Koniec ubóstwa menstruacyjnego w Szkocji. Pierwszy kraj z darmowymi tamponami i podpaskami

Szkocki parlament uchwalił ustawę o bezpłatnym zaopatrzeniu w produkty higieniczne, które są niezbędne w czasie menstruacji. Obecnie szacuje się, że wdrożenie przepisów będzie kosztowało mniej więcej 24 miliony funtów rocznie.

24 listopada 2020 roku Szkocja stała się pierwszym krajem bez ubóstwa menstruacyjnego. To sukces Moniki Lennon - parlamentarzystki z ramienia lewicowej Partii Pracy, która od lat walczyła z problemem. - Ustawa ma szansę stać się kamieniem milowym, który będzie normalizować menstruację. Jest to także sygnał mówiący o tym, że parlament poważnie traktuje równość płci - stwierdziła Lennon w rozmowie z Reutersem.

Ustawa zobowiązuje rząd do zapewnienia bezpłatnych produktów higienicznych niezbędnych w czasie okresu. Mają być one dostępne w obiektach publicznych na terenie całej Szkocji. Obecnie szacuje się, że wdrożenie przepisów będzie kosztowało mniej więcej 24 miliony funtów rocznie. 

Ubóstwo menstruacyjne to powszechny problem 

Z raportu pt. "Krwawy problem" wynika, że co piątej kobiety na świecie nie stać na kupno środków higienicznych. - Pierwsze informacje o ubóstwie menstruacyjnym dotarły do mnie ze Stanów Zjednoczonych, następnie z Wielkiej Brytanii, a dopiero potem przeczytałam, że problem dotyka też kobiet z krajów Globalnego Południa. Zakładamy, że w biednych rejonach typu Indie czy Afryka brakuje niemal wszystkiego. Logiczne jest więc, że gdy kogoś nie stać na jedzenie, to i na podpaski też nie. Okazuje się, że problem nie omija krajów lepiej rozwiniętych - powiedziała w rozmowie z nami Emilia Kaczmarek pomysłodawczynią projektu społecznego #Akcja Menstruacja. Cały wywiad przeczytasz tutaj:

Może cię także zainteresować:

Zobacz wideo W Afryce menstruacja to temat tabu, więc postanowiła działać:
Więcej o: