Zobacz wideo
Aplikacje do badania jakości powietrza
Rośliny oczyszczające powietrze są na wagę złota, zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy to wszędobylski smog i zanieczyszczenia krążą po okolicy. Problem ten jest szczególnie uciążliwy w przypadku dużych miast i miasteczek. Jak sobie z tym poradzić?
Rośliny oczyszczające powietrze w Twoim domu
Na szczęście stosując odpowiednie środki, możemy się przed tym bronić. Tworzenie "naturalnych, zielonych tarcz" w postaci kwiatów, jest jednym z takich rozwiązań. W artykule przedstawimy kilka gatunków roślin, które doskonale sprawdzą się w takiej roli. Jednak zanim przejdziemy do konkretnych nazw kwiatowych, warto wyjaśnić na czym polega fenomen roślin oczyszczających powietrze.
Jak działają rośliny antysmogowe? W czym tkwi sekret?
Jak działają rośliny antysmogowe, że są one w stanie oczyścić powietrze z samego smogu? Odpowiedź jest prosta. Proces oczyszczania powietrza opiera się na fitoremediacji, czyli systemie leczenia środowiska za pomocą roślin. Od wieków kwiaty oraz drzewa wytwarzały różnego rodzaju mechanizmy obronne i adaptacyjne, które pomagały im w aklimatyzacji. Tak dzieje się i teraz. Kwiaty, chcąc przetrwać, muszą oczyszczać powietrze. Dlatego, też ich starania przyczyniają się jednocześnie i do poprawy naszego zdrowia.
Rośliny przeciwsmogowe, a rośliny oczyszczające powietrze
Rośliny przeciwsmogowe mają nieco lepiej rozwinięty system filtrujący, aniżeli zwykłe rośliny oczyszczające powietrze w sposób standardowy. Do gatunków tego typu możemy zaliczyć między innymi takie kwiaty jak:
- Chryzantema wielkokwiatowa - najlepszym stanowiskiem jest to, które jest dobrze nasłonecznione. Istotnym jest, aby nie dopuszczać do nadmiernej ilości wody w doniczce. W przeciwnym wypadku roślina może być narażona na gnicie. Z drugiej strony roślina ta bardzo źle znosi niedobór wody. Obie sytuacje mogą przyczynić się do powstawania chorób.
- Sansewieria gwinejska - lubi słoneczne stanowiska, doskonale rośnie w temperaturze pokojowej. Jeżeli idzie o podlewanie, to powinno być ono umiarkowane.
- Dracena obrzeżona - inaczej zwana "smokowcem" nie jest gatunkiem wymagającym w uprawie. Ceni sobie miejsca jasne, o intensywnej ilości światła. Z kolei w cieniu rośnie ona wolniej, ale jest dużo bardziej zielona. W okresie letnim wymaga ona intensywnego podlewania. Przesuszenie może doprowadzić do opadania liści.
Rośliny antysmogowe do sypialni - co warto mieć przy swoim łóżku?
Rośliny antysmogowe do sypialni to idealny sposób na to, aby zapewnić sobie zdrowy sen. W ciągu dnia rośliny poddawane są procesowi fotosyntezy - zużywają wtedy dwutlenek węgla, a w zamian wytwarzają tlen. Z kolei nocą pochłaniają one tlen w niewielkich ilościach. Jednakże istnieją rośliny, które działają nieco odwrotnie - wytwarzają tlen także w nocy. Te właśnie gatunki są najbardziej pożądane w naszej sypialni. Oto i one:
- Aloes zwyczajny - jest rośliną, która nie lubi nadmiernej ilości wody. Zwłaszcza w okresie zimowym. Aloes lubi dużą ilość światła. Zimą należy trzymać go w temperaturze około 10 stopni Celsjusza.
- Kaktus wielkanocny - lubi stanowiska jasne i ciepłe. Średnia temperatura powinna osiągać około 18-22 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, aby roślina nie stała bezpośrednio w słońcu. W okresie letnim możemy wystawić go na balkon, jednakże woli on przebywać w domu. Kaktus wielkanocny należy regularnie podlewać. Ziemia w doniczce musi być wilgotna.
- Kaktus bożonarodzeniowy - inaczej zwany grudnikiem, to roślina o niebywałym uroku, ale jednocześnie bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się w półcieniu. Podlewanie powinno być umiarkowane.
Rośliny antysmogowe do domu - które kwiaty warto jeszcze wziąć pod uwagę?
Rośliny antysmogowe do domu to naturalny patent na to, aby oczyścić nasze otoczenie ze smogu i zanieczyszczeń, a jednocześnie cieszyć się zdrowiem. Oto kila gatunków, które najlepiej sprawdzą się w domu:
- Bluszcz pospolity - jest rośliną idealną dla początkujących ogrodników, gdyż nie jest ona wymagająca. Doskonale dostosowuje się do różnych stanowisk. Bluszcz woli miejsca zacienione.
- Nefrolepis wysoki - inaczej określany paprocią doniczkową, to chyba najczęstsza odmiana, jaką możemy spotkać w domach. Jest kwiatem łatwym w uprawie. Odporny na zaniedbania. Ponadto jest on zaliczany do grupy roślin o najlepszych właściwościach oczyszczających powietrze. To, o czym musimy pamiętać, to regularne i stosunkowo częste podlewanie.
Rośliny antysmogowe do ogrodu - czym przyozdobić naszą posesję?
Rośliny antysmogowe do ogrodu dają nam gwarancję wzmocnienia działania oczyszczającego otoczenia, w którym funkcjonujemy na co dzień. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jeszcze zdrowszym powietrzem w obrębie naszego domu. W tym celu najlepszym wyborem będą drzewa i krzewy. Ich duże gabaryty dają nam nie tylko skuteczność w przypadku oczyszczenia, ale i zapewniają cień w upalne dni. Gatunki drzew i krzewów, które warto jest wybrać to:
- jesion pensylwaoski
- klon polny
- brzoza zwisła
- jarząb szwedzki
- topole
- derenie
- tawuły
- tawliny
Rośliny antysmogowe NASA - czyli o kwiatach, które przeszły testy NASA
Są też kwiaty, które zostały przebadane przez NASA pod kątem właściwości oczyszczających powietrze. Na szczęście testy okazały się być pomyślne dla badaczy. Oto kilka gatunków roślin, które są certyfikowane przez ośrodek badawczy:
- Figowiec Benjamina - jest łatwy w utrzymaniu. Ceni sobie dużą ilość światła. Jednakże nie znosi on zbyt silnego nasłonecznienia. Dobrze wzrasta w temperaturze pokojowej. Podlewanie powinno być umiarkowane. Figowiec lubi zraszanie wodą.
- Dracena wonna - preferuje miejsca stosunkowo jasne, ale nie takie, które narażają ją na nadmierną ilość promieni słonecznych. Najlepszą temperaturą dla tego kwiatu jest około od 18 do 24 stopni Celsjusza. Wymaga ona przepuszczalnego podłoża. Na dnie warto utworzyć warstwę drenażową. Podlewamy ją średnio dwa, trzy razy w tygodniu latem. Z kolei zimą co siedem-dziesięć dni.
- Skrzydłokwiat - lubi stanowiska półcieniste. Dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Należy podlewać go miękką wodą. Podłoże powinno być stale wilgotne. Liście warto jest przecierać wilgotną ściereczką.
Natura jest niebywałym sprzymierzeńcem człowieka. Zwłaszcza jeżeli chodzi o rośliny. Nie tylko cieszą nasze oczy, ale i oczyszczają powietrze. Jednocześnie dzieląc się z nami tlenem. Rośliny antysmogowe są niczym zielone filtry dla naszych płuc.