Żwirek dla kota - sprawdź, które podłoże będzie idealne dla Twojego pupila

Żwirek dla kota powinien być przede wszystkim bezpieczny dla użytkownika i działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Główną rolą żwirku jest niwelowanie nieprzyjemnych zapachów, ale można też kupić na przykład żwirki diagnostyczne. Który żwirek będzie najlepszy?

Najlepszy żwirek dla kota, a może wystarczy piasek? 

Piasek to naturalne podłoże z którego korzystają zwierzęta, które żyją na wolności. Naturalny nie oznacza całkiem bezpieczny:

  • Piasek jest źródłem różnych bakterii, ponadto wirusów oraz pasożytów, które w szybki sposób mogą przenieść się nie tylko na kota, ale też wszystkich domowników. Koty, które często wychodzą do ogrodu lub robią sobie wycieczki po okolicy, powinny mieć zapewnioną odpowiednią pielęgnację i regularne odrobaczanie. 
  • Kolejna kwestia jest taka, że piasek po zmoczeniu staje się lepki, klei się do łapek i w krótkim czasie kot roznosi go po całym mieszkaniu.

Czy zwykły piasek może być najlepszym żwirkiem dla kota? Raczej nie, przyda się, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy nie mamy pod ręką profesjonalnych produktów. 

Wiemy już, że naturalny piasek nie jest w pełni bezpieczny, czas wybrać najlepszy i najbardziej odpowiedni żwirek dla kota spośród granulatów dostępnych na rynku. 

Imię dla kota powinno pasować do charakteru zwierzaka.Imię dla kota - jakie wybrać? Najpopularniejsze imiona dla kotów

Żwirek dla kota: jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Przy wyborze odpowiedniej powierzchni warto wziąć pod uwagę długość sierści kota, na przykład dla persów idealny będzie żwirek o dużej średnicy, który nie przyklei się do sierści. Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota wybrać? Poniżej prezentujemy opisy popularnych produktów, sprawdź idealną opcję dla Twojego pupila.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Drewniany żwirek dla kota - plusy i minusy 

Drewniany żwirek dla kota dostępny jest w różnych rozmiarach, warto wybrać większe granulki, ponieważ małe bardzo się pylą i szybko roznoszą po całym mieszkaniu. Zbrylający drewniany żwirek bardzo dobrze się zbryla i pochłania zapachy na poziomie umiarkowanym. Przy wyborze opcji drewnianej trzeba się liczyć z częstą wymianą. Dużym plusem tego rozwiązania jest możliwość spłukania drewnianego żwirku w toalecie, co w znaczny sposób ułatwia czyszczenie kuwety.   

Zobacz też: Imię dla psa - sprawdź, jak nazwać swojego czworonożnego przyjaciela

Silikonowy żwirek dla kota - za i przeciw 

Niekwestionowaną zaletą tego żwirku jest fakt, że doskonałe pochłaniania on wszelkie zapachy i nie zbryla się, więc nie trzeba go często dosypywać. Wystarczy jeśli raz na dwa tygodnie lub nawet dłużej wymienimy żwirek w całej kuwecie. Kał należy usuwać codziennie. Silikonowy żwirek dla kota nie należy do najtańszych, ale jest bardzo wydajny i skuteczny. UWAGA: Tego żwirku nie należy spuszczać w toalecie. 

Żwirek sepiolitowy - tak, czy nie? 

Jest zbudowany z materiału, który jest pianką morską. Sepiolit występuje w formie małych ziarenek, które wchłaniają mocz zwierzęcia. Ten rodzaj żwirku się nie zbryla, przez co żwirek jest wydajny i wystarczy nawet na dwa tygodnie lub dłużej.  Żwirek można kupić w wersji zapachowej lub bezwonnej. Jest zdecydowanie cięższy od poprzednich żwirków, dzięki czemu zwierzę nie rozniesie go po całym mieszkaniu. UWAGA: Tego żwirku nie należy spuszczać w toalecie. 

Rośliny trujące dla kotów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla kota? Zdjęcie ilustracyjneRośliny trujące dla kotów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla kota?

Choroba kota - jaki żwirek będzie najlepszy? 

Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy w przypadku podejrzenia choroby? Żwirek diagnostyczny służy do pobierania moczu zwierzęcia, przekazuje też ważną informację na temat pH. Występuje w formie małych granulek, które nie wchłaniają płynów (mocz może swobodnie spłynąć na dno kuwety). Dzięki temu można pobrać próbkę do pojemnika i oddać do badania. Żwirek diagnostyczny można stosować przez cały okres choroby, to dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku chorób metabolicznych oraz układu moczowego. 

Zobacz też: Jak chronić kota przed kleszczami? Domowe sposoby wystarczą? Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Więcej o: