Ćwiczenia na bóle pleców - jak ćwiczyć bezpiecznie?

Ćwiczenia na bóle pleców pomogą przy różnych dolegliwościach. Współczesny tryb życia sprawia, że coraz więcej osób cierpi z powodu bólu pleców. Jest to często problem ludzi młodych, którzy większość czasu spędzają przy biurku. Co zrobić, gdy pojawi się ból pleców?

Ćwiczenia na kręgosłup - czy są bezpieczne? 

Na początek zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje problem. Być może ból pleców wynika z przemęczenia i zbyt dużej ilości godzin za biurkiem, z drugiej strony może to być też poważny problem, który lekarz będzie chciał potwierdzić podczas badania. 

Dlaczego bólu pleców nie można bagatelizować? Kręgosłup jest mówiąc kolokwialnie konstrukcją podtrzymującą organizm. Ten naturalny amortyzator jest narażony na wiele urazów, które mogą pojawić się nagle lub sami możemy sobie je wypracować przez lata, poprzez nieprawidłową postawę lub godziny w złej pozycji przy biurku. W momencie, gdy pojawi się zielone światło i otrzymamy informację, że ćwiczenia na kręgosłup są możliwe, a nawet wskazane swoje kroki powinniśmy skierować do specjalistów. Nie każdy trener personalny posiada odpowiednią wiedzę, co więcej zbyt intensywny trening może nam tylko dodatkowo zaszkodzić. Dlatego zamiast ćwiczeń na siłowni lepszym rozwiązaniem będą zajęcia z gimnastyki korekcyjnej lub ćwiczenia typu zdrowy kręgosłup, wiele osób obserwuje także poprawę po jodze.  Poniżej prezentujemy zestaw ćwiczeń, który jest dedykowany dla osób, które chcą wzmocnić swój kręgosłup.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha - trening z Mel B. Zdjęcie ilustracyjne Ćwiczenia na mięśnie brzucha - trening z Mel B

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - krok po kroku 

Na początek kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć późniejszych problemów na tym odcinku:

  • Prosta postawa bez garbienia 
  • Regularne przerwy od siedzenia przy biurku, chodzenie lub stanie pomoże odciążyć dolny odcinek pleców. 
  • Należy siedzieć prosto bez zakładania nogi na nogę
  • Zamiast windy lepszym rozwiązaniem będą schody, które wzmacniają mięśnie nóg i kręgosłupa 
  • Przy podnoszeniu dużego ciężaru należy utrzymać plecy proste i rozłożyć ciężar na obydwie ręce. 

Czas na ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, które mogą być formą profilaktyki, ale nie zastąpią konsultacji u specjalisty. Przed wykonaniem każdego ćwiczenia należy zorganizować kilkuminutową rozgrzewkę. 

Zobacz wideo Atlas ćwiczeń. Rozgrzewka, cz. I

Zobacz też: Ćwiczenia na uda. Co zrobić, aby były smukłe i wysportowane?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - koci grzbiet 

Ćwiczenie pierwsze to tak zwany koci grzbiet, jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie dowiesz się z poniższego filmiku: 

 

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - ukłon japoński 

Czas na typowo rozciągające ćwiczenie, które przynosi dużo ulgi i dodatkowo nas wyciszy. Ukłon japoński można wykonać w ramach przerwy od pracy przy komputerze. Jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie dowiesz się z poniższego filmiku: 

 

Ćwiczenie na kręgosłup lędźwiowy - kołyska 

To ćwiczenie oraz masaż w jednym, poprawia równowagę i wzmacnia mięśnie brzucha.  Kołyska jest też dobrym ćwiczeniem dla tych, którzy po ciężkim dniu pracy chcą ukoić nerwy. Zobacz wideo tutaj.

Ćwiczenia na pośladki. Zdjęcie ilustracyjne Ćwiczenia na pośladki: jak poprawić ich wygląd ćwicząc 15 minut dziennie?

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy - krok po kroku 

To odcinek często pomijany w ćwiczeniach, które mają zadbać o nasz kręgosłup i prawidłową postawę. Środkowa część kręgosłupa przez większość czasu pozostaje nieruchoma, rzadziej więc odczuwamy ból w tym miejscu. Co nie znaczy, że odcinek piersiowy nie potrzebuje wsparcia w  postaci ćwiczeń: 

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy - kompleksowy trening 

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy to ważna profilaktyka, która pomoże zachować prawidłową postawę, mogą być też skutecznym remedium na ból, a nawet zapobiegać urazom. Szczegóły w filmiku.

Zobacz też: Ćwiczenia na ramiona: jak wysmuklić i podkreślić swoje ramiona?

Więcej o: