Pralka to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne gospodarstwo domowe. Pranie jest bowiem jedną z bardziej uciążliwych czynności, która dzięki pralkom automatycznym przestała być codziennym utrapieniem. Wystarczy posegregować ubrania według kolorów i tkanin, zaaplikować środek piorący, włączyć i na tym w zasadzie kończy się robienie prania. Aby jednak otrzymać zadowalające efekty w postaci pachnącego i czystego prania, konieczne jest regularne dbanie o stan naszego urządzenia. Każdy producent pralek w instrukcji zawiera wszelkie informacje dotyczące czyszczenia i konserwacji sprzętu AGD. Jednak większość użytkowników nie stosuje się do tych zasad. Efektem tego są sytuacje, w których wyciągamy z pralki tkaniny niedoprane, zabrudzone lub brzydko pachnące. Aby temu zapobiec, konieczne jest regularne czyszczenie pralki, co zapobiega gromadzeniu się osadów, brudu i resztek środków piorących w bębnie i innych częściach pralki. Można w tym celu wykorzystać dostępne na rynku specjalistyczne preparaty, jak również skorzystać z domowych sposobów na czyszczenie pralki. Warto też pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtra, w którym gromadzi się brud, woda, a także niewielkie przedmioty, jak monety czy inne drobiazgi, które zazwyczaj nosimy w kieszeniach ubrań. Jego zatkanie może przyczynić się do wylania wody z pralki podczas prania, a także innych kłopotów z użytkowaniem urządzenia.
Z roku na rok w społeczeństwie wzrasta świadomość w zakresie ekologii i dbania o środowisko naturalne. Wiąże się to bezpośrednio z decyzjami konsumenckimi w zakresie zaopatrywania gospodarstw domowych w środki czystości i chemię gospodarczą. Coraz częściej rezygnujemy z produktów o składzie napakowanym niebezpiecznymi substancjami na rzecz tych o naturalnych pochodzeniu. Chętniej eksperymentujemy także z domowymi sposobami czyszczenia urządzeń i powierzchni domowych. Okazuje się, że w każdej kuchni znajdziemy kilka środków, które w naturalny i bezpieczny sposób pozwolą odkazić i wyczyścić podłogę, czajnik czy właśnie pralkę automatyczną.
Najpopularniejszym sposobem na wyczyszczenie pralki jest zastosowanie octu spirytusowego. Jak wyczyścić pralkę octem? Wystarczy wlać do bębna pralki 1,5-2 litry octu i dosypać opakowanie kwasku cytrynowego (można też włożyć je do dozownika). Następnie nastawiamy pralkę na cykl prania w najwyższej temperaturze. Taki zabieg pozwoli pozbyć się z pralki kamienia i brzydkiego zapachu. Po zakończeniu prania należy wytrzeć zbierający się na wewnętrznej stronie uszczelki osad i nasze urządzenie możemy uznać za oczyszczone.
Soda oczyszczona ma bardzo silne właściwości czyszczące. Dlatego osoby poszukujące sposobów na naturalne czyszczenie przedmiotów lub powierzchni często sięgają właśnie po nią. Doskonale radzi sobie z usuwaniem osadów z herbaty, kawy, silnymi zabrudzeniami na blatach czy podłogach. Równie dobrze sprawdzi się przy usunięciu zanieczyszczeń z automatu. Sposobów na czyszczenie pralki sodą jest wiele. Oto przykładowe: