Skrzaty świąteczne - jak je zrobić? Potrzebnych jest tylko siedem rzeczy

Skrzaty świąteczne to ozdoby, które coraz częściej można spotkać w sklepach i w domach, jako jeden z elementów wystroju domu na Boże Narodzenie. Zamiast kupować gotowe, można bardzo prosto zrobić świątecznego skrzata samemu. Wykonanie takiej dekoracji jest łatwe i nie zabiera za dużo czasu.

Skrzaty świąteczne to dekoracje, które pojawiają się w sklepach na jesieni i w zimie. Dekoracji tej jednak nie trzeba kupować, ponieważ może ona powstać z rzeczy, które mamy w domu: włóczki, waty, cielistej rajstopy, filcu, grubych skarpet czy starego swetra.  Poniżej przedstawimy kilka sposobów na samodzielne wykonanie tej ozdoby bożonarodzeniowej, którą będzie można zawiesić np. na choince czy postawić jako dekoracja na szafce czy komodzie.

Skrzaty świąteczne - lista potrzebnych produktów

  • Dwie grube skarpety lub stary sweter,
  • Cieliste, grubsze rajstopy,
  • Włóczka,
  • Wata,
  • Torebka foliowa,
  • Kasza lub ryż,
  • Gumka recepturka lub igła, nitka czy klej.

Jak zrobić skrzaty świąteczne?

Na początku przecinamy skarpetę tak, by cześć ze stopy posłużyła jako tułów świątecznego skrzata, a cześć ze ściągacza na czapkę. Następnie z włóczki robimy mały pompon do czapki - w tym celu wystarczy okręcić włóczkę kilka razy wokół dwóch palców, przewiązać ją dłuższym sznurkiem w połowie i przeciąć końce tak, by powstała kulka. Proste tutoriale, w których dokładnie pokazane jest jak to zrobić, można znaleźć na YouTube.com.

 

Część skarpety przeznaczonej na czapkę przekręcamy na lewą stronę i wsadzamy do jednego końca (tego uciętego i postrzępionego) pompon - a dwa luźne końce sznurka zostawiamy poza skarpetą. Koniec skarpety mocno zawiązujemy gumką recepturką i odkręcamy skarpetę na druga stronę tak, że powstaje czapka z pomponem. Zamiast gumki recepturki można pompon też zaszyć.

Do drugiej części skarpety należy włożyć torebkę foliową wypełnioną nieugotowanym ryżem lub kaszą. Z cielistej rajstopy należy wyciąć prostokąt i położyć na nim kulkę waty, co będzie służyło za nos skrzata. Kulkę z rajstopy przewiązujemy ciasno włóczką, a następnie zawiązujemy ją razem ze skarpetą stanowiącą tułów skrzata.

Następnie ponownie na całą dłoń nawijamy kilkukrotnie włóczkę, którą także przewiązujemy w połowie i rozcinamy końce. Później włóczkę rozczesujmy grzebieniem tak, by powstały pojedyncze nitki, a broda skrzata była gęsta. Brodę przywiązujemy dłuższymi końcami sznurka pod nosem. Na koniec zakładamy czapkę na głowę skrzata - można do niej włożyć waty, by nie opadała, a także przyszyć ją czy przykleić, by mieć pewność, że nie spadnie. Jeśli wolimy zrobić panią skrzatową, to zamiast brody z włóczki możemy zapleść warkoczyki, które przyszywamy do czapki.

 

Niektórzy dodają skrzatom także długie, chude nogi, które zwisają np. z półki. Wtedy należy przygotować długi i cienki prostokąt ze skarpety czy swetra, który wypełniamy watą i zaszywamy na końcach tak, by powstały nogi. Następnie przyszywamy je do spodu tułowia. W ten sam sposób możemy zrobić też ręce.

Skrzat świąteczny do zawieszenia na choinkę

Można zrobić też świątecznego skrzata, którego powiesimy na choinkę. Do tego potrzebujemy filcu na czapkę, wełny, kawałka sznurka, kleju oraz malutkiego guzika lub najlepiej drewnianego koralika.

Na początku z filcu, najlepiej czerwonego, wycinamy trójkąt, którego podstawa ma być zaokrąglona. Na górze trójkąta umieszczamy bawełniany sznurek z supełkiem, dzięki któremu będzie można powiesić skrzata na choince. Następnie łączymy dwa końce ramion trójkąta i je sklejamy tak, by powstała czapka. Później wykonujemy z włóczki pompon. Po jego wykonaniu na dół czapki nanosimy klej i przyklejamy puszysty pompon tak, by większa jego część wystawała. Po wyschnięciu pod samą czapką przyklejamy drewniany koralik, który posłuży jako nos skrzata i gotowe. Zdjęcia, na których widać jak zrobić takiego skrzata na choinkę, można znaleźć na blogu ispirando.it.

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam.
Więcej o: