Nietypowy baner zawisł na kościele niedługo po głośnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jego pomysłodawcą jest proboszcz parafii ks. Rafał Michalak. Na granatowym tle umieszczony został biały napis z przesłaniem od księdza dla wiernych:
Zasadę mam prostą. Nie zaglądam innym do portfela, łóżka i sumienia. Patrzę i zaglądam za to w swoje odbicie w lustrze z nadzieją, że zawsze zobaczę człowieka. Nie świnię. Zrozum. Kochaj. Szanuj. I ja się pod tym podpisuję. Ksiądz Proboszcz.
Tekst, który pojawił się na banerze, duchowny znalazł w internecie. Jak przyznaje, po licznych pytaniach wiernych dotyczących decyzji Trybunału Konstytucyjnego, postanowił wyrazić swoją opinię w ten właśnie sposób. - Tym, co dodatkowo mnie zmotywowało do podzielenia się tym cytatem, był przypadek dziewczyny, która podczas protestów Strajku Kobiet weszła do jednego z kościołów rzymskokatolickich, aby wygłosić swoje poglądy. Natychmiast pojawiły się głosy, że to skandal i hańba. Ona natomiast powiedziała bardzo mądrze: "Jeżeli ktoś wchodzi w moje życie z butami, to musi się liczyć z rewizytą" - powiedział ks. Rafał Michalak w rozmowie z portalem trojmiasto.pl.
- Kościół rzymskokatolicki ingeruje w każdą dziedzinę życia i nie pozostawia ludziom wolnej ręki. Kiedy ci chcą przedstawić swoje zdanie, to są przeganiani - stwierdził duchowny w dalszej części rozmowy.
Ks. Rafał Michalak jest duchownym polskokatolickim. Ta wspólnota religijna to jeden z kościołów starokaolickich. Ich powstanie wiąże się z odrzuceniem przez część duchownych i wiernych katolickich dogmatu o nieomylności papieża, który został ogłoszony w 1870 roku na soborze watykańskim I.
Polskokatolicy pojawili się w Polsce jak reemigranci z USA. Za granicą byli członkami Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Pierwsza polskokatolicka parafia została utworzona w 1920 roku. Jak wynika z danych z 2017 roku, wspólnota liczy ponad 18 tysięcy wiernych należących do 73 parafii.
Może cię także zainteresować: