Posiadanie dzieci postarza. Do takich zaskakujących wniosków doszli naukowcy

Z czego wynika przyspieszenie starzenia komórkowego? Zdaniem naukowców, którzy zbadali tę kwestię, może przyczyniać się do tego stres, którego doświadczają matki.

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu George’a Masona w Wirginii urodzenie dziecka dodaje kobiecemu DNA aż 11 lat. Badacze wykazali, że poród skraca telomery (fragmenty chromosomów) o około 4,2 proc. Jak wyznała koordynująca badania dr Anna Pollack wyniki ich prac bardzo ją zaskoczyły. Zostały one opublikowane na łamach pisma naukowego "Human Reproduction". 

Przyczynia się do tego stres?

Z czego wynika przyspieszenie starzenia komórkowego u kobiet, które urodziły dziecko? Zdaniem naukowców może przyczyniać się do tego stres, które doświadczają matki. Dotyczy to zwłaszcza krajów, w których nie ma obowiązkowego urlopu macierzyńskiego (to m.in. Stany Zjednoczone). - Nie mówimy jednak "nie" posiadaniu potomstwa - podkreśla dr Anna Pollack. I jak zaznacza badaczka potrzebne są dalsze badania dotyczące związku starzenia się genów i macierzyństwa. 

Zobacz wideo Zobacz, jak zaczyna się poród:

Wyniki stoją w sprzeczności z innymi badaniami

W badaniu wzięło udział 1505 kobiet w wieku od 20 do 44 lat. Co istotne, 444 badanych nigdy jeszcze nie rodziło. Warto wspomnieć, że wyniki tych analiz stoją w sprzeczności z wnioskami, do których doszli uczeni w trakcie badania malezyjskich kobiet. Wówczas odkryto, że macierzyństwo odmładza, gdyż wydłuża telomery. Jednak zdaniem naukowców z Uniwersytetu George’a Masona w Wirginii, badane z Malezji otrzymywały większe wsparcie od otoczenia niż uczestniczki najnowszych badań. 

Więcej o: