Niedziele handlowe 2021. Wykaz niedziel z handlem w 2021

Niedziele handlowe w Polsce to rzadkość, która spowodowana została wprowadzoną w 2018 roku w życie ustawą o zakazie handlu w niedzielę. Zobacz, kiedy w 2021 roku sklepy będą otwarte w niedziele.

Niedziele handlowe: od 2018 roku stopniowy zakaz handlu w niedzielę

Kwestia zakazu handlu w niedzielę i wybrane święta była poruszana wielokrotnie przez kolejne obozy rządzących. Jednak dopiero po dojściu do władzy partii Prawo i Sprawiedliwość temat ten nabrał poważnej wagi. Nowy rząd popierany przez związki zawodowe, w tym szczególnie przez "Solidarność", doprowadził do wprowadzenia prawa, które zakazuje handlu w większość niedziel w ciągu roku. Obecnie obowiązujący zakaz wprowadzany był stopniowo:

  • od marca 2018 do końca roku 2018 dwie niedziele w miesiącu były wolne od handlu
  • w 2019 w każdym miesiącu ostatnia niedziela była handlowa
  • od 2020 handel jest możliwy tylko w siedem wybranych niedziel.

Epidemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na branżę handlową, jednak mimo to nie wycofano się z zakazu handlu, co postulowali przedsiębiorcy. Jedynym ustępstwem ze strony władz państwowych było ustanowienie dodatkowej niedzieli handlowej przez Bożym Narodzeniem (6 grudnia 2020), co miało zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się klientów w sklepach, a tym samym wzrostowi liczby zakażeń. 

Co kod kreskowy mówi o produkcie? Jak go odczytać? Co kod kreskowy mówi o produkcie? Dowiedz się, jak odczytać zawarte w nim informacje

Niedziele handlowe 2021: kalendarz 

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zakazie handlu w niedzielę i wybrane święta, ustawodawca ściśle określa, w które niedziele sklepy pozostaną otwarte. W 2021 kalendarz niedziel handlowych prezentuje się następująco:

  1. 31 stycznia
  2. 28 marca
  3. 25 kwietnia
  4. 27 czerwca
  5. 29 sierpnia
  6. 12 grudnia
  7. 19 grudnia.

Nie oznacza to, że w pozostałe niedziele w ogóle nie zrobimy zakupów. Ustawa zawiera katalog wyłączeń, które obejmują około 30 pozycji. Tak więc bez problemu drobne zakupy spożywcze zrobimy w osiedlowych sklepach, ale również na stacjach paliw. Otwarte pozostaną kawiarnie, lodziarnie czy kwiaciarnie. 

Prawa konsumenta Czy można zwrócić towar w sklepie, jeśli nie ma się paragonu? Zwroty, reklamacje, wymiany - poznaj swoje konsumenckie prawa

Niedziele handlowe: wykaz

Wykaz niedziel handlowych jest w tym roku bardzo krótki i obejmuje jedynie siedem niedziel. Rządzący swoją decyzję o ograniczeniu handlu motywowali przede wszystkim dobrem pracowników tego sektora, którzy w ten sposób zyskują dodatkowy dzień wolny od pracy, który mogą poświęcić na odpoczynek i inne aktywności. Nie wiadomo jednak czy kryzys spowodowany epidemią pozwoli na dłuższą metę utrzymać zakaz, który w znaczący sposób pogłębia problemy finansowe branży handlowej, w ostatnim roku wielokrotnie zamykanej dla klientów. Mimo wzorowego przestrzegania reżimu sanitarnego i dbałości o bezpieczeństwo kupujących, galerie, parki i inne punkty handlowe zamykane były na wiele tygodni, pomnażając tym samym straty. Wielu analityków zwraca uwagę, że nawet czasowe uchylenie zakazu mogłoby znacząco poprawić kondycję przedsiębiorców i zabezpieczyć miejsca pracy w tym sektorze. 

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?
Więcej o: