Lawenda - pielęgnacja, przycinanie, uprawa. Kiedy i jak sadzić? Uprawa lawendy krok po kroku

Lawenda to krzew z gatunku wiecznie zielonych. Pochodzi ona z obszarów śródziemnomorskich, a jej niebieskie kwiaty i wspaniały aromat sprawiają, że z każdym rokiem staje się ona coraz częstszym gościem w naszych domach oraz ogrodach. Sprawdź jak ją uprawiać w domowych warunkach.

Lawenda jest krzewem, który może być uprawiany z powodzeniem zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Ta niezwykła i romantyczna roślina z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna. Chociaż jest wymagająca i potrzebuje szczególnych warunków do wzrostu, w dalszym ciągu ma ona wielu miłośników. Jak wyglądają zasady pielęgnacji i wzrostu rośliny? Poniżej przedstawiamy poradnik pielęgnacji tej rośliny w domowych warunkach.

Jak pielęgnować lawendę? O czym musi pamiętać każdy początkujący ogrodnik?

Jak pielęgnować lawendę, jak dbać o lawendę w warunkach domowych? Jeżeli chcesz cieszyć się pięknie rozkwitającą rośliną warto jest uprawiać ją w mieszkaniu. Będzie ona doskonałą dekoracją, a jej niepowtarzalny zapach będzie unosił się po całym domu. Jednak zanim rozpoczniemy uprawę całoroczną lawendy w domu, warto jest wybrać odpowiedni gatunek. W Polsce spotykane są głównie dwa gatunki lawendy:

  • lawenda wąskolistna - nazywana też lawendą lekarską,
  • lawenda francuska - o bardzo oryginalnych i nietypowych kwiatostanach.

Do uprawy w mieszkaniu lepiej jednak będzie się nadawać mniej kapryśna i bardziej wytrzymała lawenda lekarska. Odmiana francuska jest delikatniejsza i bardziej wymagająca.

Lawenda w doniczce - jak zasadzić w swoim mieszkaniu? Porady krok po kroku

Lawenda w doniczce - od czego zacząć uprawę?

  1. Na początku warto przygotować doniczkę. W przypadku lawendy naczynie musi być stosunkowo duże i jednocześnie głębokie. Musimy mieć na uwadze, że lawenda tworzy bardzo mocno rozgałęzione systemy korzeni. Istotnym jest, aby wybrany przez nas pojemnik posiadał liczne otwory w dnie - dzięki temu nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpłynąć.
  2. Na dnie doniczki należy umieścić tak zwaną warstwę drenującą. To zabezpieczy roślinę przed nadmierną wilgocią, ponieważ lawenda nie lubi przemokniętych korzeni. W roli drenażu doskonale sprawdzi się keramzyt lub gruby żwir.
  3. Po wykonaniu warstwy drenującej należy utworzyć warstwę z odpowiedniej ziemi. Musi być ona żyzna, lekka i przepuszczać powietrze. Powinna być lekko zasadowa z dużą zawartością wapnia.
  4. W tak przygotowanej doniczce z ziemią umieszczamy sadzonkę i dokładnie ubijamy. Na koniec należy podlać roślinę wodą.

Lawenda w donicach - jak ją uprawiać?

Należy pamiętać, że roślina po zasadzeniu zakwitnie dopiero w kolejnym roku. Wysiew lawendy przypada na okres marca lub kwietnia. Wcześniej należy schłodzić nasiona w temperaturze od 0 do 3 stopni Celsjusza. Następnie należy umiejscowić w małych doniczkach po jednym ziarenku. Kiedy wyrosną tak zwane siewki, powinniśmy rozdzielić je do różnych pojemników. Lawendę przesadza się co około dwa-trzy lata do większego pojemnika. Najlepszym miejscem dla tego typu rośliny jest dobrze nasłoneczniony parapet lub balkon. W okresach jesieni i zimy należy zapewnić jej nieco niższą temperaturę - około 18 stopni Celsjusza. Ponadto należy wyposażyć roślinę w duże ilości światła oraz dobrą wentylację.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak i kiedy przycinać lawendę w doniczce?

Jak i kiedy przycinać lawendę w warunkach domowych? Przycinanie jest ważne w przypadku lawendy uprawianej w ogrodzie, tak samo jak tej w domu. W najlepszym wariancie cięcie powinno odbywać się dwa razy w sezonie. Cięcie lawendy powinniśmy rozpocząć w okolicach wiosny. W tym czasie usuwamy z niej wszystkie stare i uszkodzone pędy. Należy mocno ją skrócić i wytworzyć z niej coś na podobieństwo kopuły - roślinę można przyciąć nawet o połowę wysokości. Taki zabieg pozwoli jej na szybkie zagęszczenie i zazielenienie się. Drugim etapem na cięcie lawendy jest moment, w którym zaobserwujemy przekwitanie lawendy. Zazwyczaj odbywa się to pod koniec sierpnia lub na początku września.

Nawożenie i rozmnażanie lawendy - o czym musimy pamiętać?

Nawożenie i rozmnażanie lawendy nie jest procesem skomplikowanym, ale wymagającym od nas wiedzy. Chcąc użyźnić ziemię lawendy warto rozłożyć warstwę około dwóch centymetrów kompostu. W okresie jesiennym wyłożyć dół rośliny słomą lub suchymi liśćmi.

Z kolei jeżeli chodzi o rozmnażanie, to można wykonać to na dwa sposoby:

  • Rozmnażanie lawendy przez nasiona. Nasiona lawendy najlepiej kiełkują, gdy zostały poddane działaniu niskiej temperatury. Można je umieścić jesienią bezpośrednio do gruntu (miejsce, w którym rosną, trzeba zabezpieczyć przed mrozem) lub wykonać to wczesną wiosną - po schłodzeniu nasion.
  • Rozmnażanie lawendy przez odkłady. Nowe rośliny łatwo uzyskuje się również z odkładów. W tym celu kilka najniższych pędów lawendy należy przygiąć wiosną do ziemi i przysypać żyzną glebą. Trzeba pilnować, żeby podłoże wokół lawendy było stale lekko wilgotne. Pęd odkładu przywiązuje się do palika, by nowa roślina od początku rosła pionowo. Jesienią, gdy pędy lawendy wypuszczą korzenie, sadzonki należy delikatnie wykopać i odciąć.

Lawenda: choroby - czyli dlaczego lawenda nie kwitnie?

Lawenda jest rośliną podatną na jednostki chorobowe. Oto kilka z nich:

  • szara pleśń - to przypadłość, która objawia się w postaci brązujących liści oraz pędów. Z powodu szarej pleśni, pędy zaczynają się wyginać ku dołowi. Choroba wywołana jest nadmierną ilością wody. Chcąc pozbyć się szarej pleśni należy użyć preparatu antygrzybicznego.
  • susza fizjologiczna - w tym przypadku lawenda usycha, bo nie jest w stanie pobrać wody z podłoża, mimo że jest ona w nim obecna. W przypadku roślin hodowanych w ogrodach, dzieje się tak w wyniku zamarzania wody podczas długotrwałych mrozów, połączonych ze słoneczną, wietrzną pogodą. Jeśli chodzi o lawendę hodowaną w donicy, bardziej prawdopodobne jest wywołanie suszy poprzez niewłaściwe nawożenie - dostarczenie roślinie zbyt dużych lub zbyt małych ilości potasu czy dopuszczenie do zasolenia ziemi. W takim wypadku wskazana jest jak najszybsza wymiana podłoża.
  • brak kwitnienia - taki stan rzeczy zdarza się kiedy zaniedbamy przycinanie lub będziemy nawozić roślinę azotem. Innym powodem jest zbyt mały dostęp do światła.

Lawenda jest rośliną o licznych właściwościach i szerokim zastosowaniu. Możemy używać jej w kosmetyce, aromaterapii, w medycynie ludowej. Pomaga zwalczać stres i napięcie. Sprawdza się doskonale w przypadku bólu i moli, które zawitały do naszej szafy.

Więcej o: