. To, co dotyczy Polek, dotyczy i polskiego "Vogue’a", tak jest od naszego pierwszego numeru, i tak będzie zawsze. Dlatego numer świąteczny poświęciliśmy sile kobiet, a stworzenie sesji okładkowej powierzyliśmy supermodelce i, a może już przede wszystkim, aktywistce, Anji Rubik. Sfotografowała się sama, z atrybutami bliskimi dziś sercu milionów rodaczek. Jesteśmy z Wami - mówi redaktor Naczelny "Vogue Polska", Filip Niedenthal.

 

Anja Rubik na swoim Instagramie przyznała, że są to najważniejsze i najbardziej osobiste okładki oraz autoportrety w jej karierze. 

- Chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę. Na fotografii jestem naga. W systemach patriarchalnych ciało kobiety jest seksualizowane, jest czymś złym i nieprzyzwoitym. Stąd też nagość stała się symbolem kobiecej rewolucji. Obecnie w Polsce, próbuje się kobietom odebrać prawa reprodukcyjne oraz prawo do decydowania o własnym życiu i o własnym ciele - napisała modelka na Instagramie. 

 
Więcej o: