Czym tak naprawdę jest ta katolicka tradycja? Adwent wywodzi się z łacińskiego słowa "adventus", jest to synonim przyjścia. W okresie wczesnego chrześcijaństwa adwent oznaczał nie tylko przyjście Chrystusa pod ludzką postacią, lecz także symbolizował Sprawiedliwego Sędziego, który zgodnie z wiarą katolicką zdecyduje o naszych losach. Adwent jest to okres przygotowań do Bożego Narodzenia.
Od kiedy zaczyna się adwent w 2020 roku? Początek duchowych przygotowań rozpoczął się już pod koniec listopada. W tym roku adwent zaczął się dokładnie w niedzielę, 29 listopada i potrwa do wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia (czwartek).
Konferencja Episkopatu Polski zwraca uwagę na fakt, że adwent 2020 będzie inny niż zwykle. Ze względu na epidemię koronawirusa uroczystości kościelne muszą dostosować się do zasad sanitarnych. KEP zachęca wiernych do uczestniczenia w codziennych mszach roratnich, ale przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych: dystans społeczny, maseczka zasłaniająca nos i usta. Duchowni zachęcają też do prywatnej lub wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu, ale także tylko przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W swoim przesłaniu KEP apeluje też do proboszczów poszczególnych parafii o zorganizowanie rekolekcji adwentowych za pośrednictwem internetu.
Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia przestało mieć charakter pokutny. Kościół podkreśla, że jest to radosny czas oczekiwania na przyjście Jezusa.
Bardzo popularne są msze roratnie odprawiane ku czci Maryi Panny. Są to wyjątkowe liturgie odprawiane przy świecach, których światło ma za zadanie rozproszyć ''ciemność zła''. Zamiast zwykłych świec dzieci na lekcjach religii wykonują często kolorowe lampiony, które zabierają ze sobą do kościoła.
Adwent w kościele przybiera kolor fioletowy, jest to symbol pokuty i pojednania z Bogiem. Domy dekorowane są wieńcami adwentowymi, które można wykonać samemu na bazie gałązek iglastych. Na wieńcu należy umieścić cztery świecie, które po kolei zapalamy w każdą kolejną niedzielę poprzedzającą święta.
Symbolika świec:
Ważnym elementem tradycji przedświątecznej są też kalendarze adwentowe, które odliczają czas od 1 grudnia do wieczoru wigilijnego. Czekolada w kalendarzu adwentowym to miła niespodzianka dla dzieci, tę słodką tradycję zawdzięczamy luteranom. Aktualnie kalendarze adwentowe dzielimy na religijne i świeckie, te ostatnie są narzędziem marketingowym wykorzystywanym przez wiele marek. Kalendarz adwentowy można wykonać także we własnym zakresie, wystarczy duża gałąź, na której zawiesimy 24 woreczki z niespodziankami dla najmłodszych. Może to być tekst modlitwy, słodycze lub drobne upominki.