Kwiaty i rośliny niebezpieczne dla kota? Niestety, ich lista jest bardzo długa, a przy tym z łatwością odnajdziesz na niej często uprawiane w domach gatunki, które mogą okazać się niebezpieczne dla zwierząt. Jedne z nich są mniej toksyczne, inne bardziej. Niektóre okazują się jednak silnymi truciznami. Jeśli masz kota i myślisz o zakupie roślin, będących piękną ozdobą mieszkania, weź pod uwagę, że niektóre z nich absolutnie nie powinny mieć kontaktu ze zwierzakami. Koty, zwłaszcza młode, są z natury niezwykle ciekawskie i nawet jeśli nie zdecydują się na podgryzanie kwiatów, to mogą zechcieć się nimi bawić, drapiąc pazurkami w liście wydzielające toksyczne substancje. Czasami koty podgryzają rośliny z nudów, jednak najczęstszym powodem zjadania przez nie roślin jest chęć oczyszczenia przewodu pokarmowego.
Jeśli jesteś opiekunem kota, miej na uwadze, że nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć, co może przyjść do głowy Twojemu mruczącemu przyjacielowi i na wszelki wypadek trzymaj szkodliwe rośliny poza jego zasięgiem, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnuj (zwłaszcza w przypadku tych najbardziej trujących, do których zaliczają się między innymi: lilie, chryzantemy, oleander, naparstnica, cis, cyklamen, sagowiec czy konwalia majowa).
Oto lista popularnych roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu kotu:
Piękne kwiatostany anturium robią wrażenie Fot. Yuriy Chertok/Shutterstock
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: amarylis. Zdjęcie ilustracyjne fon.tepsoda/shutterstock.com
Alocasia pornpan sangkarat/shutterstock.com
Aloes zwyczajny. Zdjęcie ilustracyjne Nevada31/shutterstock.com
Aglaonema untungsubagyo/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: bluszcz Marinodenisenko/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: begonia. Zdjęcie ilustracyjne M. Schuppich/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: cis pospolity. Zdjęcie ilustracyjne COULANGES/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: chryzantema. Zdjęcie ilustrujące MM.arcin/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: Ciemiernik. Zdjęcie ilustracyjne Natalia van D/shutterstock.com
Cyklamen [pixabay]
Cykas Umam57/shutterstock.com
Dracena wonna. Zdjęcie ilustracyjne Young Swee Ming/shutterstock.com
Difenbachia Vera Aksionava/shutterstock.com
Epipremnum Matteo Provendola/shutterstock.com
Filodendron rattiya lamrod/shutterstock.com
Fikus benjamin. Zdjęcie ilustracyjne loflo69/shutterstock.com
Goździk. Zdjęcie ilustracyjne joloei/shutterstock.com
Gwiazda betlejemska występuję w kilku odmianach. Zdjęcie ilustracyjne Poring Studio/shutterstock.com
Hiacynt w doniczce - różne kolory. Zdjęcie ilustracyjne Gaspar Janos/shutterstock.com
Jemioła zawieszona nad drzwiami frontowymi. Zdjęcie ilustracyjne dba duplessis/shutterstock.com
Juka. Zdjęcie ilustracyjne WR7/shutterstock.com
Kaladium kasarp studio/shutterstock.com
Kliwia cynobrowa. Zdjęcie ilustracyjne photoPOU/shutterstock.com
kroton [pixabay]
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: konwalia majowa. Zdjęcie ilustracyjne rustamank/shutterstock.com
Kalanchoe. Zdjęcie ilustracyjne Real Moment/shutterstock.com
Lilie. Zdjęcie ilustracyjne Tatyana Mi/shutterstock.com
KWIATY W MIESZKANIU. Monstera nie sprawia kłopotów w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecz-nienia. Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Wyborcza.pl
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: Naparstnica purpurowa. Zdjęcie ilustracyjne Sopha Changaroon/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: ostrokrzew. Zdjęcie ilustracyjne nnattalli/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: Oleander. Zdjęcie ilustracyjne Botond Horvath/shutterstock.com
Kwiaty / rośliny niebezpieczne dla psa i kota: psianka. Zdjęcie ilustracyjne Gustova Svetlana/shutterstock.com
Rododendron. Zdjęcie ilustracyjne Nataliya Schmidt/shutterstock.com
Sansewieria cylindryczna fot. shutterstock
Strelicja hodowana jest w szklarniach. Zdjęcie ilustracyjne SariMe/shutterstock.com
Skrzydłokwiat Andrejs Marcenko/shutterstock.com
Szeflera. Zdjęcie ilustracyjne Michal Ludwiczak/shutterstock.com
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Tuja do ogrodu. Fot. Shutterstock
zamiokulkas [pixabay]
Kwiaty / rośliny bezpieczne dla kota
Kwiaty i rośliny bezpieczne dla kota to kilka interesujących propozycji, które pomogą Ci pięknie udekorować wnętrze mieszkania bądź taras. Wśród nich znajdziesz zarówno rośliny ozdobne z liści, takie jak urzekające Kalatee i Maranty, jak również kwiaty kwitnące: Astry, Bratki, Bromelię oraz Szlumbergerę.
Wybierając kwiaty do domu, pamiętaj jednak, że nawet te uznawane za bezpieczne mogą po spożyciu przez kota wywołać u niego zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka czy wymioty. By odciągnąć uwagę mruczka od roślin, zapewnij mu dostęp do trawy lub owsa w doniczce, a swoje rośliny trzymaj w miarę możliwości w miejscach niedostępnych dla zwierząt – dzięki temu unikniesz również ewentualnych uszkodzeń liści, powstających na skutek obgryzania i drapania przez mruczka. Pamiętaj, aby wystrzegać się stosowania szkodliwych nawozów i miej na uwadze, że nawet nietoksyczny kwiat, popsikany czy podlany chemicznym środkiem ochrony roślin, może stać się zagrożeniem dla Twojego zwierzaka.
Oto lista najpopularniejszych roślin, uważanych za bezpieczne dla kota:
Czy storczyk jest trujący dla kota? Ten zachwycający nas wielością odmian kolorystycznych kwiat może zostać wprowadzony do domu, w którym mieszka kot. Pewne zagrożenie stanowią jednak środki ochrony roślin używane przez producentów, dlatego nie należy tracić czujności - lepiej pilnować, by kot nie podgryzał części liści czy płatków. Storczyk jest wymieniany jako roślina nietoksyczna, jednak jego odmian istnieje naprawdę wiele i nie wszystkie zostały jeszcze przebadane. Warto mieć też na uwadze, że zjedzenie większej ilości tej rośliny może spowodować rozstrój żołądka, nie będzie to jednak zatrucie toksynami.
Chcesz wiedzieć, czy zamiokulkas jest trujący dla kota? Ciesząca oko interesującym wyglądem roślina jest niestety toksyczna. Znajdujący się w niej szczawian wapnia działa szkodliwie na nerki oraz wątrobę. Zjedzenie nawet niewielkiej części rośliny może doprowadzić do niestrawności, objawiającej się wymiotami czy biegunką. Skutki połknięcia zamiokulkasa bywają jednak również znacznie gorsze, dlatego lepiej nie ryzykować i nie decydować się na uprawę tej rośliny w domu, w którym jest kot.
Zastanawiasz się, czy monstera jest trująca dla kota? Niezwykle popularna w polskich domach roślina ozdobna jest wymieniana jako toksyczna dla zwierząt. Dzieje się tak przez zawarte w niej nierozpuszczalne szczawiany wapnia. Spożycie rośliny powoduje podrażnienie jamy ustnej, ból i obrzęk warg, pyska, a także języka, nadmierne ślinienie się, wymioty oraz trudności w połykaniu. Lepiej nie narażać ukochanego mruczka na nieprzyjemności, związane z połknięciem fragmentu monstery. Zamiast niej wybierz jakąś piękną roślinę ozdobną, pozbawioną szkodliwych substancji.
Czy juka jest trująca dla kota? Zachęcający do zabawy podłużny kształt liści tej rośliny może prowokować pupila do szarpania czy odgryzania jej fragmentów. Musisz jednak uważać, bo juka, ceniona za dobroczynne działanie, stanowi również potencjalne zagrożenie. Zawarte w niej saponiny, spożyte w większej ilości, mogą drażnić zarówno jelita, jak i żołądek kota, doprowadzając do wymiotów, biegunki, ślinotoku i bólu brzucha, a w niektórych przypadkach do ataku drgawek. Aby jednak doszło do poważniejszego zatrucia juką, kot musiałby zjeść dużą ilość rośliny. Miej też na uwadze, że ostre i twarde liście juki mogą pokaleczyć przełyk i dziąsła mruczka. Lepiej więc nie ryzykuj - zamiast juki wprowadź do domu okazałą palmę (Kencję, Arekę) czy interesującą nolinę, a zyskasz równie wspaniałą ozdobę salonu.
Zobacz też: Jak widzi kot? O świecie widzianym kocimi oczyma
Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy lawenda jest trująca dla kota? Jeśli zastanawiasz się nad uprawą lawendy w domu, balkonie czy tarasie, na którym lubi przesiadywać Twój zwierzak, musisz uważać. Według listy roślin toksycznych i nietoksycznych, umieszczonej na stronie organizacji APCC ASPCA, lawenda nie jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt domowych. Jej spożycie bywa przyczyną utraty apetytu, nudności, a także wymiotów, dlatego, jeśli chcesz mimo wszystko zdecydować się na uprawę lawendy, postaw ją lepiej w miejscu niedostępnym dla kota.
Rośliny trujące dla kotów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla kota? Zdjęcie ilustracyjne Rita_Kochmarjova/shutterstock.com
Kot zjadł trującą roślinę? Jeśli wiesz, że Twój zwierzak spożył silnie toksyczny kwiat, pierwszym, co należy zrobić w takim przypadku jest sprowokowanie wymiotów i podanie węgla aktywowanego, który zwiąże toksyny z przewodu pokarmowego, zapobiegając ich dalszemu wchłanianiu. Szybka reakcja i wizyta u lekarza weterynarii może okazać się kluczowa dla zdrowia i życia zwierzaka.
Objawy zatrucia roślinami u kota to najczęściej:
Ponadto, niektóre toksyny mogą powodować arytmię, bradykardię, zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia oddychania, drgawki, wstrząs, a nawet śpiączkę. Do objawów zatrucia zalicza się również gorączkę, omdlenia, osłabienie, utratę apetytu, zwężenie bądź rozszerzenie źrenic, dezorientację i nadmierną wokalizację. W wyniku szkodliwego działania substancji z roślin na skórę, możemy ponadto zaobserwować podrażnienia ciała czy wysypkę.
Niektóre zatrucia roślinami u kotów mogą niestety zakończyć się śmiercią, nawet mimo szybkiej reakcji i udzielenia pomocy. Nie ryzykuj więc i nie przynoś do domu roślin, stwarzają zagrożenie dla życia bądź zdrowiu Twojego ukochanego zwierzaka.