Sylwester 2020. Jakie obostrzenia obowiązują?

Sylwester 2020/2021 będzie zupełnie inny niż wszystkie dotychczasowe. Jakie obostrzenia będą obowiązywać w ten wieczór?

Obostrzenia: sylwester 2020

W marcu 2020, kiedy w Polsce pojawiały się pierwsze przypadki zakażonych koronawirusem, nikt nie spodziewał się, że epidemia potrwa tak długo. Z miesiąca na miesiąc przyzwyczajamy się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, jednak okres świąteczno-noworoczny w Polsce jest szczególnym czasem, kiedy dużo trudniej o zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Dlatego też w obawie przed zablokowaniem systemu ochrony zdrowia władze podjęły decyzję o wprowadzeniu tuż po Bożym Narodzeniu nowych obostrzeń, które będą obowiązywać dokładnie od 28 grudnia do 17 stycznia 2021. Oznacza to, że specjalne wytyczne dotkną też sylwestra i Nowego Roku. Jakie obostrzenia przygotowano na ten okres?

Sylwester 2020: obostrzenia. Najważniejsze informacje

Sylwester na całym świecie obchodzony jest bardzo hucznie. W tym czasie zwykle dochodzi do dużych zgromadzeń: na koncertach plenerowych, balach sylwestrowych czy domówkach. W 2020 roku jednak nie będzie możliwości uczestnictwa w tego rodzaju imprezach z powodu obowiązujących obostrzeń. Lokale gastronomiczne i hotele pozostają zamknięte, imprezy masowe są zakazane. Co więcej, tuż przed świętami Minister Zdrowia poinformował o planach przedłużenia ''okresu odpowiedzialności", który ma na celu ograniczenie przyrostu ilości zakażeń i zapobieganie przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej. 

Oznacza to, że do 17 stycznia obowiązuje m.in.:

  • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (otwarte zostają sklepy spożywcze, zoologiczne, księgarnie i punkty z prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe)
  • zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 
  • ograniczenie funkcjonowania hoteli (dostępne wyłącznie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych - wyjątkiem są hotele pracownicze)
  • zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • zamknięcie siłowni, klubów fitness, aquaparków i basenów
  • zamknięcie stoków narciarskich
  • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowany.

Kwarantanna narodowa: sylwester 2020

Noc sylwestrowa zdaniem władz stwarza szczególne niebezpieczeństwo jeśli chodzi o transmisję koronawirusa. Dlatego też podjęto decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej na terenie całego kraju. Oznacza to, że w sylwestra 2020 będzie obowiązywać zakaz przemieszczenia się w godzinach od 19.00 do 6.00 następnego dnia. Ma to na celu zachęcenie jak największej liczby osób do pozostania we własnym domu i spędzenia tego szczególnego wieczoru w gronie najbliższych. 

Zobacz wideo Sylwester jednak bez godziny policyjnej. Morawiecki "apeluje" o nieprzemieszczanie się
Więcej o: