Piasek to naturalne podłoże z którego korzystają zwierzęta, które żyją na wolności. Naturalny nie oznacza całkiem bezpieczny:
Czy zwykły piasek może być najlepszym żwirkiem dla kota? Raczej nie, przyda się, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy nie mamy pod ręką profesjonalnych produktów.
Wiemy już, że naturalny piasek nie jest w pełni bezpieczny, czas wybrać najlepszy i najbardziej odpowiedni żwirek dla kota spośród granulatów dostępnych na rynku.
Przy wyborze odpowiedniej powierzchni warto wziąć pod uwagę długość sierści kota, na przykład dla persów idealny będzie żwirek o dużej średnicy, który nie przyklei się do sierści. Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota wybrać? Poniżej prezentujemy opisy popularnych produktów, sprawdź idealną opcję dla Twojego pupila.
Drewniany żwirek dla kota dostępny jest w różnych rozmiarach, warto wybrać większe granulki, ponieważ małe bardzo się pylą i szybko roznoszą po całym mieszkaniu. Zbrylający drewniany żwirek bardzo dobrze się zbryla i pochłania zapachy na poziomie umiarkowanym. Przy wyborze opcji drewnianej trzeba się liczyć z częstą wymianą. Dużym plusem tego rozwiązania jest możliwość spłukania drewnianego żwirku w toalecie, co w znaczny sposób ułatwia czyszczenie kuwety.
Zobacz też: Imię dla psa - sprawdź, jak nazwać swojego czworonożnego przyjaciela
Niekwestionowaną zaletą tego żwirku jest fakt, że doskonałe pochłaniania on wszelkie zapachy i nie zbryla się, więc nie trzeba go często dosypywać. Wystarczy jeśli raz na dwa tygodnie lub nawet dłużej wymienimy żwirek w całej kuwecie. Kał należy usuwać codziennie. Silikonowy żwirek dla kota nie należy do najtańszych, ale jest bardzo wydajny i skuteczny. UWAGA: Tego żwirku nie należy spuszczać w toalecie.
Jest zbudowany z materiału, który jest pianką morską. Sepiolit występuje w formie małych ziarenek, które wchłaniają mocz zwierzęcia. Ten rodzaj żwirku się nie zbryla, przez co żwirek jest wydajny i wystarczy nawet na dwa tygodnie lub dłużej. Żwirek można kupić w wersji zapachowej lub bezwonnej. Jest zdecydowanie cięższy od poprzednich żwirków, dzięki czemu zwierzę nie rozniesie go po całym mieszkaniu. UWAGA: Tego żwirku nie należy spuszczać w toalecie.
Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy w przypadku podejrzenia choroby? Żwirek diagnostyczny służy do pobierania moczu zwierzęcia, przekazuje też ważną informację na temat pH. Występuje w formie małych granulek, które nie wchłaniają płynów (mocz może swobodnie spłynąć na dno kuwety). Dzięki temu można pobrać próbkę do pojemnika i oddać do badania. Żwirek diagnostyczny można stosować przez cały okres choroby, to dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku chorób metabolicznych oraz układu moczowego.
Zobacz też: Jak chronić kota przed kleszczami? Domowe sposoby wystarczą? Sprawdź, co trzeba wiedzieć