Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jak wyczyścić pralkę, aby wydobywał się z niej neutralny zapach, a pranie było nienagannie czyste? Oto kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci dać nowe życie Twojej pralce.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki: dlaczego warto dbać o czystość pralki?

Pralka to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne gospodarstwo domowe. Pranie jest bowiem jedną z bardziej uciążliwych czynności, która dzięki pralkom automatycznym przestała być codziennym utrapieniem. Wystarczy posegregować ubrania według kolorów i tkanin, zaaplikować środek piorący, włączyć i na tym w zasadzie kończy się robienie prania. Aby jednak otrzymać zadowalające efekty w postaci pachnącego i czystego prania, konieczne jest regularne dbanie o stan naszego urządzenia. Każdy producent pralek w instrukcji zawiera wszelkie informacje dotyczące czyszczenia i konserwacji sprzętu AGD. Jednak większość użytkowników nie stosuje się do tych zasad. Efektem tego są sytuacje, w których wyciągamy z pralki tkaniny niedoprane, zabrudzone lub brzydko pachnące. Aby temu zapobiec, konieczne jest regularne czyszczenie pralki, co zapobiega gromadzeniu się osadów, brudu i resztek środków piorących w bębnie i innych częściach pralki. Można w tym celu wykorzystać dostępne na rynku specjalistyczne preparaty, jak również skorzystać z domowych sposobów na czyszczenie pralki. Warto też pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtra, w którym gromadzi się brud, woda, a także niewielkie przedmioty, jak monety czy inne drobiazgi, które zazwyczaj nosimy w kieszeniach ubrań. Jego zatkanie może przyczynić się do wylania wody z pralki podczas prania, a także innych kłopotów z użytkowaniem urządzenia.

Jak wyczyścić pralkę octem? Sprawdzony sposób 

Z roku na rok w społeczeństwie wzrasta świadomość w zakresie ekologii i dbania o środowisko naturalne. Wiąże się to bezpośrednio z decyzjami konsumenckimi w zakresie zaopatrywania gospodarstw domowych w środki czystości i chemię gospodarczą. Coraz częściej rezygnujemy z produktów o składzie napakowanym niebezpiecznymi substancjami na rzecz tych o naturalnych pochodzeniu. Chętniej eksperymentujemy także z domowymi sposobami czyszczenia urządzeń i powierzchni domowych. Okazuje się, że w każdej kuchni znajdziemy kilka środków, które w naturalny i bezpieczny sposób pozwolą odkazić i wyczyścić podłogę, czajnik czy właśnie pralkę automatyczną. 

Najpopularniejszym sposobem na wyczyszczenie pralki jest zastosowanie octu spirytusowego. Jak wyczyścić pralkę octem? Wystarczy wlać do bębna pralki 1,5-2 litry octu i dosypać opakowanie kwasku cytrynowego (można też włożyć je do dozownika). Następnie nastawiamy pralkę na cykl prania w najwyższej temperaturze. Taki zabieg pozwoli pozbyć się z pralki kamienia i brzydkiego zapachu. Po zakończeniu prania należy wytrzeć zbierający się na wewnętrznej stronie uszczelki osad i nasze urządzenie możemy uznać za oczyszczone. 

Czyszczenie pralki sodą: jak to zrobić?

Soda oczyszczona ma bardzo silne właściwości czyszczące. Dlatego osoby poszukujące sposobów na naturalne czyszczenie przedmiotów lub powierzchni często sięgają właśnie po nią. Doskonale radzi sobie z usuwaniem osadów z herbaty, kawy, silnymi zabrudzeniami na blatach czy podłogach. Równie dobrze sprawdzi się przy usunięciu zanieczyszczeń z automatu. Sposobów na czyszczenie pralki sodą jest wiele. Oto przykładowe:

  1. Najprostszy sposób to wsypanie do dozownika na proszek sody - powinna ona zajmować około połowy miejsca przeznaczonego na środek piorący - i ustawienie prania w maksymalnej temperaturze. Taki zestaw pozwoli na pozbycie się zabrudzeń i kamienia z urządzenia.
  2. Czyszczenie uporczywych zabrudzeń, które pojawiają się w podajniku na proszek, na uszczelkach i tym podobnych miejscach ułatwia przygotowanie papki z sody oczyszczonej i octu. Należy ją nałożyć na zabrudzoną powierzchnię i zostawić na kilka godzin, po czym usunąć czystą ściereczką. 
Zobacz wideo Soda i ocet sprawdzą się także podczas mycia lodówki
Więcej o: