Paraliż senny- kiedy ciało śpi, a umysł się budzi

Paraliż senny może napawać niepokojem, brak kontroli nad ciałem przy pełnej świadomości sprawia, że do głosu dochodzą wszystkie nasze lęki. Czym tak naprawdę jest paraliż senny i czy można sobie z nim poradzić?

Paraliż senny: co to jest za stan? 

Paraliż senny jest związany z fazą REM, która najczęściej występuje tuż nad ranem, to właśnie wtedy mamy bardzo realne sny, które pamiętamy po przebudzeniu. W fazie REM dochodzi też do fizjologicznego porażenia mięśni, które sprawia, że ciało robi się bezwładne i nie reaguje na bodźce, ani sygnały z mózgu. Możemy tylko oddychać, ruchome pozostają też gałki oczne. Co to jest paraliż senny? To forma bezwładu, który pojawia się, zanim jeszcze zaśniemy lub przed przebudzeniem. 

Pierwsze objawy omikronu. Gdy się pojawią, jak najszybciej zrób test Sennik. Znaczenie najpopularniejszych snów: zęby, dziecko, pies

Paraliż senny: objawy. Jak go rozpoznać? 

Charakterystyczny dla tego stanu jest brak współpracy na linii ciało-mózg. Podczas gdy nasz umysł jest w pełni wybudzony, ciało pozostaje bezwładne. Dodatkowo często wspominanym objawem przez osoby, które doświadczyły paraliżu sennego, jest ucisk w klatce piersiowej. Objawy i przebieg paraliżu sennego może przerazić, chociaż podczas zasypiania, lęk będzie zdecydowanie mniejszy- akceptujemy fakt, że sen jeszcze nie nadszedł, podczas gdy ciało jest już w pełni gotowe do nocy. Z pewnością pomaga tutaj zmęczenie. Paraliż senny może znacznie bardziej przerazić nad ranem, kiedy nie jesteśmy w stanie poruszyć ręką ani wypowiedzieć słowa, tymczasem mózg jest już gotowy do pracy. 

Co to jest paraliż senny i ile trwa ten stan? 

Zazwyczaj jest to kilka sekund lub maksymalnie kilkanaście minut, zdrowe osoby doświadczają tego typu paraliżu raczej sporadycznie. To, co może w tym czasie dodatkowo przestraszyć to omamy. Osoby, które miały do czynienia z paraliżem sennym wskazują na uczucie dotyku, poza tym omamy wzrokowe i słuchowe. Część osób tłumaczy nawet ten stan poprzez doświadczenie ze zjawiskiem paranormalnym, zwłaszcza gdy w grę wchodzi dodatkowo ucisk na klatce piersiowej. Wiemy już, co to jest paraliż senny, ile trwa i jak rozpoznać ten nietypowy stan, czas poznać przyczyny. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat przyczyn nocnego paraliżu. 

Paraliż nocy: przyczyny

W dużej mierze przyczyną nocnego paraliżu są nasze niezdrowe nawyki: 

  • nieregularny lub zbyt krótki sen
  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków 
  • długotrwały stres  

Paraliż senny może przypominać inne dolegliwości, takie jak bezdech senny lub padaczkę, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza (najlepiej udać się do neurologa w razie wystąpienia objawów paraliżu nocnego). 

Zanim wstaniesz włączasz drzemkę? To duży błąd, który może być szkodliwy dla zdrowia Zanim wstaniesz włączasz drzemkę? To duży błąd, który może być szkodliwy dla zdrowia

Paraliż senny: leczenie. Na czym polega terapia? 

Paraliż senny nie jest uznany jako jednostka chorobowa i nie można zastosować konkretnego leczenia. Istnieją jednak pewne techniki, które pomogą poradzić sobie z paraliżem: 

  • trening oddechu
  • metody relaksacyjne
  • dbanie o higienę snu 
  • w przypadku uzależnienia- terapia
Zobacz wideo Joga. 5 ćwiczeń, które pomogą walczyć ze stresem
Więcej o: