Psy z włosami zamiast sierści - czy istnieje idealna rasa dla alergika?

Psy z włosami zamiast sierści uznawane są za te mniej uczulające - czy faktycznie tak jest i jak wybrać psa dla alergika? Sprawdź z nami fakty i mity na temat zwierząt i osób cierpiących na uczulenia.
Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Mówiąc o alergii często stosujemy skróty myślowe. Bardzo popularne jest na przykład określenie "uczulenie na kurz", a tak naprawdę reakcję wywołuje nie sam kurz, lecz zawarte w nim białko, które jest wydalane przez roztocza. W przypadku zwierząt przyczyną mogą być też białka, które występują w naskórku, ślinie lub moczu. Psy krótkowłose z dużą ilością podszerstka będą zdecydowanie bardziej uczulające, chociażby ze względu na inny rodzaj pielęgnacji. Długowłose pupile nie gubią włosów, ale to wcale nie oznacza, że zakup rasy uznanej za dedykowaną alergikom, nie skończy się uczuleniem.

Alergia na sierść psa - czy rasy długowłose są w stu procentach bezpieczne? 

Najlepszym rozwiązaniem będą teksty z krwi, które wykażą, co jest głównym alergenem. Część osób, które otrzymały informację na temat alergii na psa w momencie, gdy decydują się na pupila i po jakimś czasie powtarzają badanie, mają już znacznie lepsze wyniki - ale jest to kwestia bardzo indywidualna. Zanim zdecydujemy się na psa warto jednak zacząć od testów. Dobrym rozwiązaniem będzie też bezpośredni kontakt z daną rasą. Czasami już po krótkiej zabawie z psem lub kotem alergicy zaczynają "trzeć oczy" i kichać. Mogą pojawić się też zmiany na skórze. Testy oraz próbna zabawa zaoszczędzi potem wiele łez po jednej i po drugiej stronie. 

Psy z włosami zamiast sierści

Duże znaczenie ma też intensywność kontaktów z pupilem. Właściciele domków jednorodzinnych, gdzie miejsca jest zdecydowanie więcej niż w mieszkaniu w bloku, mają większą szansę na stopniową adaptację. Co więcej, przydomowy ogród jeszcze bardziej powiększa wspólną przestrzeń.

Jak widzi pies? Pies widzi jedynie kolor żółty i zielony. Zdjęcie ilustracyjne Jak widzi pies? Czy pies widzi kolory?

Rasy psów z włosami - małe 

Poniżej prezentujemy rasy, które cieszą się dużą popularnością i są stosunkowo niewielkie, przez co mogą z powodzeniem zamieszkać w bloku. 

Małe rasy psów z włosem - łagodne i wesołe

  • Maltańczyk - to doskonały towarzysz, który lubi być zawsze blisko właściciela i chętnie uczestniczy we wszystkich domowych obowiązkach. Po spacerze jego długie włosy będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji oraz częstych wizyt u psiego fryzjera. Pod tym względem jest to rasa dość uciążliwa. 
  • Shih tzu - to nie tylko psy z włosem, ale też potężnym umysłem. Shih tzu są bardzo inteligentne, co przekłada się na ich niezależność. Są doskonałym towarzystwem dla dzieci oraz innych zwierząt domowych. Ich umiarkowana potrzeba ruchu sprawia, że z powodzeniem wystarczą im krótkie spacery.

Małe psy z włosem i mocnym charakterem: 

  • Yorkshire terrier - chociaż ten uroczy pies wygląda jak mała zabawka, to w żadnym wypadku nie można go tak traktować. Yorki dawniej brały aktywny udział w polowaniach, a z genami się nie dyskutuje. Co więcej bez odpowiedniej ilości ruchu pies staje nadpobudliwy i może nawet zacząć gryźć. 
  • Bichon frise - z wyglądu przypomina trochę maltańczyka, a z charakteru yorka. Już od pierwszych dni w domu należy zadbać o wychowanie bichona, by finalnie ten mały pies nie zaczął rządzić całą rodziną. 

Czego nie podawać psu do jedzenia? Jakie są zasady pierwszej pomocy dla psa przy podejrzeniu zatrucia? Czego nie może jeść pies? Poznaj listę produktów szkodliwych dla psów

Rasy psów z włosem - średnie i duże

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych ras w kategorii dużych i średnich psów z włosem, które nie gubią sierści i są naprawdę wyjątkowe. 

  • Pudel - jest bardzo towarzyski, szybko się przywiązuje i słabo znosi rozłąkę. Zdecydowanie nie jest to rasa dla zapracowanych. Pudle występują w kilku odmianach: od miniatury po całkiem duże osobniki, których waga dochodzi do 30 kg. 
  • Sznaucer olbrzym - podobnie jak w przypadku pudla, sznaucer występuje w kilku rozmiarach. Sznaucery są dumne i lubią dominować. Jest duże prawdopodobieństwo, że bez szkolenia wejdą domownikom na głowę. Z drugiej strony sznaucer to idealny opiekun i strażnik. 
  • Samojed - białe włosy samojeda są po prostu przepiękne. Oprócz wyglądu rasę tę charakteryzuje też wysoka inteligencja i przywiązanie do właścicieli. Są to bardzo wesołe psy, zawsze gotowe do zabawy. Raczej nie sprawdzą się w roli psów obronnych - za bardzo cenią sobie towarzystwo i wspólną rozrywkę. 
Więcej o: