Sylwester 2020 obostrzenia. Co wolno, a czego nie wolno w sylwestra?

Sylwester 2020 będzie się zdecydowanie różnił od nocy sylwestrowych, jakie znamy. Przypadający w czasie narodowej kwarantanny ogłoszonej przez rząd, niesie ze sobą liczne obostrzenia, których nieprzestrzeganie może być dotkliwe dla naszych kieszeni. Sprawdźmy, co wolno, a czego nie wolno w sylwestra.

Sylwester 2020 – jak bardzo nietypowy będzie?

Sylwester 2020 z pewnością zapamiętamy na długo. Dotychczas wielu z nas w tę jedyną taką noc w roku uczestniczyło w hucznych zabawach organizowanych w lokalach gastronomicznych z miejscem do tańca. Inni gromadzili się u znajomych na domówkach, podczas których żegnano stary i witano nowy rok. Jeszcze inni wybierali udział w imprezach kulturalnych, takich jak sylwestrowe koncerty symfoniczne, czy rozrywkowych, np. występach ulubionych wokalistów. Na głównych placach miast i miasteczek organizowane były miejskie obchody sylwestra – z muzyką i fajerwerkami puszczanymi o północy. Byli i tacy, którzy biorąc kilka dni wolnego w pracy wyjeżdżali na krótki urlop w góry i tam, wśród ośnieżonych stoków, witali hucznie Nowy Rok.

Sylwester 2020 będzie się znacznie różnił od tych, jakie pamiętamy z lat ubiegłych. Wprowadzona przez rząd z dniem 28 grudnia 2020 roku narodowa kwarantanna i związane z nią liczne ograniczenia w działalności rozmaitych podmiotów sprawiają, że niemożliwe stanie się uczestnictwo w zabawach, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Lokale gastronomiczne pozostają zamknięte, imprezy kulturalne i rozrywkowe mogą być przeprowadzane bez udziału publiczności, a spotkania towarzyskie mogą odbywać się tylko w niewielkim gronie. Dla wielu z nas będzie to więc bardzo nietypowy sylwester!

Sylwester i Nowy Rok - w jakich godzinach i do której będą otwarte sklepy? Zdjęcie ilustracyjne Sylwester 2020. Do której są otwarte sklepy? Które sklepy będą czynne w Nowy Rok?

Sylwester: obostrzenia wprowadzone przez rząd

Jak zdaniem rządzących ma wyglądać tegoroczny sylwester? Obostrzenia wprowadzone Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku jasno zmierzają ku temu, by w znacznym stopniu ograniczyć gromadzenie się ludzi, a tym samym zapobiegać nadmiernej transmisji wirusa. Zamknięcie lokali gastronomicznych, miejsc do tańczenia, dyskotek i klubów ma na celu zapobieganie ryzyku masowych zakażeń podczas tradycyjnych zabaw sylwestrowych. Znaczne ograniczenia w działalności branży hotelarskiej mają zmniejszyć przemieszczanie się ludności w okresie świąteczno-noworocznym. Imprezy muzyczne wciąż można oglądać wyłącznie w telewizji bądź Internecie. Zakazane są zgromadzenia liczące więcej niż 5 osób, nie wolno także organizować imprez i spotkań innych niż służbowe, jeśli gospodarze zaproszą na nie więcej, niż 5 gości.

Zobacz też: Przekąski na sylwestra - szybkie przepisy, idealne na powitanie Nowego Roku

Rozporządzenie z dnia 21 grudnia 2020 roku: szczegóły

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii weszło w życie z dniem 28 grudnia 2020 roku. Określa ono szereg obostrzeń obowiązujących w naszym kraju w dniach od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku. Nakłada ono m.in. obowiązek odbycia kwarantanny przez osoby przybywające do Polski spoza granic kraju transportem publicznym. Za sprawą tegoż rozporządzenia do odwołania zakazane jest organizowanie imprez, spotkań i zebrań innych niż służbowe i zawodowe; wyjątek stanowią takie spotkania, które odbywają się w lokalach wskazanych przez organizatorów jako miejsca ich zamieszkania, w których, prócz organizatora i osób wspólnie z nim zamieszkujących, uczestniczy nie więcej niż 5 osób.

Ponadto do 17 stycznia 2021 roku:

  • dzieci i młodzież do ukończenia 16. roku życia mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, chyba że udają się do lub ze szkoły czy też placówki oświatowej, bądź na półkolonie albo obóz szkoleniowy dla uczniów szkół i oddziałów mistrzostwa sportowego;
  • zakazana jest działalność dyskotek, klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów, centrów fitness, wesołych miasteczek, parków rozrywki, pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia oraz inna działalność rozrywkowa i rekreacyjna;
  • znacznie ograniczona zostaje działalność branży hotelarskiej;
  • lokale gastronomiczne mogą oferować posiłki wyłącznie na wynos;
  • wydarzenia kulturalne i rozrywkowe mogą odbywać się bez udziału publiczności wyłącznie w formie wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość;
  • zamknięte pozostają kina;
  • zawody sportowe odbywają się bez udziału publiczności;
  • znacznie ograniczona zostaje działalność galerii handlowych.

Zobacz też: Sukienki sylwestrowe 2020 - jaką kreację wybrać na ostatni wieczór w roku?

Sylwester 2020. Godzina policyjna: jest, czy jej nie ma?

Gdy premier po raz pierwszy zapowiadał, jakie obostrzenia przyniesie ze sobą sylwester, godzina policyjna była najszerzej dyskutowanym rządowym pomysłem. Co prawda dość szybko szef rządu sprostował, że wprowadzenie godziny policyjnej jest niemożliwe bez uprzedniego wdrożenia na terenie kraju stanu wyjątkowego i rząd nie planuje wprowadzać ograniczeń w przemieszczaniu się, jednak zapis w rozporządzeniu dość jasno określa, w jakich okolicznościach można przemieszczać się w sylwestrową noc. W myśl rozporządzenia od godziny 19:00 w dniu 31 grudnia 2020 roku do godz. 6:00 w dniu 1 stycznia 2021 roku, na terenie kraju przemieszczać się można wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, albo w celu wykonywania działalności gospodarczej, jak również dla zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Rządzący apelują o zaniechanie przemieszczania się w sylwestrową noc, a policja będzie mogła upominać i karać mandatami osoby niestosujące się do rządowych zaleceń.

Życzenia noworoczne 2020 można wysłać SMSem. Zdjęcie ilustracyjne Życzenia na sylwestra 2020- gotowe życzenia noworoczne i wierszyki

Obostrzenia: sylwester odwołany?

Choć rząd wprowadza liczne obostrzenia, Sylwester wcale nie musi być gorszy, niż zwykle. Można spędzić go w wąskim gronie przyjaciół, bądź z najbliższymi we własnym domu. Zamiast iść na wystawne przyjęcie, warto zamówić potrawy na wynos w pobliskiej lokalnej restauracji. Zamiast puszczać fajerwerki na dworze, można zapalić zimne ognie w domu czy na balkonie. Kameralne, kilkuosobowe spotkania bądź rodzinne świętowanie przy dobrej muzyce, suto zastawionym stole czy w towarzystwie dowolnie wybranego programu w telewizji bądź wydarzenia w Internecie też mogą być ciekawym pomysłem na spędzenie ostatniego dnia 2020 roku i powitanie Nowego Roku.

Zobacz wideo Mandat za spacer w sylwestra? Niejasne wypowiedzi przedstawicieli rządu
Więcej o: