Hortensja - pielęgnacja, uprawa i odmiany. Kiedy sadzić? Dlaczego nie kwitnie? Jak zabezpieczyć na zimę?

Hortensja to krzew wywodzący się z rodziny hortensjowatych. Roślina pochodzi ze wschodniej i południowej Azji, głównie z terenów Chin, Korei oraz Japonii. Posiada ona wielu miłośników. Sprawdź, jak należy ją uprawiać.
Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Hortensja to piękny kwiat, który zdobi wiele ogrodów. Chociaż z jej sadzeniem trzeba poczekać do wiosny, to warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami tej rośliny. W przypadku gleb zbitych i ciężkich przygotowanie do wsadzenie hortensji należy rozpocząć już rok wcześniej. Rozluźnianie struktury gleby polega na mieszaniu jej z warstwą kory sosnowej, torfu lub żwiru, by na jesień przekopać ziemię na głębokości 20-30 centymetrów. 

Jak uprawiać hortensję ogrodową? Kiedy i jak ją sadzić?

Jak uprawiać hortensję ogrodową? Hortensja typu ogrodowego lubuje się w stanowiskach półcienistych i zacisznych. Lubi też miejsca ciepłe. Najlepszym wariantem będzie zapewnienie jej lekkiej, żyznej i wilgotnej gleby. Ważnym jest, aby ziemia nie była nadmiernie sucha.

Hortensje można sadzić od kwietnia do listopada, chociaż zdecydowanie lepiej wybrać wiosnę, ponieważ roślina musi mieć czas na zaaklimatyzowanie się i ukorzenienie przed zimą. Ogrodnicy radzą sadzić je w pochmurne dni i we wczesnych godzinach porannych, by gwałtowne skoki temperatury nie zaszkodziły korzeniom. Gleby o wysokim odczynie pH (ponad 6,5) należy zakwasić torfem wysokim, przekompostowaną korą sosnową lub nawozami. 

Jak przycinać hortensję ogrodową, tak aby doskonale kwitła?

Prawidłowe wykonanie cięcia hortensji jest kluczowe dla jej estetycznych zalet. Cięcie ma ogromne znaczenie, by zwiększyć ilość pojawiających się na niej kwiatów. Hortensja należy do tego typu krzewów ozdobnych, które należy przycinać regularnie - czyli co roku. W zależności od poszczególnych krzewów, jedne z nich muszą być cięte radykalnie, a inne tylko sporadycznie - czyli w taki sposób, aby pozbyć się obumarłych i zarazem krzyżujących się pędów. Należy zaznaczyć, że sposób cięcia hortensji będzie zróżnicowany od gatunku, który wybierzemy. Inaczej będziemy postępować z hortensją ogrodową, a inaczej z bukietową. Cięcie hortensji wykonujemy zwykle na początku wiosny

Jak pielęgnować hortensję, aby pięknie się prezentowała?

Jak pielęgnować hortensję ogrodową? Jak dbać o hortensję w ogrodzie? - to dwa najczęściej pojawiające się pytania w głowie świeżo upieczonych ogrodników. Istotą właściwej pielęgnacji jest odpowiednie nawożenie. Wówczas roślina ma szansę w pełni się rozwinąć.

Proces nawożenia należy wykonać w okresie czerwca oraz lipca. Hortensja jest krzewem, który lubuje się nawozach płynnych wieloskładnikowych z przewagą nawozów azotowych. Lipiec to idealny moment, aby użyć nawozów fosforowych oraz potasowych. Z początkiem września powinniśmy zaprzestać nawożenia i jednocześnie ograniczyć podlewanie. Dzięki temu pędy "zdążą zdrewnieć na zimę".

Co zrobić by hortensja kwitła i jak ją pielęgnować? 

Hortensja ogrodowa należy do gatunku roślin, który często przemarza. Przez co zdarza się, że nie kwitnie w następnym roku. Jeżeli zależy nam na tym, aby hortensja kwitła należy okrywać ją na zimę. Innym ważnym zabiegiem jest przycinanie - wówczas ma ona szansę rosnąć zdrowo i jednocześnie obficie.

Hortensja choroby - czyli na co narażona jest roślina?

Choroby, które dotykają rośliny są najczęściej wynikiem braku należytej pielęgnacji oraz zaniedbania. Jeżeli zapewnimy naszym krzewom optymalne warunki, powinniśmy uniknąć problemów. Niemniej jednak mogą się one zdarzyć. Do najczęściej występujących jednostek chorobowych zaliczamy: 

  • Chlorozę liści - choroba przejawia się żółknięciem liści. Dzieje się to za sprawą zbyt wysokiej zawartości wapnia w podłożu. Hortensje należy wówczas przesadzić do podłoża o kwaśnym odczynie. Aby uniknąć nawrotu choroby, należy ściółkować krzewy torfem lub korą z drzew iglastych. Ważne jest, aby podlewać hortensje miękką wodą.
  • Poparzenia liści - choroba objawia się białymi prześwitującymi plamami. Podczas silnych upałów roślinie należy zapewnić cień. Należy ją też stopniowo przyzwyczajać do zmiany natężenia słonecznego.
  • Mączniaka prawdziwego - choroba pojawia się najczęściej przy temperaturze 18-25 stopni. Sprzyjającymi warunkami do jej występowanie jest nadmierne nawożenie azotem oraz niska wilgotność. Ważnym jest, aby zadbać o odpowiednie wietrzenie. Liście i pędy z nalotem należy bezzwłocznie usunąć.
  • Plamistość liści - pojawiające się plamy są najczęściej koloru brązowego, szarego albo żółtego. Z biegiem czasu zajmują one całą powierzchnię. Choroba jest spowodowana niedoborem światła oraz dużym zagęszczeniem roślin.

Jak zabezpieczyć i okrywać hortensje na zimę - czyli co należy zrobić w warunkach niskiej temperatury?

Jak zabezpieczyć i okrywać hortensje na zimę - czyli, który sposób jest najprostszy? Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia hortensji jest tak zwane kopczykowanie. Kopczyki możemy wykonać z kory drzew iglastych lub torfu.

Jak rozmnażać hortensje - czyli jak zrobić swoje prywatne sadzonki?

Hortensje ogrodową rozmnażamy przez sadzonki zielne (niezdrewniałe). Kolejnym sposobem rozmnażania hortensji ogrodowej jest wysiew nasion. 

Więcej o: