5 powodów, dla których dobry pracownik pozostanie w firmie. Cenne wskazówki nie tylko dla szefa

Każdy szef powinien zdawać sobie prawę, że ludzie nie zmieniają pracy, tylko pracodawcę. Co zatem robić, by najlepsi pracownicy nie chcięli nawet myśleć o szukaniu nowego miejsca zatrudnienia? Oto pięć powodów, dla których dobry pracownik pozostanie w firmie.
Zobacz wideo Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens?

Docenianie

Choć pozornie wydaje się to oczywiste, nie każdy szef pamięta, by regularnie mówić swoim pracownikom coś miłego. Kilka miłych słów uznania oraz docenienie ich trudu włożonego w osiągnięcie postawionych celów nic nie kosztuje, a w znaczny sposób wpływa na zaangażowanie pracownika w kolejne projekty czy obowiązki. Poza tym, szczere okazywanie zadowolenia oraz pochwały ze strony bezpośredniego przełożonego są bardzo silnym motywatorem pozafinansowym, który sprawia, że dana osoba dobrze czuje się w swojej pracy i nie chce jej zmieniać. 

Odpowiednio wysokie wynagrodzenie

Nie da się ukryć, że wynagrodzenie jest kluczową kwestą dla każdego pracownika. Dobry pracodawca powinien jasno ustalić zasady wynagradzania, premie za dodatkowe projekty oraz wszelkie benefity. Poza tym, powinien również poinformować pracownika o częstotliwości możliwej podwyżki. Wówczas pracownik ma poczucie, że nic nie dzieje się poza nim, a jego praca będzie odpowiednio wynagradzana.  

wypalenie zawdowe10 grzechów szefa, które sprawią, że dobry pracownik odejdzie

Szanowanie życia prywatnego

Pojęcie work-life-balance, czyli równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, jest w ostatnim czasie bardzo popularne i przestrzegane przez coraz większą liczbę pracowników. Jeśli zatem chcesz uchodzić za wyrozumiałego pracodawcę, który szanuje życie prywatne zatrudnionych przez niego osób, przestrzegaj czasu ich pracy i nie dzwoń, ani nie pisz do swoich pracowników po godzinach. 

Dobra atmosfera

Każdy pracownik potwierdzi, że atmosfera (poza wysokością wynagrodzenia) jest najważniejszym czynnikiem w pracy. Dobrej aury nie można niestety zarządzić, gdyż odpowiedzialne za nią są wszystkie osoby składające się na dany zespół. Szef ma jednak wpływ na tworzenie podstaw miłej atmosfery, pokazując swoją postawą, że szanuje pracownika, darzy go zaufaniem i jest zawsze otwarty na rozmowę. 

Kobieta"Aż 54 proc. Polek nie potrafi powiedzieć czy są szczęśliwe, czy nie"

Wspieranie rozwoju

Chodzi nie tylko o rozwój kompetencji i poszerzanie umiejętności poprzez rozmaite szkolenia, lecz także możliwość wspinania się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Po trzech latach na jednym stanowisku, dana osoba może nie być z niego tak usatysfakcjonowana, jak na początku zatrudnienia. Każdy szef powinien zatem w miarę możliwości pamiętać o docenianiu pracowników poprzez ich awanse zawodowe.

Więcej o: