Ksiądz wywiesił baner na kościele w Gdańsku. Wierni pytali o wyrok TK ws. aborcji

Baner wisi na jednej ze ścian polskokatolickiego kościoła pw. Bożego Ciała w Gdańsku od ponad miesiąca. Jednak głośno zrobiło się o nim dopiero niedawno za sprawą mediów społecznościowych.

Nietypowy baner zawisł na kościele niedługo po głośnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jego pomysłodawcą jest proboszcz parafii ks. Rafał Michalak. Na granatowym tle umieszczony został biały napis z przesłaniem od księdza dla wiernych:

Zasadę mam prostą. Nie zaglądam innym do portfela, łóżka i sumienia. Patrzę i zaglądam za to w swoje odbicie w lustrze z nadzieją, że zawsze zobaczę człowieka. Nie świnię. Zrozum. Kochaj. Szanuj. I ja się pod tym podpisuję. Ksiądz Proboszcz.

"Kościół rzymskokatolicki ingeruje w każdą dziedzinę życia"

Tekst, który pojawił się na banerze, duchowny znalazł w internecie. Jak przyznaje, po licznych pytaniach wiernych dotyczących decyzji Trybunału Konstytucyjnego, postanowił wyrazić swoją opinię w ten właśnie sposób. - Tym, co dodatkowo mnie zmotywowało do podzielenia się tym cytatem, był przypadek dziewczyny, która podczas protestów Strajku Kobiet weszła do jednego z kościołów rzymskokatolickich, aby wygłosić swoje poglądy. Natychmiast pojawiły się głosy, że to skandal i hańba. Ona natomiast powiedziała bardzo mądrze: "Jeżeli ktoś wchodzi w moje życie z butami, to musi się liczyć z rewizytą" - powiedział ks. Rafał Michalak w rozmowie z portalem trojmiasto.pl.

- Kościół rzymskokatolicki ingeruje w każdą dziedzinę życia i nie pozostawia ludziom wolnej ręki. Kiedy ci chcą przedstawić swoje zdanie, to są przeganiani - stwierdził duchowny w dalszej części rozmowy.

Kościół Polskokatolicki w Polsce

Ks. Rafał Michalak jest duchownym polskokatolickim. Ta wspólnota religijna to jeden z kościołów starokaolickich. Ich powstanie wiąże się z odrzuceniem przez część duchownych i wiernych katolickich dogmatu o nieomylności papieża, który został ogłoszony w 1870 roku na soborze watykańskim I. 

Polskokatolicy pojawili się w Polsce jak reemigranci z USA. Za granicą byli członkami Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Pierwsza polskokatolicka parafia została utworzona w 1920 roku. Jak wynika z danych z 2017 roku, wspólnota liczy ponad 18 tysięcy wiernych należących do 73 parafii.

Może cię także zainteresować:

Zobacz wideo Film Sekielskiego zmienił Polskę:
Więcej o: