Olej żywokostowy - skuteczna pomoc w gojeniu ran i łagodzeniu bólu stawów. Jak go stosować?

Olej żywokostowy można stosować zewnętrznie w przypadku problemów z tkanką kostną i do gojenia ran. Łagodzi też bóle reumatyczne i wspiera organizm w przypadku chorób kręgosłupa czy dolegliwości stawów biodrowych. Jak stosować olej żywokostowy i gdzie tkwi jego sekret? Sprawdzamy.
Zobacz wideo Złamana szminka, wyschnięty tusz do rzęs? Nie wyrzucaj

Olej żywokostowy można stosować wspomagająco przy leczeniu bólów kręgosłupa czy schorzeń stawów. Ten naturalny preparat pomoże miejscowo złagodzić dolegliwości. Jak go stosować? 

Olejek żywokostowy - jak powstaje? 

Żywokost to roślina wieloletnia z rodziny ogórecznikowatych. Występuje na terenie Europy, Azji Środkowej oraz w Ameryce, gdzie uznano ją za gatunek inwazyjny, który zagraża innym gatunkom. Na terenie Polski żywokost występuje wszędzie tam, gdzie jest żyzna i wilgotna gleba. Okres jej kwitnienia przypada wiosną i trwa od maja do czerwca.

Olejek powstaje w procesie maceracji korzenia żywokostu w oleju tłuczonym na zimno z dodatkiem oleju z liści i kwiatów gojnika. Wiemy już czym jest żywokost i jak powstaje olej - czas poszukać odpowiedzi na pytanie: olej żywokostowy na co pomaga i jak go stosować? 

Olej żywokostowy - na co pomaga? 

Należy podkreślić, że jest to roślina zaliczana do trujących ze względu na obecne w korzeniu alkaloidy i nie wolno jej stosować wewnętrznie. Wyciągi z żywokostu idealnie jednak sprawdzają się do okładów. Olejek żywokostowy pomaga przy łagodzeniu bólu, który pojawia się przy złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, bólach mięśni, kręgosłupa czy stawów. Z powodzeniem stosowany jest też w przemyśle kosmetycznym

Olej żywokostowy - działanie i lecznicze 

Oprócz szkodliwych alkaloidów w korzeniu rośliny obecna jest też alatonina - czyli substancja, która przyspiesza regenerację skóry i wykazuje działanie przeciwzapalne. Co więcej - kleje, które występują w żywokoście, to naturalne maści przeciwbólowe. Dodatkowo obecne garbniki wykazują działanie antyseptyczne i antybakteryjne, co przekłada się na:  

  • łagodzenie stanów zapalnych kończyn,
  • łagodzenie stanów zapalnych stawów,
  • zmniejszenia obrzęków,
  • redukcję uczucia podrażnienia i swędzenia,
  • zmniejszenie widoczności i występowania siniaków,
  • zmniejszenie bólu w przypadku rwy kulszowej,
  • łagodzenie dyskomfortu przy zwichnięciach, skręceniach oraz przy naciągnięciu ścięgien. 

Olej żywokostowy - zastosowanie krok po kroku 

W tym miejscu należy jeszcze raz wyraźnie zaznaczyć, że żywokostu nie należy stosować wewnętrznie. Nie można także używać go na otwarte rany lub złamania. Poniżej prezentujemy instrukcję krok po kroku na to, jak stosować olej żywokostowy w formie okładu:  

  1. Małą ilość oleju można wmasować bezpośrednio w miejsce bólu.
  2. Następnie w tym miejscu naklejamy opatrunek. 
  3. Opatrunek należy nosić przez około trzy godziny
  4. Tego typu okłady można stosować nawet trzy razy dziennie

Olej żywokostowy z gojnikiem - zastosowanie. Jaki jest skład gotowych produktów? 

W aptekach lub sklepach internetowych można kupić gotowe produkty, z czego zwykle jest to olej żywokostowy z gojnikiem. Jaki jest skład tych produktów?  

  • Olej żywokostowy ok. 70 proc.,
  • Olej z gojnika ok. 30 proc.,
  • Dodatkowo można w nich znaleźć: alatoninę, kwasy fenolowe, klej roślinny, alkaloidy, garbniki oraz cały zestaw witamin.
  • Witaminy: C, B 1, K, B2, B6, P, A, E, kwas foliowy, flawony oraz flawonoidy.
Więcej o: