Fazy Księżyca: styczeń 2021. Poznaj wykaz faz Księżyca w 2021 roku

Fazy Księżyca od dawien dawna budzą zainteresowanie ludzi. Niektórzy przypisują im działanie zgoła magiczne, medycyna ludowa uzależniała od nich siłę oddziaływania leczniczego. Obecnie fazy Księżyca wykorzystuje się w żeglarstwie i rolnictwie biodynamicznym.

Fazy Księżyca – styczeń 2021

Wyróżnia się cztery fazy Księżyca. Styczeń 2021 zaprezentuje je wszystkie, choć nie zacznie od pierwszej z nich, czyli nowiu. Fazy Księżyca zmieniają się w zależności od zmian we wzajemnym położeniu Ziemi, Słońca oraz Księżyca. Ich nazwy to kolejno: nów, pierwsza kwadra, pełnia i trzecia kwadra. Podczas nowiu Księżyc jest niewidoczny, potem pojawia się sierp, stopniowo narastając w kształt litery D. W czasie pierwszej kwadry na niebie widoczna jest połowa tarczy Księżyca, która następnie dalej wzrasta. Podczas pełni oświetlona jest cała tarcza Księżyca, a potem zaczyna jej ubywać tak, że w trzeciej kwadrze widać już tylko drugą połowę tarczy, a potem malejący sierp coraz bardziej przypomina literę C. Ponieważ ostatnia pełnia była 30 grudnia 2020 roku, to styczeń 2021 roku rozpoczął widok zmniejszającej się tarczy Księżyca na niebie. W trzecią kwadrę Księżyc wszedł w święto Trzech Króli, 13 stycznia będzie widoczny Księżyc w nowiu, zaś 20 stycznia będzie można obserwować pierwszą kwadrę Księżyca.

Pełnia Księżyca – styczeń 2021

A kiedy na niebie widoczna będzie pierwsza w nowym roku pełnia Księżyca? Styczeń 2021 to miesiąc, w którym pełnię będzie można obserwować dopiero w 28. dniu miesiąca. Zacznie się ona o godzinie 20:18. Styczniowa pełnia nazywana jest ''Pełnią Wilczego Księżyca'', czasem określa się ją jako ''Lodowy Księżyc'' bądź ''Stary Księżyc''. Nazwa związana jest z wyciem głodnych wilków, które według wierzeń w tym właśnie czasie głośno uskarżają się na niedostatek pożywienia w środku zimy. Wilczy Księżyc, o ile tylko dopisze pogoda, będzie można podziwiać w pełnej krasie w czwartkowy wieczór, 28 stycznia.

Fazy Księżyca 2021 – kiedy będą następować zmiany?

Fazy Księżyca w 2021 roku będą się zmieniać regularnie, wraz ze zmianą wzajemnego położenia Słońca, Ziemi i Księżyca. Zmiany te następują po sobie w stałych, ściśle określonych odstępach czasu. Cykl rozpoczyna nów, a pełnia Księżyca następuje po upływie 14 dni i 19 godzin od nowiu. Obu tym fazom przypisuje się znaczenie astrologiczne, jednakże mogą one oddziaływać również na florę czy faunę. Podczas pełni i w czasie nowiu Księżyca pływy morskie są najsilniejsze, toteż znajomość faz Księżyca przydatna jest w żeglarstwie. Również kalendarz prac ogrodniczych w tzw. ogrodzie biodynamicznym uzależniony jest od faz Księżyca. Niektórzy grzybiarze zaś utrzymują, że najlepiej zbierać grzyby w czasie pełni lub podczas nowiu.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Pełnia Księżyca 2021, Superksiężyc i zjawisko zwane Niebieskim Księżycem

Pełnia Księżyca z reguły wypada raz w miesiącu, 2021 rok nie przynosi w tej kwestii żadnych odstępstw. Średnio co dwa i pół roku zdarza się jednak zjawisko nazywane Niebieskim Księżycem, czyli pojawienie się drugiej pełni Księżyca w ciągu tego samego miesiąca kalendarzowego. Nazwa ta nie odnosi się do barwy, jaką przybiera tarcza księżyca, a jedynie podkreśla rzadkość tego zjawiska. Ostatnio dwie pełnie w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego wystąpiły w listopadzie 2020 roku. Kolejny raz zjawisko Niebieskiego Księżyca nastąpi dopiero w sierpniu 2023 roku.

Warto też wiedzieć, że w 2021 roku dwukrotnie będzie można obserwować na niebie specjalną pełnię, noszącą nazwę Superksiężyca bądź Superpełni. Z uwagi na specyficzne położenie naszego naturalnego satelity względem kuli ziemskiej Księżyc obserwowany podczas Superpełni wydaje się znacznie większy, niż zazwyczaj, toteż zasługuje na miano Superksiężyca. Podziwiać go będzie można podczas wiosennych pełni: w kwietniu i maju.

Pełnia Księżyca 2021 – kalendarz

Kiedy przypada pełnia Księżyca w 2021 roku? Oto kalendarz:

 • 28 stycznia (czwartek), godz. 20:18 – Pełnia Wilczego Księżyca,
 • 27 lutego (sobota), godz. 9:19 – Pełnia Śnieżnego Księżyca,
 • 28 marca (niedziela), godz. 20:50 – Pełnia Robaczego Księżyca,
 • 27 kwietnia (wtorek), godz. 5:33 (Superksiężyc) – Pełnia Różowego Księżyca,
 • 26 maja (środa), godz. 13:14 (Superksiężyc) – Pełnia Kwiatowego Księżyca,
 • 24 czerwca (czwartek), godz. 20:40 – Pełnia Truskawkowego Księżyca (zwana też Pełnią Różanego Księżyca),
 • 24 lipca (sobota), godz. 4:37 – Pełnia Koźlego Księżyca,
 • 22 sierpnia (niedziela), godz. 14:02 – Pełnia Księżyca Jesiotrów,
 • 21 września (wtorek), godz. 1:54 – Pełnia Księżyca Plonów;
 • 20 października (środa), godz. 16:57 – Pełnia Księżyca Myśliwych,
 • 19 listopada (piątek), godz. 9:59 – Pełnia Bobrzego Księżyca (zwana też Pełnią Mroźnego Księżyca),
 • 19 grudnia (niedziela), godz. 5:37 – Pełnia Zimnego Księżyca.
Więcej o: