Mikołajki 2020: w jaki dzień przypadają i co warto o nich wiedzieć?

Mikołajki 2020 to znak, że już niebawem rozpoczną się wielkie, rodzinne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Co roku na początku grudnia Mikołaj odwiedza dzieci, czym może je zaskoczyć z tej okazji?

Mikołajki 2020: kiedy wypadają?

Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na mikołajki 2020. Kiedy wypadają w tym roku? Oczywiście, święto to ma stałą datę, dlatego zawsze obchodzi się je szóstego grudnia. W roku 2020 jest to niedziela i właśnie tego dnia należy spodziewać się masy prezentów pozostawionych w skarpecie przez Mikołaja.

Mikołajki – najważniejsze informacje

Mikołajki wiążą się przede wszystkim z prezentami, które, wedle tradycji, w nocy z piątego na szóstego grudnia ma przynosić dzieciom święty Mikołaj. Wokół jego postaci, współcześnie przedstawianej jako dobrotliwy staruszek z białą brodą i wąsami, odziany w czerwony strój, narosło wiele legend, choć niewiele można znaleźć twardych faktów. Pierwowzór świętego Mikołaja żył na pewno w XIII wieku, mieszkał w Patarze (obecne tereny Turcji), a urodził się w zamożnej rodzinie. Już jako młody człowiek został biskupem. Miał bardzo dobre serce, a swoje bogactwa rozdawał potrzebującym. Zgodnie z jedną z krążących na jego temat historii, Bóg za dobre uczynki obdarzył Mikołaja zdolnością czynienia cudów.

Aktualnie mikołajki, czyli święto ku czci świętego Mikołaja, kojarzy się najmłodszym głównie z prezentami. Zwykle są to drobiazgi (niekoniecznie takie, które zmieszczą się w skarpecie, bo nie wszyscy pozostają wierni tej tradycji), ponieważ te większe, bardziej zapadające w pamięć podarunki rodzice zostawiają na dwudziestego czwartego grudnia, czyli na Wigilię Bożego Narodzenia.

Zobacz wideo Nie tylko Święty Mikołaj. Zobacz, kto rozdaje prezenty w Europie

Wierszyki na mikołajki – najciekawsze propozycje

Wierszyki na mikołajki na pewno spodobają się najmłodszym. Wybrane spośród nich możesz dołączyć do swojego mikołajkowego prezentu dla pociechy. Oto niektóre z propozycji:

Dzień mikołajek,
To nie dzień bajek,
Tu wszystko stać prawdziwe się może,
Więc jeśli wierzysz w świętego Mikołaja
Możesz być pewny – on Ci pomoże!

***

A Mikołaj z prezentami
Miał być już o wpół do ósmej
W korku stoi wraz z saniami
Dzieciom odda tylko rózgę.

***

Ile siły w Mikołaju,
Ile śniegu w jego kraju,
Ile gwiazd na ciemnym niebie,
Tyle życzeń dziś dla Ciebie!

***

Mikołaj kocha Wszystkie dzieci,
nie martw się,
do Ciebie też przyleci!

***

Czerwony punkcik widać na niebie - tak,
to Mikołaj leci do Ciebie.
Sanie ma złote, worek wypchany, będzie nas dzielił dziś prezentami.
Każdy dostanie to, czego chce - niech Twoje życzenia, kolego, spełnią się!

***

Pędzą sanie z reniferem
Mikołaj jest czarodziejem
Wór prezentów zawsze ma
No i śmieje się ha! Ha!
Wora prezentów w dniu mikołajek życzy... 

Mikołajkowe zabawy: co spodoba się dzieciom?

Mikołajkowe zabawy to świetny sposób na walkę z nudą. Co więcej, dzięki nim łatwo zaszczepić w dziecku miłość do tradycji dawania prezentów z okazji mikołajek, a zarazem uprzyjemnić mu czas. Co warto zaproponować?

  • Pisanie listu do świętego Mikołaja

Każde dziecko ucieszy się, gdy będzie mogło napisać swój list do świętego Mikołaja i w nim zawrzeć swoje życzenia odnośnie prezentów. W przypadku najmłodszych potrzebna będzie co prawda pomoc rodziców, chyba że ustalicie możliwość stworzenia wersji obrazkowej takiego listu, a dziecko narysuje te rzeczy, które chciałoby otrzymać od Mikołaja. Potem możecie sprawdzić, czy jego oczekiwania zgadzają się z tym, co otrzymało.

  • Wykonanie laurki dla świętego Mikołaja

Mikołajowi warto też na pewno podziękować za to, co przyniósł. Najlepszym pomysłem będzie więc wykonanie kolorowej laurki na cześć świętego. Dzieci mogą zastosować dowolną technikę, by ją ozdobić – niech spróbują wydzieranek, wyklejanek, rysunków, obrazów wykonanych farbami czy wycinanek. Pozwól jednak, by maluch sam zadecydował, co znajdzie się na jego laurce i nie wahaj się pomagać, gdy Cię o to poprosi.

  • Test wiedzy o świętym Mikołaju

Na pewno ciekawym pomysłem na zabawę będzie mikołajkowy quiz. Test, zawierający pytania nie tylko o osobę Mikołaja czy tradycję związaną z danym świętem, ale i zbliżający się okres Bożego Narodzenia. Bardzo możliwe, że dorośli będą zaskoczeni, jak wiele na ten temat wiedzą ich pociechy.

  • Szukanie prezentów

Poukrywaj drobiazgi w pokoju, najlepiej w różnych zakamarkach, a potem zaproś dziecko do poszukiwań. Możesz nakierowywać je za pomocą słów "ciepło" – "zimno". Doskonałe będą mikołajkowe słodycze, z których maluch na pewno się ucieszy, a jednocześnie będzie musiał się trochę wysilić, by je odnaleźć.

Więcej o: