Ćwiczenia na ramiona: jak wysmuklić i podkreślić swoje ramiona?

Ćwiczenia na ramiona pozwalają zachować ich smukły i nienaganny wygląd. Zobacz, co zrobić, by poprawić ich kształt.

Ćwiczenia na smukłe ramiona: jak zadbać o swoją sylwetkę

Szczupła i smukła sylwetka jest celem, do którego dąży wiele kobiet. Najlepszym sposobem na jej osiągnięcie jest stosowanie zbilansowanej diety oraz regularny trening. I oczywiście nie mamy tu na myśli wyczynowego sportu, ale dawkę dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości wysiłku, który pozwoli na uruchomienie jak największej ilości naszych mięśni. 

Kobiety zazwyczaj w swoim treningu najbardziej skupiają się na brzuchu, udach i pośladkach, czyli strefach, które najczęściej posiadają widoczne mankamenty. Zapominają natomiast o górnych partiach sylwetki, które także wymagają ćwiczeń, aby zachować swoją smukłość i sprężystość. Ćwiczenia na smukłe ramiona pozwalają zachować je w nienagannym stanie i zapobiegają powstawaniu "motylków". Jak ćwiczyć, aby nasze mięśnie nie stały się widoczne, ale jednocześnie były wzmocnione, a ramiona szczupłe?

Ćwiczenia na szczupłe ramiona: przykłady

Oto kilka przykładów ćwiczeń na szczupłe ramiona, które możesz wykonać w ciągu kilku chwil. Poprawią one w znaczący sposób kondycję i wygląd tej części ciała. Kluczem do osiągnięcia takiego efektu jest regularne wykonywanie powtórzeń.

1. Rozgrzewka: powinny się w niej znaleźć ćwiczenia, które rozgrzeją nie tylko górne partie mięśni; dlatego poza krążeniami i wymachami ramion, warto wprowadzić krótki intensywny trucht, wypady, pajacyki, serię przysiadów.

2. Trening właściwy:

  • z taśmą - chwyć napiętą taśmę w dłonie i unieś je do góry, następnie wykonuj skłony do przodu (10 powtórzeń) i na boki (10 powtórzeń)
  • damskie pompki - połóż się na brzuchu, nogi skrzyżuj w kolanach, a następnie unieś tułów na rękach - powtórz 10 razy
  • z hantlami - stań w lekkim rozkroku i unoś ręce do boków na wysokość ramion
  • pompki na ścianie - stajemy przy ścianie w lekkim rozkroku; układamy dłonie na ścianie na szerokość ramion i wykonujemy 10 pompek (na początek wystarczą dwie serie po 10, z czasem można zwiększać obciążenie wprowadzając trzecią serię)
Zobacz wideo Halle Berry pokazała trzy ulubione ćwiczenia na ramiona

Ćwiczenia na ramiona z hantlami: jak ćwiczyć z obciążeniem

Osoby bardziej zaawansowane lub te, którym zależy na szybszym osiągnięciu efektów, powinny w swoim treningu uwzględnić obciążenie. W siłowniach dostępne są całe gamy różnych hantli. Również w domu możemy wyposażyć się w niewielkie hantelki lub wykorzystać coś, co mamy zawsze pod ręką, np. butelki z wodą. Obciążenie pozwala zwiększyć efektywność treningu. Dzięki niemu szybciej uzyskamy zadowalające efekty. Jednak należy pamiętać, że ćwiczenia na ramiona z hantlami wymagają więcej uwagi, gdyż znacznie łatwiej jest ulec kontuzji, kiedy wykonujemy powtórzenia z obciążeniem.

Najprostszym ćwiczeniem, które możemy wykonać w domu z hantlami, jest ich unoszenie. Na początek warto skorzystać z obciążenia rzędu 1-2 kg na jedną rękę. Trzymając hantle, stajemy w lekkim rozkroku i unosimy jednocześnie obie ręce do boku, na wysokość ramion. Warto pamiętać, że ręce w czasie ćwiczenia powinny być lekko ugięte w ramionach. Na początek warto wykonać dwie serie po 10 powtórzeń. Z czasem można zwiększyć zarówno ilość serii, jak i ciężar hantli. 

Ćwiczenia na ramiona w domu: jak się przygotować?

Ćwiczenia na smukłe ramiona śmiało można wykonywać w domu. Konieczne jest jednak zachowanie podstawowych zasad, dzięki którym trening będzie efektywny. Przede wszystkim powinna poprzedzić go rozgrzewka, co zapobiegnie ewentualnym kontuzjom. Rozgrzanie mięśni pozwoli przygotować je na większy wysiłek. Natomiast po wykonaniu wszystkich powtórzeń konieczna jest też sesja rozciągania, która zapewni uelastycznienie wszystkich mięśni. 

Więcej o: